Czy Spółdzielnia podlega pod regulacje w zakresie art. 24ca Ustawy o CIT, a w konsekwencji nawet w razie zaistnienia wskazanych w tym artykule przesła... - Interpretacja - 0111-KDIB2-1.4010.117.2022.1.MK

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 24 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.117.2022.1.MK

Temat interpretacji

Czy Spółdzielnia podlega pod regulacje w zakresie art. 24ca Ustawy o CIT, a w konsekwencji nawet w razie zaistnienia wskazanych w tym artykule przesłanek nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku określonego w tym artykule tzw. podatku minimalnego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 lutego 2022 r. za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy Spółdzielnia podlega pod regulacje w zakresie art. 24ca Ustawy o CIT, a w konsekwencji nawet w razie zaistnienia wskazanych w tym artykule przesłanek nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku określonego w tym artykule tzw. podatku minimalnego.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółdzielnia „Y” z siedzibą w (…) (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółdzielnia”) prowadzi działalność w oparciu o ustawę z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze. Celem Spółdzielni jest prowadzenie działalności gospodarczej oraz prowadzenie dla swoich członków działalności instruktażowo-szkoleniowej.

Zgodnie z art. 11 Prawa Spółdzielczego Wnioskodawca nabył osobowość prawną z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego.

Pytanie

Czy Spółdzielnia podlega pod regulacje w zakresie art. 24ca ustawy CIT, a w konsekwencji nawet w razie zaistnienia wskazanych w tym artykule przesłanek nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku określonego w tym artykule tzw. podatku minimalnego?

Państwa stanowisko w sprawie

W opinii Wnioskodawcy, Spółdzielnia nie podlega pod regulacje art. 24ca ustawy CIT, a w konsekwencji nawet w razie zaistnienia wskazanych w tym artykule przesłanek nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku określonego w tym artykule tzw. podatku minimalnego.

Zgodnie bowiem z art. 24ca ustawy CIT temu podatkowi podlegają spółki będące podatnikami w rozumieniu art. 3 ust. 1 oraz podatkowe grupy kapitałowe.

Ustawa CIT zawiera definicję terminu „spółka”.

Zgodnie bowiem z art. 4a pkt 1 ustawy CIT „spółka” to:

a)spółka posiadająca osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251) lub

b)spółka kapitałowa w organizacji lub

c)spółka, o których mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1 i 1a, mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub

d)spółka niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Ponadto, zgodnie z art. 1a ust. 1 ustawy o CIT podatkową grupę kapitałową tworzą co najmniej dwie spółki prawa handlowego mające osobowość prawną.

Należy wskazać, iż zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy CIT opodatkowaniu podatkiem CIT podlegają osoby prawne i spółki kapitałowe w organizacji. Wnioskodawcy została przyznana podmiotowość prawna na podstawie odrębnej ustawy jaką jest ustawa Prawo Spółdzielcze. W konsekwencji, Wnioskodawca jako osoba prawna podlega pod ustawę CIT jako podatnik, jednak nie spełniając definicji „spółki” i „podatkowej grupy kapitałowej” nie podlega pod regulacje art. 24 ca ustawy CIT. Takie stanowisko wynika także z uzasadnienia do wprowadzonych zmian (druk nr 1532) gdzie wskazano; Minimalny podatek dochodowy od osób prawnych skierowany będzie do spółek będących podatnikami w rozumieniu art. 3 ust. 1 (tj. mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegających opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania), a także podatkowych grup kapitałowych (zgodnie z art. 1a ust. 2 pkt 1 zdanie wstępne mogą je tworzyć wyłącznie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej), które za dany rok podatkowy poniosły stratę z działalności operacyjnej, albo osiągnęły na tyle niski dochód z takiej działalności, że nie powstał u nich podatek do zapłaty.

Projekt przewiduje nowy minimalny podatek dochodowy w wysokości 10% podstawy opodatkowania dedykowany spółkom będącym podatnikami w rozumieniu art. 3 ust. 1 (rezydentom), a także podatkowym grupom kapitałowym, które: « ponoszą straty ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych albo » wykazują określony niski wskaźnik dochodowości w ramach działalności operacyjnej wynikający ze stosunku przychodów do kosztów uzyskania przychodów (tj. udział dochodów, określony zgodnie z art. 7 ust. 1, w przychodach stanowiący nie więcej niż 1% podstawy opodatkowania).

Z powyższego uzasadnienia wyraźnie wynika, iż intencją ustawodawcy było opodatkowanie, zgodnie z art. 24 ca ustawy CIT wyłącznie spółki, a nie jakiejkolwiek osoby prawnej. Taka wykładnia jest zgodna z wykładnią językową, która w procesie wykładni prawa stanowi istotną rolę polegającą na ustaleniu znaczenia przepisu ze względu na język, w którym został on sformułowany. Użyte przez ustawodawcę terminy „spółka” i „podatkowa grupa kapitałowa” mają swoje definicje ustawowe i nie wymagają żadnych uzupełnień. Podsumowując, Spółdzielnia nie podlega pod regulacje art. 24ca ustawy CIT, a w konsekwencji nawet w razie zaistnienia wskazanych w tym artykule przesłanek nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku określonego w tym artykule tzw. podatku minimalnego.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Z dniem 1 stycznia 2022 r. art. 2 pkt 48 ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2021 r. poz. 2105 ze zm.)  do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1800 ze zm.; dalej: „Ustawa o CIT”) dodano art. 24ca dotyczący tzw. podatku minimalnego.

Celem wprowadzenia tego przepisu było ograniczenie stosowania przez podatników mechanizmów optymalizacji mogących skutkować zmniejszeniem zobowiązań podatkowych poprzez zaniżanie dochodu podatkowego.

Zgodnie z art. 24ca ust. 1 Ustawy o CIT:

Podatek od spółek będących podatnikami w rozumieniu art. 3 ust. 1 oraz podatkowych grup kapitałowych, które w roku podatkowym:

1) poniosły stratę ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych albo

2) osiągnęły udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych, określony zgodnie z art. 7 ust. 1, w przychodach innych niż z zysków kapitałowych w wysokości nie większej niż 1%

- wynosi 10% podstawy opodatkowania (minimalny podatek dochodowy).

Stosownie do art. 24ca ust. 14 Ustawy o CIT:

Przepisu ust. 1 nie stosuje się do podatników:

1) w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność, oraz w kolejno następujących po sobie dwóch latach podatkowych, następujących bezpośrednio po tym roku podatkowym;

2) będących przedsiębiorstwami finansowymi w rozumieniu art. 15c ust. 16;

3) jeżeli w roku podatkowym uzyskali przychody niższe o co najmniej 30% w stosunku do przychodów uzyskanych w roku podatkowym bezpośrednio poprzedzającym ten rok podatkowy;

4) których udziałowcami, akcjonariuszami albo wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne i jeżeli podatnik nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

5) jeżeli w roku podatkowym większość uzyskanych przez nich przychodów innych niż z zysków kapitałowych zostało osiągniętych w związku z:

a) eksploatacją w transporcie międzynarodowym statków morskich lub statków powietrznych,

b) wydobywaniem kopalin wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U. z 2021 r. poz. 1420), których ceny zależą bezpośrednio lub pośrednio od notowań na światowych rynkach;

6) wchodzących w skład grupy co najmniej dwóch spółek, w której jedna spółka posiada przez cały rok podatkowy bezpośrednio 75% udział odpowiednio w kapitale zakładowym, kapitale akcyjnym lub udziale kapitałowym pozostałych spółek wchodzących w skład tej grupy, jeżeli:

a) rok podatkowy spółek obejmuje ten sam okres oraz

b) obliczony za rok podatkowy, zgodnie z ust. 1 i 2, udział łącznych dochodów spółek w ich łącznych przychodach jest większy niż 1%

- przy czym przy ustalaniu warunków, o których mowa w lit. a i b, uwzględnia się wyłącznie spółki będące podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.

Zgodnie z art. 24 ca ust. 17 Ustawy o CIT:

Przepisy ust. 1-16 stosuje się odpowiednio do podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2, prowadzącego działalność poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład.

„Minimalny podatek dochodowy” od osób prawnych określony w art. 24ca updop skierowany jest do spółek będących podatnikami w rozumieniu art. 3 ust. 1 (tj. mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegających opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania), a także podatkowych grup kapitałowych, które za dany rok podatkowy poniosły stratę z działalności operacyjnej, albo osiągnęły na tyle niski dochód z takiej działalności, że nie powstał u nich podatek do zapłaty.

W myśl art. 4a pkt 14 i 21 Ustawy o CIT:

Ilekroć w ustawie jest mowa o:

14) spółce niebędącej osobą prawną - oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 21

21) spółce - oznacza to:

a) spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz.Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz.Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),

b) spółkę kapitałową w organizacji,

c) spółki, o których mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1 i 1a, mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

d) spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania;

Wnioskodawca jest spółdzielnią, która funkcjonuje w oparciu o przepisy ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (Dz.U. z 2021 r., poz. 648; dalej: „Prawo spółdzielcze”).

Zgodnie z art. 11 § 1 Prawa spółdzielczego:

Spółdzielnia nabywa osobowość prawną z chwilą wpisania jej do Krajowego Rejestru Sądowego.

Mając na uwadze powyższe przepisy prawa oraz treść wniosku, z uwagi na formę prawną Wnioskodawcy – spółdzielnia – nie będzie on podlegał opodatkowaniu wynikającemu z art. 24ca Ustawy o CIT.

Zatem, stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym Spółdzielnia nie podlega pod regulacje art. 24ca Ustawy o CIT, a w konsekwencji nawet w razie zaistnienia wskazanych w tym artykule przesłanek nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku określonego w tym artykule

tzw. podatku minimalnego należy uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez stronę postępowania

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).