Czy czynsz dzierżawny nieruchomości wynikający z zawartej umowy dzierżawy, ponoszony w celu jej wykorzystywania w prowadzeniu działalności gospodarcze... - Interpretacja - 0111-KDIB1-3.4010.389.2022.4.JG

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 22 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.389.2022.4.JG

Temat interpretacji

Czy czynsz dzierżawny nieruchomości wynikający z zawartej umowy dzierżawy, ponoszony w celu jej wykorzystywania w prowadzeniu działalności gospodarczej stanowi koszt uzyskania przychodu Spółki?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 maja 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 24 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. ustalenia, czy czynsz dzierżawny nieruchomości wynikający z zawartej umowy dzierżawy, ponoszony w celu jej wykorzystywania w prowadzeniu działalności gospodarczej stanowi koszt uzyskania przychodu Spółki.

Treść wniosku wspólnego jest następująca :

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1.Zainteresowany będący stroną postępowania:

(…)

2.Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

(...)

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Spółka komandytowo-akcyjna, Zainteresowana będąca stroną postępowania, (dalej: „Spółka”) dzierżawi nieruchomość wykorzystywaną do celów działalności produkcyjno-usługowej nieruchomość należącą do wspólników Spółki - wyłącznych właścicieli (Zainteresowani niebędący stroną postępowania), (dalej: „Wspólnicy”).

Wydatki związane z dzierżawą nieruchomości (czynsz dzierżawny) są bezpośrednio związane z osiąganymi przez Spółkę przychodami (są ponoszone w celu uzyskania przychodów lub zabezpieczenia albo zachowania źródła przychodów), gdyż Spółka wydzierżawia nieruchomość w celu wykorzystywania jej w prowadzeniu działalności gospodarczej (działalność produkcyjno-usługowa). Spółka ponosi ww. koszty ze swoich zasobów majątkowych.

Wspólnicy - właściciele nieruchomości - uzyskują przychód z najmu prywatnego (dzierżawy majątku prywatnego) na mocy zawartej umowy między nimi, a Spółką. W zamian za oddanie Nieruchomości do używania i pobierania pożytków, Spółka będzie płaciła na rzecz Wspólników czynsz w wysokości wynikającej z zawartej umowy dzierżawy. Wynagrodzenie zostało ustalone na poziomie rynkowym.

Nieruchomość nie jest i nigdy nie była wydzierżawiana w ramach działalności gospodarczej wspólników. Wspólnicy, na dzień złożenia wniosku, nie prowadzą działalności gospodarczej zarejestrowanej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Pytanie

Czy czynsz dzierżawny nieruchomości wynikający z zawartej umowy dzierżawy, ponoszony w celu jej wykorzystywania w prowadzeniu działalności gospodarczej stanowi koszt uzyskania przychodu Spółki?

Państwa stanowisko w sprawie

W opinii Zainteresowanych

Czynsz dzierżawny nieruchomości wynikający z zawartej umowy dzierżawy, ponoszony w celu wykorzystywania jej w prowadzeniu działalności gospodarczej Spółki stanowi koszt uzyskania przychodu.

UZASADNIENIE

Koszt uzyskania przychodu w Spółce.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust 1.

Dla odpowiedniej kwalifikacji prawnej kosztu uzyskania przychodu kluczowe znaczenie ma cel w jakim został poniesiony. Wydatek zostanie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem a powstaniem, zwiększeniem, bądź tez możliwością powstania przychodu istnieje związek przyczynowy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu muszą być spełnione następujące warunki:

-do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów,

-podatnik, zaliczając dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów winien wykazać jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz to, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub że wydatek ten jest związany z konkretnym przedsięwzięciem gospodarczym.

W umowie zawartej między Spółką a Wspólnikami, Spółka zaznacza ze przedmiotem jej zainteresowania jest dzierżawa nieruchomości w celu wykorzystywania jej w prowadzeniu działalności gospodarczej. W związku z tym, niepodważalnie zachodzi przesłanka uzasadniająca możliwość zaliczenia kosztów wynajmu nieruchomości w celu jej wykorzystania w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (działalność produkcyjno- usługowa).

Zauważyć należy, iż wskazana we wniosku umowa dzierżawy nieruchomości, została zawarta pomiędzy Spółką prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą (najemca) oraz wydzierżawiającymi (Wspólnicy). Wysokość czynszu dzierżawnego została ustalona na poziomie rynkowym. Co do zasady, czynsz dzierżawny (udokumentowany w formie rachunku, bądź w innej ustalonej formie) przysługujący wydzierżawiającym z tytułu dzierżawy nieruchomości, stanowić będzie podstawę do zaliczenia poniesionego wydatku przez Spółkę komandytowo-akcyjną do kosztów podatkowych.

Prawidłowość powyższego stanowiska - w podobnych stanach faktycznych - potwierdzały rozstrzygnięcia organów podatkowych, m.in. w następujących interpretacjach:

a)Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 3 września 2021 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.279.2021.2.NL,

b)Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 24 kwietnia 2014 r., sygn. IPPB1/415-169/14-3/EC.

Podsumowując, całość przedstawionych powyżej okoliczności uprawnia Spółkę do zaliczenia poniesionego wydatku z tytułu dzierżawy nieruchomości wykorzystywanej w bieżącej działalności gospodarczej Spółki (działalność produkcyjno-usługowa) jako koszt uzyskania przychodu.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Wniosek w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie rozstrzygnięty odrębnym pismem.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

(…) spółka komandytowo-akcyjna (Zainteresowany będący stroną postępowania - art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA".

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, który stanowi:

Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.