W zakresie ustalenia, czy: wydatki poniesione na zakup sprzętu specjalistycznego niebędącego środkiem trwałym, wykorzystywanego bezpośrednio w prowa... - Interpretacja - 0114-KDIP2-1.4010.446.2019.4.MR

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 18.12.2019, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.446.2019.4.MR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

W zakresie ustalenia, czy: wydatki poniesione na zakup sprzętu specjalistycznego niebędącego środkiem trwałym, wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej przez Spółkę działalności badawczo-rozwojowej stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 października 2019 r. (data wpływu 21 października 2018 r.) uzupełnione pismem z dnia 25 listopada 2019 r. (data nadania 29 listopada 2019 r., data wpływu 5 grudnia 2019 r.) na wezwanie z dnia 22 listopada 2019 r. nr 0114-KDIP2-1.4010.446.2019.1.MR (data nadania 22 listopada 2019 r., data odbioru 23 listopada 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:

  1. wydatki poniesione na zakup sprzętu specjalistycznego niebędącego środkiem trwałym, wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej przez Spółkę działalności badawczo-rozwojowej stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT (Pytanie 1) jest prawidłowe;
  2. koszty surowców i materiałów wykorzystywanych przez Spółkę w działalności badawczo-rozwojowej stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT (Pytanie 2) jest prawidłowe;
  3. koszty uzyskania i utrzymania prawa z rejestracji wzoru użytkowego, patentów i wzoru przemysłowego stanowią koszt kwalifikowany w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 5 ustawy o CIT (Pytanie 3) jest prawidłowe;
  4. koszty poniesione na ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej stanowią koszt kwalifikowany w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT? (Pytanie 4) jest prawidłowe;
  5. koszty poniesione w danym miesiącu (w ciągu roku ) na należności z tytułów o których mowa w art. 12 ust. 1 i art. 13 pkt 8 lit. a) ustawy o PIT, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o ZUS - na rzecz Pracowników Spółki, mogą stanowić koszt kwalifikowany w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1 a) ustawy o CIT? (Pytanie 5) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 października 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą prawną, czynnym podatnikiem VAT oraz producentem i dostawcą systemów nowoczesnej architektury szklanej. Wnioskodawca dostarcza własne innowacyjne rozwiązania, znajdujące zastosowanie w każdym rodzaju przestrzeni: handlowej, usługowej, biurowej lub mieszkaniowej. Wnioskodawcę wyróżnia własne studio projektowe, gotowe zrealizować najbardziej skomplikowany projekt zgodnie z indywidualnymi potrzebami klienta (dalej: Wnioskodawca lub Spółka).

Produkty Wnioskodawcy pozwalają na wszechstronne wykorzystanie szkła we wnętrzach, jak i na elewacjach budynku. Produkty spełniają najwyższe standardy jakościowe, co potwierdzają atesty, przyznane w wyniku przeprowadzonych badań. Produkty te obejmują m.in.:

  • Systemy Ścian Szklanych,
  • Drzwi Systemowe,
  • Systemy Balustrad Szklanych, oraz
  • Rozwiązania Obiektowe.

Wszystkie oryginalne produkty Spółki są autorskimi, innowacyjnymi i unikalnymi rozwiązaniami stworzonymi od podstaw przez własne studio projektowe mieszczące się w Dziale Badań i Rozwoju.

Wnioskodawca przywiązuje dużą wagę do wartości intelektualnej tworzonych rozwiązań technicznych, będących owocem wytrwałej pracy, dlatego też niezbędna w tym zakresie jest ochrona prawna. Spółka posiada prawa ochronne na wzory użytkowe i patenty wydane w stosunku do swoich wyrobów przez Urząd Patentowy RP (zastrzeżono obecnie ok. 25 wzorów użytkowych Produktów), co jest potwierdzeniem unikalności tych rozwiązań w skali światowej. Innowacyjna budowa każdego z systemów zarejestrowana jest jako wzór użytkowy i tylko Wnioskodawca ma wyłączne prawa do ich wykorzystania, to jest wytwarzania i wprowadzania produktu do obrotu (na niektóre Produkty zostały jednakże udzielone stosowne odpłatne licencje podmiotom trzecim). Wszystkie oferowane rozwiązania powstały i powstają w całości według własnego, innowacyjnego projektu. Potwierdza to szereg przeprowadzonych procedur badawczych przeprowadzonych m.in. w Instytucie () (dalej: Produkty).

Struktura Spółki:

Wnioskodawca posiada wyodrębnione w swojej strukturze 3 działy, które są odpowiedzialne za określony przedmiot działalności firmy, a mianowicie:

  • Dział Logistyki i Magazynowania,
  • Dział Administracji,
  • Dział Badań i Rozwoju.

Działalność Badawczo-Rozwojowa (dalej: B+R) realizowana jest wyłącznie w Dziale Badań i Rozwoju, który to dział współpracuje z pozostałymi działami i Zarządem Spółki. W rezultacie, pracownicy (zatrudnieni w innych działach) wspomagają pracę Działu Badań i Rozwoju, przy projektach B+R realizowanych przez ten dział, jednakże wyłącznie wynagrodzenia pracowników i zleceniobiorców zatrudnionych w Dziale Badań i Rozwoju są kwalifikowalne do ulgi B+R i wydatki ponoszone przez ten dział (dalej: Pracownicy).

W ramach bieżącej sprzedaży Produktów, do których projekty zostały stworzone zostały w latach poprzednich, a które nie wymagają ulepszenia (udziału Działu Badań i Rozwoju) - Wnioskodawca realizuje zlecenia projektowe / sprzedażowe, jednakże nie kwalifikuje wydatków z tym związanych w kosztach kwalifikowanych ulgi B+R (tj. w stosownym Zestawieniu Kosztów do ulgi B+R).

Dział Badań i Rozwoju, który poza rozwijaniem istniejących rozwiązań systemowych gotowy jest zrealizować najbardziej skomplikowany projekt zgodnie z indywidualnymi potrzebami klienta lub też realizuje zadania mające na celu stworzenie nowego unikalnego produktu, który w przyszłości ma trafić do oferty Spółki.

Działalność B+R oraz ponoszone w ramach tej działalności określone wydatki, są kwalifikowane przez Wnioskodawcę do działalności B+R (dalej: Koszty Kwalifikowalne), które to Koszty Kwalifikowalne są ponoszone wyłącznie przez Dział Badań i Rozwoju działający w ramach Spółki.

Koszty Kwalifikowalne powstają poprzez nabycie / wydatkowanie środków na:

  • Surowce i materiały (art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych; dalej: ustawa o CIT) - z których tworzone są innowacyjne Produkty przez Dział Badań i Rozwoju - są to przede wszystkim różnego rodzaju elementy szklane, elementy stalowe, elementy drewniane, śruby, nakrętki, fugi, kleje, farby, maty izolacyjne, druty, kable, osprzęt elektryczny itp.
  • Sprzętu specjalistycznego (art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT) - wykorzystywanego do produkcji innowacyjnych Produktów (np. urządzenia pomiarowe, urządzenia techniczne, urządzenia do sporządzania projektów, schematów, urządzenia służące do jakościowego badania Produktów oraz licencje na oprogramowania).
  • Patentów i wzorów użytkowych (art. 18d ust. 2 pkt 5 ustawy o CIT) - potwierdzających innowacyjność poszczególnych Produktów i przyznających Wnioskodawcy prawa do danego wzoru / projektu.
  • Opinii, ekspertyz, usług doradczych (art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT) - od podmiotów o których mowa w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
  • Wynagrodzenia pracowników (w tym ZUS) - zatrudnionych w Dziale Badań i Rozwoju (zatrudnionych na podstawie umowy o pracę).

W rezultacie ponoszenia w/w wydatków (Kosztów Kwalifikowalnych) - Pracownicy zatrudnieni w Dziale Badań i Rozwoju tworzą w ramach indywidualnej pracy utwory w postaci projekty i schematy Produktów, które są następnie prezentowane do sprzedaży przez Wnioskodawcę. Prace w dziale B+R są prowadzone w zakresie możliwości zastosowania dostępnych materiałów i surowców w nowy, innowacyjny sposób, który znacznie poprawia właściwości Produktu w porównaniu z podobnymi produktami produkowanymi przez konkurencję (wprowadzenie nowego wyrobu, wprowadzenie lub certyfikacja wyrobu np. do odpowiednich norm itp.).

W celu utrzymania się na rynku w tym segmencie, firma prowadzi również prace rozwojowe nad zmniejszeniem czasochłonności produkcji, zmniejszeniem zużycia materiałów i surowców potrzebnych do produkcji oraz prowadzi wiele projektów optymalizujących proces produkcji, jak tworzenie nowych, indywidualnych Produktów, do których posiada stosowne licencje (patenty), które to Produkty posiadają stosowne zatwierdzone wzory użytkowe, co oznacza, że prace nad tym produktem były w całości innowacyjne i w ocenie Wnioskodawcy - stanowią Koszty Kwalifikowalne.

Wprowadzanie nowych technologii (np. wdrożenie nowych systemów ścian szklanych, systemów ognioodporności, dźwiękoszczelności, systemów zaciemniania szyb itd.), znacznie poprawiają konkurencyjność w porównaniu z innymi przedsiębiorstwami w tej branży.

Spółka otrzymuje zlecenie na wytworzenie np. sytemu ścian szklanych, które mają spełniać cele i założenia wyznaczone przez klienta związane z realizacją przez klienta założeń estetycznych i funkcjonalnych. Klient podaje pewne minimalne parametry/standardy, które dany Produkt powinien spełniać, przy czym - co warte szczególnego podkreślenia - klient nie dostarcza dokładnej specyfikacji Produktu czy też instrukcji jej wykonania. Produkty zgodne z wymaganiami klienta nie są dostępne na rynku. W gestii pracowników Spółki (Działu Badań i Rozwoju) pozostaje kompleksowe opracowanie projektu, schemat produkcyjnego, przeprowadzenie testów technologicznych oraz wykonanie Produktów.

Spółka posiada własne studio projektowe (w siedzibie Spółki), gotowe zrealizować najbardziej skomplikowany projekt zgodnie z indywidualnymi potrzebami klienta.

Produkty Spółki spełniają najwyższe standardy jakościowe, co potwierdzają atesty, przyznane w wyniku przeprowadzonych badań.

Spółka posiada w swoim asortymencie wyłącznie gotowe półprodukty (np. okucia) do stworzenia danych Produktów (szklanych ścianek działowych / drzwi), lub też posiada gotowe systemy -natomiast zlecenia indywidualne - są realizowanie indywidualnie pod kątem potrzeb klientów, z uwagi na to, że:

  • Klienci mają określone wymagania w zakresie określonych systemów zainstalowany w Produktach, oraz ich estetyki i funkcjonalności.
  • poszczególne powierzchnie biurowe / lokalowe na których Spółka realizuje otrzymane zlecenia różnią się od siebie po względem:
    • rozstawienia / rozmieszczenia poszczególnych pomieszczeń (lokali),
    • planowanym umieszczeniem ścianek działowych i drzwi,
    • wysokością pomieszczeń (lokali),
    • zamówieniem kolorystycznym Produktów (wedle życzeń klienta),
    • innowacyjnością Produktów,
    • cechami specjalnymi szyb / ścianek działowych / drzwi, w tym np. odpornością ogniową, odpornością na dźwięk itd. (wedle życzeń klienta).
  • każdy projekt jest projektem indywidualnego autorstwa, w ramach którego to projektu są prowadzone badania technologiczne i projektowe mające na celu stworzenie nowego unikalnego Produktu lub ulepszenie już posiadanego rozwiązania technologicznego.

W rezultacie, większość zleceń jest zidnywidualizowanych i wymaga indywidualnych działań Pracowników Działu Badań i Rozwoju, osobnego projektu, który to projekt jest następnie przekazywany do produkcji, jednakże jest poprzedzony badaniami jakościowymi i funkcjonalnymi. Ponadto, w wyniku prowadzonych prac Pracownicy Działu Badań i Wdrożeń tworzą Produkty, których innowacyjny charakter kwalifikuje się do uzyskania wzoru użytkowego danego Produktu (wynalazku).

W celu stworzenia nowego Produktu (lub udoskonalenia posiadanych Produktów), Dział Badań i Wdrożeń ponosi Koszty Kwalifikowane w celu stworzenia Produktu, a które to Produkty są następnie przedmiotem testów i badań, oraz są przekazywane do produkcji. Nad nowymi Produktami w związku ze zleceniami otrzymywanymi od klientów pracują zatrudnieni w dziale Pracownicy, którzy korzystają z zakupionych surowców (składników i materiałów) oraz specjalistycznego sprzętu (narzędzi, maszyn, programów komputerowych) i specjalistycznych urządzeń technicznych niezbędnych do przeprowadzenia badań.

Prace w zakresie działalności B+R przez Dział Badań i Rozwoju rozpoczynają się od otrzymania zapytania projektowego przez Spółkę od potencjalnego klienta (zleceniodawcy) na adres mailowy Spółki lub bezpośrednie adresy mailowe Zarządu lub Kierownika ds. Badań i Rozwoju. Zlecenia przeważnie dotyczą zapytań o stworzenie Produktu według określonych parametrów i wytycznych zleceniodawcy (odpowiedni rozmiar drzwi i szklanych ścianek działowych dopasowanych do określonej powierzchni biura, lokalu czy budynku), który to Produkt posiada odpowiednie innowacyjne cechy.

W rezultacie otrzymania nowego zlecenia, na produkty innowacyjne, z określonymi parametrami - które nie znajdują się w standardowej ofercie Spółki - Dział Badań i Rozwoju generuje stosowne Koszty Kwalifikowane na działalność badawczo-rozwojową (B+R), bowiem są ponoszone w celu stworzenia nowego unikalnego produktu dopasowanego do indywidualnych potrzeb klientów, który to Produkt zostanie lub może zostać zastrzeżony wzorem użytkowym lub patentem w przyszłości.

Po otrzymaniu zlecenia przygotowania odpowiedniego Produktu - Kierownik ds. Badań i Rozwoju weryfikuje dane w zleceniu projektowym pod kątem poprawności zlecenia oraz sprawdza czy konieczne jest otwieranie projektu (czy też można zaproponować do zlecenia konkretne gotowe już rozwiązanie z bieżącej oferty). Zlecenie projektowe może być zaakceptowane jedynie przez Kierownika ds. Badań i Rozwoju lub Zarząd.

Realizacja nowego projektu w ramach Działalności B+R składa się z następujących faz:

  1. Faza 0 - zamawianie brakujących surowców / materiałów do projektu lub sprzętu specjalistycznego, na których Dział Badań i Rozwoju będzie prowadził prace (badania technologiczne i projektowe mające na celu stworzenie nowego unikalnego Produktu lub unowocześnienie posiadanych rozwiązań).
  2. Faza 1 - jeśli wszystkie surowce / materiały i specjalistyczny sprzęt potrzebny do projektu są już dostarczone i gotowe do użycia na potrzeby badań technologicznych i projektowych, następuje etap rozpoczęcia prac związanych z tworzeniem Produktu zgodnego z projektem.
  3. Faza 2 - etap, w którym Klientowi jest przedstawiany gotowy Produkt. Produkt jest gotowy do wysyłki do produkcji, a następnie do jego instalacji przez Dział Logistyki i Magazynowania (stworzona zostaje dokumentacja techniczna).

W razie konieczności modyfikacji powstałego produktu projekt może zostać wznowiony (status projektu przechodzi z Fazy 2 do Fazy 1 - ponownie podjęte zostają prace projektowe).

Powstawanie Kosztów Kwalifikowalny na Działalność B+R:

W Spółce w związku z prowadzoną działalnością B+R ponoszone są koszty zakupu surowców, materiałów, sprzętu specjalistycznego, opinii i ekspertyz itd., które służą do pracy projektowej oraz przeprowadzaniu prac badawczych, technologicznych i projektowych nad nowym produktem.

W celu wyodrębnienia wydatków ponoszonych na działalność B+R, Wnioskodawca prowadzi stosowną ewidencję Kosztów Kwalifikowalnych poniesionych w trakcie roku podatkowego, tzw. Zestawienie kosztów B+R (Zestawienie Kosztów) - zestawieniu rocznym, z którego wynika, jakie wydatki (Koszty Kwalifikowalne) Spółka wyodrębniła i jakie wydatki zamierza zakwalifikować do ulgi B+R jako Koszty Kwalifikowane.

Ponadto, znaczną część Kosztów Kwalifikowanych Spółki stanowią koszty wynagrodzeń Pracowników Działu Badań i Rozwoju.

Do działalności B+R Spółka zatrudniła i angażuje Pracowników (w tym współpracowników na podstawie umów cywilnoprawnych) na następujących stanowiskach:

  • Kierownik ds. Badań i Rozwoju
  • Kierownik ds. Technicznych
  • Inżynier Wsparcia Technicznego
  • Deweloper Produktu

Wszyscy w/w pracownicy - uczestniczą w projektach badawczych B+R.

Każdy z Pracowników, posiada dokument określający zakres obowiązków i uprawnień, określający szczegółowo zakres obowiązków na powierzonych stanowiskach. Umowy o pracę wraz z aneksami wskazują komórkę organizacyjną, w jakiej zatrudnieni są pracownicy oraz stanowisko.

Biorąc pod uwagę, że wynagrodzenie niektórych osób zatrudnionych na umowie cywilnoprawnej - umowie o współpracy tj. zatrudnieni w ramach działalności gospodarczej (tak jak obecnie Kierownik ds. Badań i Rozwoju), nie może stanowić Kosztu Kwalifikowalnego B+R, to Spółka ujmuje w stosownych zestawieniach wyłącznie wynagrodzenia osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych (wynagrodzenie osób prowadzących samodzielną działalność gospodarczą nie jest kalkulowane do ulgi B+R).

W celu dokonania stosownego wyodrębnienia w/w wydatków, Spółka prowadzi stosowną Ewidencję Czasu Pracy Pracowników (Zleceniobiorców) (dalej: Ewidencja Czasu Pracy) w której to ewidencji Spółka ujmuje czas spędzony przez Pracowników w związku z wykonywanymi czynnościami w zakresie (w ramach) działalności badawczo-rozwojowej w trakcie każdego miesiąca. Na podstawie w/w Ewidencja Czasu Pracy, Spółka oblicza stosowny procent czasu (godzin) poświęconego na działalność badawczo-rozwojową, w stosunku do łącznego czasu pracy pracownika w danym miesiącu kalendarzowym (np. w stosunku do pełnego etatu tj. 160 godzin w miesiącu).

Po obliczeniu określonej wartości procentowej - procent ten służy Spółce do obliczenia wartości wynagrodzenia (wynagrodzenia zasadniczego oraz składek ZUS), które jest wypłacane w miesiącu kalendarzowym, a które to wynagrodzenie odpowiada czasowi pracy pracownika na rzecz działalności badawczo-rozwojowej i które to wynagrodzenie stanowi Koszt Kwalifikowalny (w ocenie Spółki).

Po obliczeniu wynagrodzenia (wynagrodzenia zasadniczego oraz składek ZUS), które Spółka wypłaca w związku z działalnością badawczo-rozwojową danego pracownika - Spółka następnie ujmuje tą wartość wynagrodzenia w rocznym Zestawieniu Kosztów, w których ujmowane są wszystkie wydatki poniesione na działalność badawczo-rozwojową.

Składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (zgodnie z obowiązującymi przepisami) Spółka nie ujmuje w uldze B+R, co potwierdza prowadzona Ewidencja Czasu Pracy.

Podsumowując, ze względu na zakres prowadzonej działalności B+R przez Spółkę, Wnioskodawca w kolejnych latach zamierza dokonywać odliczeń, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy CIT, tj. dokonać odliczenia kosztów działalności B+R zgodnie z art. 18d oraz 18e ustawy CIT, w oparciu o definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT. Wnioskodawca jednocześnie zaznacza, że:

  • Dopełniany będzie obowiązek wskazany w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, tj. prowadzone będzie stosowne Zestawienie Kosztów.
  • Spółka zamierza odliczyć w ramach ulgi B+R Koszty Kwalifikowane zgodnie z art. 18d ust. 5 ustawy o CIT, tzn. że Spółka korzysta z dofinansować (dotacji), jednakże wydatków sfinansowanych z tych środków Spółka nie uwzględnia w Zestawieniu Kosztów, bowiem wydatki te nie stanowią Kosztów Kwalifikowalnych, mimo, że zostały poniesione na działalność B+R.
  • Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych oraz na jej rzecz nie została wydana decyzji o wsparciu, o której mowa w ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji.
  • Wnioskodawca zamierza dokonać odliczenia z tytułu ulgi B+R zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT.
  • Wnioskodawca nie zamierza odliczyć w ramach ulgi B+R odpisów amortyzacyjnych od samochodów osobowych, budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
  • Wnioskodawca nie posiada obecnie statusu centrum badawczo-rozwojowego, jednakże możliwe, że Spółka w przyszłości wystąpi ze stosownym wnioskiem o nadanie takiego statusu.
  • Wszystkie opisane wyżej wydatki stanowią i zostaną zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Wnioskodawca jednocześnie wskazuje że skorzystał już z ulgi na działalność badawczo-rozwojową w roku 2018 r. i właściwy dla Wnioskodawcy organ podatkowy dokonał czynności sprawdzających w zakresie prawa do skorzystania do ulgi za ten rok - w rezultacie przeprowadzonych czynności, organ podatkowy nie stwierdził uchybień, czy też braku prawa do skorzystania z ulgi B+R.

Biorąc pod uwagę powyżej opisany stan faktyczny, oraz fakt że Wnioskodawca zamierza skorzystać z ulgi również w następnych latach podatkowych - Wnioskodawca powziął wątpliwość w kwestii konsekwencji podatkowych w podatku CIT, w zakresie możliwości skorzystania z ulgi na działalność rozwojową w kolejnych okresach rozliczeniowych z uwagi na brzmienie przepisów odnoszących się do ulgi na działalność badawczo-rozwojową od 1 stycznia 2018 r. - dlatego też Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie prawidłowości swojego stanowiska w następujących kwestiach.

W piśmie z dnia 25 listopada 2019 r. (data wpływu 5 grudnia 2019 r.) Wnioskodawca wskazał, że w latach poprzednich był i ciągle pozostaje mikroprzedsiębiorcą w rozumieniu art. 104 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (obecnie ustawa uchylona).

Wnioskodawca był w roku 2018 (po uchyleniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej) i ciągle pozostaje mikroprzedsiębiorcą w rozumieniu art. 7 ust. 1 pkt 1) ustawy Prawo przedsiębiorców.

Wnioskodawca wskazał, że uzyskiwał i będzie uzyskiwał przychody z zysków kapitałowych, ale w stosunku do tych przychodów nie dokonywał, ani nie zamierza korzystać z odliczenia w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową tj. odliczenia od przychodów zaliczonych do zysków kapitałowych.

Wnioskodawca osiągał w roku 2018 i 2019 (oraz będzie osiągał w przyszłości) przychody z zysków kapitałowych o których mowa w art. 7b ustawy o CIT, jednakże do tych przychodów Wnioskodawca nie zamierza dokonywać (i nie dokonywał dotychczas) odliczenia w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

Wnioskodawca dokonuje odliczenia w ramach ulgi na działalność-rozwojową wyłącznie z przychodów z działalności gospodarczej (ze sprzedaży towarów i materiałów) oraz do przychodów niezaliczonych do przychodów z zysków kapitałowych - czyli zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT. Przychody z działalności gospodarczej (ze sprzedaży towarów i materiałów) obejmują przeważnie min. 90% wszystkich przychodów Wnioskodawcy.

Wnioskodawca wskazał także, że przeważnie wszystkie wydatki, które mogą stanowić koszty kwalifikowalne w ramach ulgi badawczo-rozwojowej będą przez Wnioskodawcę zaliczane do kosztów uzyskania przychodów danego roku.

Ponadto, Wnioskodawca wskazał, że wszystkie koszty realizacji prac Wnioskodawca ponosi ze środków własnych, które nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, ani nie zostały zwrócone w jakiejkolwiek formie.

Wnioskodawca korzysta ze stosownych dotacji (dofinansowań), jednakże wydatków sfinansowanych z tych dotacji (dofinansowań) Wnioskodawca nie zalicza do kosztów kwalifikowanych tj. zgodnie z art. 18d ust. 5 ustawy o CIT.

Wnioskodawca w uzupełnieniu wniosku z dnia 5 grudnia 2019 r. wskazał, że Spółka spełnia wszystkie warunki z art. 18d ustawy o CIT, żeby uznać je za koszty kwalifikowalne poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową.

Spółka podniosła, że miała przeprowadzone czynności sprawdzające w roku 2018 r. w związku ze korzystaniem z ulgi na działalność-badawczo rozwojową przez Naczelnika Urzędu Skarbowego, w wyniku których to czynności sprawdzających Spółka uzyskała stosowny zwrot podatku dochodowego w roku 2018, co oznacza, że organ podatkowy uznał, że Spółka spełnia wszystkie warunki z art. 18d ustawy o CIT.

Wnioskodawca wskazał, że cały nabyty niebędący środkami trwałymi sprzęt specjalistyczny wykorzystywany do działalności badawczo-rozwojowej jest wykorzystywany bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Spółka dokonuje nabycia również sprzętu niebędącego środkami trwałymi, który nie jest wykorzystywany w działalności badawczo-rozwojowej, ale takiego sprzętu Spółka nie zalicza do kosztów kwalifikowalnych.

Wnioskodawca wskazał także, że nabyte materiały i surowce wykorzystywane w działalności badawczo-rozwojowej są wykorzystywane wyłącznie w działalności badawczo-rozwojowej.

Spółka ujmuje w kosztach kwalifikowalnych wyłącznie materiały i surowce wykorzystywane przez dział badań i rozwoju w działalności badawczo-rozwojowej.

Spółka dokonuje również nabyć materiałów i surowców, które są wykorzystywane do bieżącej produkcji przez inne działy i nie są związane z działalnością badawczo-rozwojową - dlatego też, tych materiałów Spółka nie ujmuje w kosztach kwalifikowalnych. Spółka sporządza stosowne zestawienie kosztów kwalifikowalnych i wyodrębnia poszczególne wydatki, aby zakwalifikować tylko te, które są wykorzystywane w ramach działalności badawczo-rozwojowej. Ponadto, Spółka nabywała ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędnie, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2016 r. poz. 2045, z późn. zm.), która to ustawa została uchylona w dniu 1 października 2018 r.

Spółka ujmowała w kosztach kwalifikowalnych w 2018 r. wyłącznie nabywane przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki. Przykładowo, w 2018 r. Spółka ujmowała ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędnie, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez jednostkę naukową, którą był Instytutu () (instytut badawczy).

Spółka nabywała także, nabywa i będzie nabywać ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1,2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Spółka ujmowała i będzie ujmować w kosztach kwalifikowalnych wyłącznie nabywane przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Przykładowo, w 2018 r. Spółka ujmowała ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędnie, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez jednostkę naukową, którą był Instytutu () (instytut badawczy).

Instytut () jest podmiotem o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 5) ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. W tej kwestii, w związku z korzystaniem w 2018 r. z ulgi na działalność badawczo-rozwojową faktury wystawione przez Instytut () były weryfikowane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w toku czynności sprawdzających, dlatego też Spółka przedłożyła statut tego podmiotu, a w/w organ podatkowy uznał, że Spółce przysługuje prawo do ujęcia wydatków poniesionych na ten podmiot w kosztach kwalifikowalnych, ponieważ jest to instytut badawczy.

Ponadto, Wnioskodawca wskazał, że niektórzy pracownicy wykonywali wyłącznie prace badawczo-rozwojowe, a niektórzy wykonywali prace badawczo-rozwojowe w części.

Spółka prowadziła w całym 2018 r. i prowadzi obecnie stosowną ewidencję czasu pracy, która odzwierciedla rzeczywisty czas pracy danego pracownika (zleceniobiorcy) nad działalnością badawczo-rozwojową w całym 2018 r. i latach kolejnych - co wynika z art. 9 ust. 1b Ustawy CIT, zgodnie z którym przepisem podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Ustawodawca w treści art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1 a) Ustawy CIT, odnosi się do czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, a zatem do czasu faktycznie poświęconego na ten cel. Odliczeniu nie będą zatem podlegać również kwoty wynagrodzeń oraz składek proporcjonalnie przypisanych do dni nieobecności pracownika (np. urlop, wynagrodzenie za czas choroby, czy urlop macierzyński) (Tak: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej z dnia 5 listopada 2018 r., nr 0114-KDIP2-1.4010.321.2018.12.JS). Nieobecność pracownika oznacza, że nie wykonywał on wówczas faktycznie określonych czynności w zakresie działalności B+R.

W/w ewidencja jest prowadzona w formie dokumentu excel i określa rzeczywisty czas pracy danego pracownika. Ewidencja czasu pracy pracowników była weryfikowana przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w toku czynności sprawdzających skorzystania przez Spółkę z ulgi na działalność badawczo-rozwojową i czynności te nie wykazały nieprawidłowości w sporządzaniu ewidencji.

Wnioskodawca wskazał, że na rzecz Pracowników Spółki ponosił dotychczas należności ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o pdof.

Ponadto, będące przedmiotem zapytania wydatki ponoszone na wynagrodzenia oraz pochodne z tytułu umów o pracę dotyczą pracowników Spółki realizujących prace badawczo-rozwojowe i stanowią po ich stronie należności ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.

Natomiast, w skład ww. należności nie będą wchodziły np. wynagrodzenia za czas choroby, za czas urlopu, za czas opieki nad dzieckiem. Wnioskodawca prowadzi stosowną Ewidencją czasu pracy i zawiera w tej ewidencji tylko rzeczywisty czas pracy (bez wynagrodzenia za czas choroby, za czas urlopu, za czas opieki nad dzieckiem itp.). Wnioskodawcy tych wynagrodzeń nie zamierza i nie zaliczał dotychczas do kosztów kwalifikowalnych.

Ustawodawca w treści art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a) Ustawy CIT, odnosi się do czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, a zatem do czasu faktycznie poświęconego na ten cel. Odliczeniu nie będą zatem podlegać również kwoty wynagrodzeń oraz składek proporcjonalnie przypisanych do dni nieobecności pracownika (np. urlop, wynagrodzenie za czas choroby, czy urlop macierzyński). (Tak: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej z dnia 5 listopada 2018 r., nr 0114-KDIP2-1.4010.321.2018.1.JS). Nieobecność pracownika oznacza, że nie wykonywał on wówczas faktycznie określonych czynności w zakresie działalności B+R.

W takiej bowiem sytuacji, tego rodzaju wydatki należy wyodrębnić z Kosztów Kwalifikowanych (co też Wnioskodawca dokonuje i będzie dokonywał), w szczególności:

  • wynagrodzenie za czas choroby;
  • wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz inne rodzaje urlopów (np. okolicznościowy);
  • dodatkowe świadczenia z tytułu finansowania uczestnictwa pracownika w programach (), z tytułu grupowego ubezpieczenia na życie, dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego lub innych dodatkowych świadczeń (nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych) ponoszonych przez Spółkę za okres urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego oraz podczas zwolnienia chorobowego, urlopu lub innej przerwy w świadczeniu pracy;
  • premia za rekomendację kandydata - pracownika do Spółki, itd.

Spółka wyodrębniała i będzie wyodrębniać tego rodzaju wydatki i wskazuje wyłącznie czas pracy pracowników, którzy byli przeznaczony na działalność B+R (rzeczywisty czas pracy).

Wnioskodawca wskazał także, że ponosił należności, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a) ustawy o pdopf z tytułu umowy zlecenia zawartych z osobami fizycznymi.

Ponadto, usługi wykonywane na podstawie umowy zlecenia będą stanowiły wyłącznie należności ze źródła określonego w treści art. 13 pkt 8a (winno być: art. 13 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przy czym Wnioskodawca prowadzi stosowną ewidencję czasu pracy zleceniobiorców, analogiczną do ewidencji prowadzonej w stosunku do pracowników, aby wyodrębnić wyłącznie rzeczywisty czas pracy na rzecz działalności badawczo-rozwojowej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

Czy wydatki poniesione na zakup sprzętu specjalistycznego niebędącego środkiem trwałym, wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej przez Spółkę działalności badawczo-rozwojowej stanowią koszt kwalifikowany o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT?

  • Czy koszty surowców i materiałów wykorzystywanych przez Spółkę w działalności badawczo-rozwojowej stanowią koszt kwalifikowany o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT?
  • Czy koszty uzyskania i utrzymania prawa z rejestracji wzoru użytkowego, patentów i wzoru przemysłowego stanowią koszt kwalifikowany w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 5 ustawy o CIT?
  • Czy koszty poniesione na ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej stanowią koszt kwalifikowany w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT?
  • Czy koszty poniesione w danym miesiącu (w ciągu roku ) na należności z tytułów o których mowa w art. 12 ust. 1 i art. 13 pkt 8 lit. a) ustawy o PIT, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o ZUS - na rzecz Pracowników Spółki, mogą stanowić koszt kwalifikowany w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1 a) ustawy o CIT?

    Zdaniem Wnioskodawcy:

    Ad. 1)

    Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki na nabycie niebędącego środkiem trwałym sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, stanowią koszt kwalifikowany w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 865 z późn. zm.; dalej: CIT).

    Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.

    Biorąc pod uwagę powyższy przepis, koszty nabycia przez Spółkę sprzętu specjalistycznego (np. urządzenia pomiarowe) wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej będą stanowiły koszt kwalifikowany o którym mowa art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT.

    Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

    W myśl art. 18d ust. 2 pkt 2a) ustawy o CIT, nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.

    Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (art. 18d ust. 5 ustawy o CIT).

    Z kolei, zgodnie z treścią art. 18d ust. 6 ustawy o CIT, podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

    Natomiast, jak stanowi art. 18d ust. 7 ustawy o CIT, który został zmieniony na podstawie art. 27 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej (Dz. U. z 2018 r. poz. 650), kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

    • w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
    • w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a -150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
    • w przypadku pozostałych podatników -100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

    Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia (art. 18d ust. 8 ustawy o CIT).

    Zgodnie z art. 18e ustawy o CIT, podatnicy korzystający z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, oraz podatnicy, którym przysługuje kwota określona w art. 18da, są obowiązani wykazać w zeznaniu poniesione koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu lub stanowiące podstawę do wyliczenia przysługującej podatnikowi kwoty.

    Z art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, wynika ogólny obowiązek wyodrębniania przez podatników, zamierzających skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, w prowadzonych przez nich księgach podatkowych, kosztów działalności badawczo-rozwojowej.

    Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

    • podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,
    • koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu u.p.d.o.p.,
    • koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT,
    • ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o CIT.
    • podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględnione w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów,
    • w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
    • podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
    • kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o CIT,
    • koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiekolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

    Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą ustalenia, czy wydatki poniesione na zakup sprzętu specjalistycznego niebędącego środkiem trwałym, wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej przez Spółkę działalności badawczo-rozwojowej stanowią koszt kwalifikowany o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT.

    Biorąc pod uwagę cytowane przepisy stwierdzić należy, że konstrukcja art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT, pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych, nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

    Zatem, przyjmuje się, że nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w przypadku którego istnieje możliwość przypisania go do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.

    W świetle powyższego, stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym wydatki poniesione na zakup sprzętu specjalistycznego niebędącego środkiem trwałym, wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej przez Spółkę działalności badawczo-rozwojowej stanowią koszt kwalifikowany o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT, należy uznać za prawidłowe.

    Podsumowując, Spółka ponosi również wydatki na nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego (np. urządzenia pomiarowe, urządzenia techniczne, urządzenia do sporządzania projektów, schematów, urządzenia służące do jakościowego badania Produktów) wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. Sprzęt ten jest wykorzystywany wyłączenie przez Pracowników oddelegowanych do prac badawczo-rozwojowych, oraz wydatki na ten sprzęt specjalistyczny nie zostaną Wnioskodawcy zwrócone w jakiejkolwiek formie.

    W rezultacie, w ocenie Wnioskodawcy wydatki na sprzęt specjalistyczny mogą zostać uwzględnione w uldze B+R, ponieważ Wnioskodawca spełnia stosowne przesłanki wskazane w ustawie o CIT do zakwalifikowania takich wydatków do Kosztów Kwalifikowalnych.

    Ad. 2)

    Zdaniem Wnioskodawcy, koszty zakupu surowców i materiałów wykorzystywanych przez Spółkę w działalności badawczo-rozwojowej, przez Dział Badań i Rozwoju stanowią koszt kwalifikowany w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, jeśli nie zostaną Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie i są przeznaczone na działalność B+R.

    Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie materiałów surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

    Biorąc pod uwagę powyższe wydatki na nabycie surowców i materiałów wykorzystywanych przez Spółkę w Działalności Badawczo-Rozwojowej (np. elementy szklane, elementy stalowe, elementy drewniane, śruby, nakrętki, fugi, kleje, farby, maty izolacyjne, druty, kable, osprzęt elektryczny itp. kleje, farby, maty izolacyjne, szyby, rury, blachy, elementy stalowe, osprzęt elektroniczny, etc.) będą mogły stanowić Koszty Kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT.

    Przykładowo w interpretacji indywidualnej z 16 maja 2017 r., sygn. 0111-KDIB1- 3.4010.97.2017.1.APO, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z wnioskodawcą, że, koszty ponoszone w ramach tej kategorii obejmują i mogą w przyszłości obejmować materiały i surowce wykorzystywane w celu przygotowywania prototypów maszyn górniczych lub projektów pilotażowych, a także przeprowadzania demonstracji lub testowania nowych lub ulepszonych produktów w warunkach odzwierciedlających rzeczywiste funkcjonowanie. Przykładowymi materiałami i surowcami, które Spółka nabywa w celu realizacji prowadzonych przez siebie prac są różnego rodzaju stopy metali, silniki, ramy, blachy, przewody, zawory czy pompy.

    Z art. 18d ust. 2 pkt 2 Ustawy CIT wynika zatem, że warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Wobec spełnienia przez Wnioskodawcę tego warunku, tj. nabycia materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową należy przyjąć, że wydatki te mogą stanowić Koszty Kwalifikowane, o których mowa w ww. przepisie.

    W przepisie z art. 18d ust. 2 pkt 2 Ustawy CIT ustawodawca posługuje się pojęciami "materiały" oraz "surowce", które nie zostały zdefiniowane w przepisach Ustawy o CIT, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.

    Jeżeli chodzi o pojęcie "surowce", w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia "surowce" funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie "surowce" to "materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii" (www.sjp.pwn.pl).

    Z kolei, w zakresie interpretacji pojęcia "materiały", odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości ("uor"). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 uor, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

    Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to "składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp." (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam. Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj Walińska Anna Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

    Oznacza to, że surowcami (w znaczeniu przywołanym powyżej) mogą być w istocie aktywa bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, a zatem w niniejszej sprawie aktywa umożliwiające funkcjonowanie Działu Badań i Rozwoju zajmującego się projektowaniem nowych produktów, a także na wewnętrznym udoskonalaniem (modyfikowaniem) produktów oferowanym klientom Spółki - wg indywidualnego zapotrzebowania klienta.

    Zgodnie z art. 9 ust. 1b Ustawy CIT, w celu wyodrębnienia podziału kosztów na działalność B+R - organy podatkowe wymagają, aby podatnicy posiadali stosowną ewidencję - brak prowadzonej ewidencji, może spotkać się z zakwestionowaniem Kosztów Kwalifikowanych zaliczonych do ulgi B+R.

    Wnioskodawca prowadzi obecnie stosowną ewidencję, tj. Zestawienie Kosztów, w którym w pełni wyodrębnia te wydatki, które służą działalności badawczo rozwojowej, więc należy uznać, że ten warunek jest spełniony. Co więcej, wydatki zakwalifikowane do Kosztów Kwalifikowalnych nie zostaną zwrócone Wnioskodawcy w jakiejkolwiek formie - wprawdzie Spółka korzysta z dotacji (dofinansowań), jednakże w Zestawieniu Kosztów Spółka wskazuje wyłącznie te wydatki, które nie są finansowane ze środków z dotacji (dofinansowań).

    Ad. 3)

    Zdaniem Wnioskodawcy, koszty uzyskania i utrzymania prawa z rejestracji wzoru użytkowego, patentów i wzoru przemysłowego stanowią koszt kwalifikowany w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 5 ustawy o CIT.

    Spółka w roku podatkowym ponosi stosowne wydatki na uzyskanie wzorów użytkowych i patentów poszczególnych Produktów, które to wydatki Spółka zamierza w całości zakwalifikować do Kosztów Kwalifikowanych.

    Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 5 ustawy o CIT, koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

    • przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
    • postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
    • odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
    • opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

    Biorąc pod uwagę powyższe, koszty uzyskania i utrzymania prawa z rejestracji wzoru przemysłowego stanowią koszt kwalifikowany w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 5 ustawy o CIT.

    Koszty zgłoszeń patentowych i wzorów użytkowych są kosztami kwalifikowanymi w ramach ulgi podatkowej B+R bez względu na wielkość przedsiębiorstwa. Przepisy art. 18d ust. 2-3a ustawy o CIT nie precyzują zakwalifikowania kosztów związanych z zgłoszeniem patentowym / wzorem użytkowym w ramach ulgi B+R bez względu na wielkość przedsiębiorstwa. Zapisy ustawy wskazują, że kosztem kwalifikowanym są koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego.

    W wyniku prowadzonych prac pracownicy Działu Badań i Rozwoju tworzą Produkty, których innowacyjny charakter kwalifikuje się do uzyskania wzoru użytkowego danego Produktu (wynalazku).

    Spółka w roku podatkowym ponosi wydatki na uzyskanie wzorów użytkowych lub patentów, które w ocenie Wnioskodawcy mogą stanowić Koszty Kwalifikowalne w całości, bowiem uzyskanie wzoru użytkowego lub patentu odnosi się do Produktów, które są innowacyjne i zostały stworzone przez Spółkę (tj. w Dziale Badań i Rozwoju przez Pracowników).

    Poniesione wydatki na wzory użytkowe i patenty, potwierdzają unikalność Produktów oraz badawczo rozwojową działalność Spółki w danym roku podatkowym - w rezultacie, Spółka ujmuje w stosownym Zestawieniu Kosztów (Kosztów Kwalifikowalnych) tylko te wydatki, które zostały poniesione na uzyskanie i utrzymanie patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego i nie zostały Wnioskodawcy zwrócone w jakiejkolwiek formie.

    Ad. 4)

    Zdaniem Wnioskodawcy, koszty poniesione na ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej stanowią koszt kwalifikowany w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT, o ile wydatki te zostały poniesione w ramach działalności badawczo-rozwojowej Spółki, nie zostały Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie, oraz ekspertyzy te lub opinie zostały wydane przez podmiot wymienione w art. 7 ust. 1 pkt 5) ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

    Spółka w roku podatkowym ponosi stosowne wydatki na badania i ekspertyzy mające na celu stworzenie i potwierdzenie zgodności z odpowiednimi normami innowacyjnych Produktów stworzonych przez Pracowników Spółki (Dział Badań i Rozwoju) w ramach działalność badawczo-rozwojowej, które to kwoty Spółka zamierza w całości zakwalifikować do Kosztów Kwalifikowalnych, w części w jakiej wydatki te nie zostały Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie.

    Podstawą do zakwalifikowania w/w wydatków jest art. 18d ust. 2 pkt 3) ustawy o CIT, zgodnie z którym: ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej.

    Spółka ponosi w ciągu roku wydatki na stosowne badania i ekspertyzy, które np. są wydawane przez Instytut (...). Wszystkie badania i ekspertyzy są / będą przeprowadzone w celu stworzenia nowych rozwiązań i unikalnych Produktów przez Dział Badań i Rozwoju. Nowe wynalazki, czy nowe Produkty powinny mieć spełnione określone warunki jakościowe, bezpieczeństwa i standardów - dlatego też, w tym celu są przeprowadzane badania stworzonych (nowych) lub udoskonalonych Produktów, aby potwierdzić, że dany Produkt spełnia określone normy i może być przedmiotem sprzedaży klientom Spółki.

    W art. 18d ust. 2 pkt 3) ustawy o CIT, jest mowa o tym, że poszczególne wydatki o których mowa w tym przepisie stanowią Koszty Kwalifikowalne, jeżeli zostały wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej.

    Spółka nabywa badania i ekspertyzy od Instytutu (), a zatem podmiot ten spełnia warunek tj. art. 7 ust. 1 pkt 5) ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, bowiem podmiot ten jest instytutem badawczym - na potwierdzenie tego faktu, Instytut () przedłożył Spółce statut Instytutu (), który potwierdza status tego podmiotu.

    W rezultacie, w ocenie Spółki wszystkie wydatki poniesione na rzecz Instytutu (), w związku z badaniami i ekspertyzami mogą stanowić Koszty Kwalifikowalne i mogą podlegać zaliczeniu do ulgi B+R, o ile wydatki te zostały poniesione w ramach działalności badawczo-rozwojowej Spółki, nie zostały Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie, oraz ekspertyzy te lub opinie zostały wydane przez podmiot wymienione w art. 7 ust. 1 pkt 5) ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

    Ad. 5)

    Zdaniem Wnioskodawcy, koszty poniesione tytułem wynagrodzenia zasadniczego i składek ZUS na rzecz Pracowników zatrudnionych w Spółce (w Dziale Badań i Rozwoju), stanowią Koszty Kwalifikowalne, w części w jakiej nie zostały Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie i są odpowiednio udokumentowane za pomocą Ewidencji Czasu Pracy i Zestawienia Kosztów.

    Spółka każdego roku ponosi wydatki na wynagrodzenia pracowników i osób zatrudnionych na umowy cywilnoprawne w Dziale Badań i Rozwoju, które to wydatki Spółka zamierza zakwalifikować do Kosztów Kwalifikowanych, w zakresie w jakim osoby te wykonują czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej.

    Spółka prowadzi w ciągu roku podatkowego stosowną Ewidencję Czasu Pracy Pracowników (Zleceniobiorców), w której to ewidencji Spółka ujmuje czas spędzony przez pracowników (zleceniobiorców) w związku z wykonywanymi czynnościami w zakresie (w ramach) działalności badawczo-rozwojowej. Na podstawie w/w ewidencji, Spółka oblicza stosowny procent czasu (godzin) poświęconego na działalność badawczo-rozwojową, w stosunku do łącznego czasu pracy pracownika w danym miesiącu kalendarzowym (np. w stosunku do pełnego etatu tj. 150 godzin w miesiącu)

    Po obliczeniu określonej wartości procentowej - procent ten służy Spółce do obliczenia wartości wynagrodzenia (wynagrodzenia zasadniczego oraz składek ZUS), które jest wypłacane w miesiącu kalendarzowym, a które to wynagrodzenie odpowiada czasowi pracy pracownika na rzecz działalności badawczo-rozwojowej i które to wynagrodzenie stanowi Koszt Kwalifikowalny.

    Po obliczeniu wynagrodzenia (wynagrodzenia zasadniczego oraz składek ZUS), które Spółka wypłaca w związku z działalnością badawczo-rozwojową danego pracownika - Spółka ujmuje tą wartość wynagrodzenie w rocznym Zestawieniu Kosztów, w których ujmowane są wszystkie wydatki poniesione na działalność badawczo-rozwojową.

    Zestawienie Kosztów m in. obrazuje, że w skład wydatków na wynagrodzenia wchodzą następujące grupy wydatków:

    • Wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę / umowy cywilnoprawnej,
    • Składki ZUS (składki społeczne i zdrowotne) związane z w/w wynagrodzeniem.

    Składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (zgodnie z obowiązującymi przepisami) Spółka nie ujmuje w uldze B+R, co potwierdza prowadzona Ewidencja Czasu Pracy Pracowników (Zleceniobiorców).

    Spółka nie ujmuje wynagrodzenia osób zatrudnionych na podstawie umowy o współpracę, tj. osób fizycznych prowadzących samodzielną działalność gospodarczą, ponieważ w ocenie Spółki - takie wynagrodzenia są wyłączone z możliwości ujęcia ich w Kosztach Kwalifikowalnych zgodnie z przepisami ustawy o CIT.

    Pozostałe osoby w Spółce, są zatrudnione na podstawie umowy o pracę (lub umowy cywilnoprawnej) i kwalifikują się do zaliczenia do ulgi B+R w zależności od czasu pracy, który poświęciły na rzecz działalności B+R w danym roku podatkowym.

    W rezultacie, Spółka ma podpisane umowy o pracę (lub cywilnoprawne) z osobami zatrudnionymi w Spółce w Dziale Badań i Rozwoju, z tytułu których to umów Spółka wypłaca wynagrodzenie i ponosi koszty tytułem składek na ubezpieczenie społeczne (ZUS). W ramach obowiązków pracowniczych, poszczególne osoby prowadzą testy i stosowne badania nad nowymi produktami, zgodnie z wytycznymi klientów, lub też modyfikują uprzednio stworzone produkty w celu dopasowania ich do potrzeb klienta. Czynności wykonywane przez w/w pracowników Spółki (zatrudnionymi w Dziale Badań i Rozwoju) Spółka zamierza zakwalifikować do działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej przez Spółkę w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy CIT.

    Wynagrodzenie z Umowy o prace / umowy cywilnoprawnej, jako Koszt Kwalifikowalny

    W myśl art. 18d ust. 2 pkt 1 Ustawy CIT. w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2018 r. za Koszty Kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Ustawa ZUS), w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

    Natomiast zgodnie z brzmieniem art. 18d ust. 2 pkt 1a ww. ustawy za Koszty Kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a Ustawy PIT, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w Ustawie ZUS, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

    W ocenie Wnioskodawcy, przepisy podatkowe dają możliwość uznania za Koszty Kwalifikowane od 1 stycznia 2018 r., poza należnościami z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy PIT (umowy o pracę) oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w Ustawie ZUS (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1 Ustawy CIT) również należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a Ustawy PIT (umowy zlecenia), oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w Ustawie ZUS (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1a Ustawy CIT).

    Należy zatem przyjąć, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy to powyższe wynagrodzenie oraz ww. składki (w całości lub w części) stanowi Koszt Kwalifikowany, zarówno w stosunku do umów o pracę, jak i umów cywilnoprawnych.

    Przepisy podatkowe dają możliwość uznania za Koszty Kwalifikowane należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a) Ustawy PIT, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w Ustawie ZUS, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

    Zatem, w przypadku, gdy ww. pracownik / współpracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje usługi nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową (np. czynności określone w umowie jako inne czynności zlecone przez przełożonego, które mogą nie być związane z działalnością badawczo - rozwojową), zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części ww. należności, jak i składek, określonych w Ustawie ZUS, która nie jest związana z realizacją działalności B+R.

    W rezultacie, Spółka prowadzi w roku podatkowym stosowną Ewidencję Czasu Pracy Pracowników (Zleceniobiorców), która odzwierciedla rzeczywisty czas pracy pracownika nad działalnością badawczo-rozwojową w danym roku podatkowym - co wynika z art. 9 ust. 1b Ustawy CIT, zgodnie z którym przepisem podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

    Ustawodawca w treści art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a) Ustawy CIT, odnosi się do czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, a zatem do czasu faktycznie poświęconego na ten cel. Odliczeniu nie będą zatem podlegać kwoty wynagrodzeń oraz składek proporcjonalnie przypisanych do dni nieobecności pracownika (np. urlop, wynagrodzenie za czas choroby, czy urlop macierzyński) (Tak: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej z dnia 5 listopada 2018 r., nr 0114-KDIP2-1.4010.321.2018.1.JS). Nieobecność pracownika oznacza, że nie wykonywał on wówczas faktycznie określonych czynności w zakresie działalności B+R.

    W takiej bowiem sytuacji, tego rodzaju wydatki należy wyodrębnić z Kosztów Kwalifikowanych, w szczególności:

    • wynagrodzenie za czas choroby;
    • wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz inne rodzaje urlopów (np. okolicznościowy);
    • dodatkowe świadczenia z tytułu finansowaniu uczestnictwa pracownika w programach (), z tytułu grupowego ubezpieczenia na życie, dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego lub innych dodatkowych świadczeń (nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych) ponoszonych przez Spółkę za okres urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego oraz podczas zwolnienia chorobowego, urlopu lub innej przerwy w świadczeniu pracy;
    • premia za rekomendację kandydata - pracownika do Spółki, itd.

    W rezultacie, na podstawie Ewidencji Czasu Pracy Pracowników (Zleceniobiorców), Spółka wpisuje wynagrodzenie pracowników (wynagrodzenie zasadnicze oraz składki ZUS) do Zestawienia Kosztów tj. zestawienia Kosztów Kwalifikowanych, które Spółka poniosła w danym roku podatkowym. Zestawienia Kosztów wynika zatem, że Spółka wyodrębnia tego rodzaju wydatki i wskazuje wyłącznie czas pracy pracowników, którzy był przeznaczony wyłącznie na działalność B+R (rzeczywisty czas pracy).

    Składki ZUS

    W Zestawieniu Kosztów ponadto, Spółka uwzględnia Koszty Kwalifikowanej, którymi są składki na ubezpieczenie społeczne ZUS i składki zdrowotne.

    Zaliczenie składek na ubezpieczenie społeczne nie budzi wątpliwości (co też zostało omówione powyżej w stosunku do umów o pracę i umów zlecenia) w świetle art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a) Ustawy CIT. Przy czym, Spółka nie ujmuje w Kosztach Kwalifikowanych składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - wydatki te nie stanowią bowiem Kosztów Kwalifikowanych zgodnie z przepisami ustawy o CIT.

    Premie/prowizje

    Spółka nie wydatkuje w danym roku podatkowym, żadnych wydatków tytułem premii, ani prowizji.

    Podsumowując, w/w wydatki poniesione przez Spółkę tytułem wynagrodzenia zasadniczego i składek ZUS na rzecz Pracowników zatrudnionych w Spółce (w Dziale Badań i Rozwoju), stanowią Koszty Kwalifikowane, w części w jakiej nie zostały Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie i są odpowiednio udokumentowane za pomocą Ewidencji Czasu Pracy i Zestawienia Kosztów.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie ustalenia, czy:

    w zakresie ustalenia, czy:

    1. wydatki poniesione na zakup sprzętu specjalistycznego niebędącego środkiem trwałym, wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej przez Spółkę działalności badawczo-rozwojowej stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT (Pytanie 1) jest prawidłowe;
    2. koszty surowców i materiałów wykorzystywanych przez Spółkę w działalności badawczo-rozwojowej stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT (Pytanie 2) jest prawidłowe;
    3. koszty uzyskania i utrzymania prawa z rejestracji wzoru użytkowego, patentów i wzoru przemysłowego stanowią koszt kwalifikowany w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 5 ustawy o CIT (Pytanie 3) jest prawidłowe;
    4. koszty poniesione na ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej stanowią koszt kwalifikowany w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT? (Pytanie 4) jest prawidłowe;
    5. koszty poniesione w danym miesiącu (w ciągu roku ) na należności z tytułów o których mowa w art. 12 ust. 1 i art. 13 pkt 8 lit. a) ustawy o PIT, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o ZUS - na rzecz Pracowników Spółki, mogą stanowić koszt kwalifikowany w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1 a) ustawy o CIT? (Pytanie 5) jest prawidłowe.

    Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

    Należy jednocześnie zaznaczyć, że niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie problematyki będącej ściśle przedmiotem zapytań Wnioskodawcy. Treść pytania wyznacza bowiem granice tematyczne wydawanej interpretacji. Zatem, przedmiotem niniejszej interpretacji, nie była ocena stanowiska Wnioskodawcy dotycząca sposobu prowadzenia Ewidencji Czasu Pracy. Kwestia ta została przyjęta jako element stanu faktycznego.

    Odnosząc się do argumentacji Wnioskodawcy opartej na treści wskazanych w uzasadnieniu własnego stanowiska interpretacji indywidualnej, należy stwierdzić, że wiąże ona w sprawie, w której została wydana i nie jest źródłem prawa powszechnie obowiązującego. Tym samym nie stanowi podstawy prawnej przy wydawaniu interpretacji.

    Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisanym zdarzeniem przyszłym) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

    Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

    1. z zastosowaniem art. 119a;
    2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
    3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

    Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

    Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

    Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

    Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

    Stanowisko

    prawidłowe

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej