Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym opisana powyżej część działalności Spółki, dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już ... - Interpretacja - 0111-KDIB1-3.4010.510.2020.2.APO

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 21.12.2020, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.510.2020.2.APO, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym opisana powyżej część działalności Spółki, dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz procesów, a także planowania przyszłej produkcji (realizowana w ramach projektów Grupy 1 - Biura Konstrukcyjnego), wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT - w związku z czym Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, o których mowa w art. 18d Ustawy o CIT?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 4 listopada 2020 r. (data wpływu do Organu za pośrednictwem platformy e-puap tego samego dnia), uzupełnionym 11 grudnia 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy część działalności Spółki, dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz procesów, a także planowania przyszłej produkcji (realizowana w ramach projektów Grupy 1 - Biura Konstrukcyjnego), wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT - w związku z czym Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, o których mowa w art. 18d Ustawy o CIT jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 listopada 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy część działalności Spółki, dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz procesów, a także planowania przyszłej produkcji (realizowana w ramach projektów Grupy 1 - Biura Konstrukcyjnego), wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT - w związku z czym Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, o których mowa w art. 18d Ustawy o CIT. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 3 grudnia 2020 r. Znak: 0111-KDIB1-3.4010.510.2020.1.APO wezwano do jego uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano 11 grudnia 2020 r.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej również: Spółka, MPSA) jest polskim rezydentem podatkowym i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka jest producentem opon, tworząc jeden z największych zakładów produkcyjnych Grupy Kapitałowej (dalej: Grupa) na świecie w ramach przedsiębiorstwa zlokalizowanego w (), gdzie mieści się również siedziba Spółki. MPSA jest największym przedsiębiorcą w województwie (), zatrudniającym ponad 5 tys. pracowników, wspierającym rozwój całego regionu. Spółka kładzie nacisk na stałą rozbudowę zakładu produkcyjnego w (), gdzie wraz z nowymi procesami przemysłowymi tworzone są również kolejne linie produkcyjne, a Spółce powierzana jest realizacja nowych zadań i funkcji, co przekłada się na tworzenie nowych miejsc pracy w województwie ().

Z intensywnym rozwojem Spółki i wzrostem znaczenia Spółki na rynku oraz w Grupie nieodzownie łączy się również działalność nakierowana na rozwój istniejących procesów oraz wdrażanie nowych, zarówno produkcyjnych, jak i służących organizacji pracy, planowaniu produkcji i realizacji wewnętrznych funkcji Wnioskodawcy, a także rozwój istniejących i opracowywanie nowych produktów, półproduktów, narzędzi (w tym narzędzi informatycznych) i innych elementów niezbędnych do realizacji działalności gospodarczej.

Prace realizowane w ramach podstawowej działalności Spółki obejmują przede wszystkim produkcję i sprzedaż ogumienia stosowanego w środkach transportu, w tym opon do pojazdów osobowych, ciężarowych, dostawczych, autobusów, opon ciągnikowych, opon do maszyn i urządzeń rolniczych. Działalność Spółki obejmuje ponadto produkcję komponentów do opon (m.in. mieszanek, kordów) oraz elementów służących do ich produkcji (formy). Zakres realizowanych prac przez Spółkę obejmuje również usługi związane z transformacją cyfrową Grupy świadczone na rzecz lokalnych zakładów Grupy, obejmujące projektowanie i rozwój oprogramowania oraz projekty Big Data, mające na celu m.in. usprawnienie i automatyzację procesów produkcyjnych w Grupie. Działalność jednostek tworzących strukturę MPSA w () skoncentrowana jest więc na wszelkich aspektach związanych z produkcją przemysłową oferty produktowej Spółki i organizacją procesów towarzyszących tejże produkcji. W związku z powyższym, aktywność Spółki obejmuje także prace związane z planowaniem i usprawnianiem przyszłej produkcji, a z racji dynamicznego rozwoju Grupy, również prace skoncentrowane na planowaniu, projektowaniu i rozbudowie obecnej infrastruktury przemysłowej Spółki.

W celu utrzymania pozycji rynkowej oraz stałego zwiększania konkurencyjności swojej oferty, a także zapewnienia klientom najwyższej jakości produktów i usług, Spółka w sposób stały i systematyczny prowadzi prace nad nowymi rozwiązaniami produktowymi, procesowymi oraz funkcjonalnościami. Prace te stanowią odpowiedź na zapotrzebowanie zgłaszane przez klientów Spółki w zakresie dostarczanych opon i rozwiązań spełniających wysokie normy jakościowe (m.in. dotyczące odpowiedniej wytrzymałości, trwałości, właściwości fizycznych i chemicznych opon) i opartych na najnowszych, dostępnych technologiach, a także na zidentyfikowane przez MPSA oraz Grupę potrzeby rynkowe w zakresie oczekiwanych parametrów produktów.

Jednocześnie, wraz z rozszerzaniem i ulepszaniem oferty produktowej, niezbędnym elementem prac prowadzonych przez Spółkę jest rozwój funkcjonujących w Spółce procesów technologicznych. Rozwój ten obejmuje m.in. wdrażanie nowych technologii oraz nowych urządzeń, a także wprowadzanie istotnych modyfikacji w przebiegu procesu produkcyjnego w celu jego ulepszenia. Wzrasta także znaczenie funkcji planowania przyszłych aktywności produkcyjnych.

Realizacja działalności prowadzonej przez Spółkę jest możliwa dzięki projektowaniu i stosowaniu nowoczesnych metod oraz specjalistycznych urządzeń, nieustającemu usprawnianiu procesów i tworzeniu własnego know-how, a także zaangażowaniu wyspecjalizowanej kadry inżynierskiej.

Z uwagi na zróżnicowany charakter prac realizowanych przez Spółkę, które obejmują zarówno prace ukierunkowane na zdobywanie i poszerzanie posiadanej wiedzy, która wykorzystywana jest w celu opisanego planowania produkcji, tworzenia nowych/ulepszonych produktów i poprawy parametrów prowadzenia działalności przez usprawnienia procesowe, jak i standardowe prace w obszarze produkcji. Co do zasady, prace prowadzone przez Spółkę można podzielić na dwie główne grupy:

  1. Grupa 1 - Projekty badawczo-rozwojowe, tj. projekty mające na celu poszerzanie oferty produktowej poprzez tworzenie całkowicie nowych lub ulepszonych rozwiązań, w tym także prace ukierunkowane na usprawnienie wewnętrznych procesów stosowanych w Spółce,
  2. Grupa 2 - Projekty rutynowe, tj. projekty dotyczące standardowych prac produkcyjnych, a także utrzymania i obsługi już wdrożonych rozwiązań i produktów. Celem tego typu projektów może być np. wprowadzenie okresowych, drobnych zmian i ulepszeń w uprzednio opracowanych rozwiązaniach produktowych. Prace te mają w istotnej części charakter rutynowy.

Działalność Spółki prowadzona w ramach projektów Grupy 2 nie jest objęta niniejszym wnioskiem.

Strukturę MPSA w () tworzy wiele jednostek prowadzących działalność badawczo-rozwojową nakierowaną na rozwój i usprawnienie procesów produkcyjnych, jednakże przedmiotowy wniosek dotyczy wyłącznie działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej przez Biuro Konstrukcyjne. Działalność pozostałych zakładów olsztyńskiego przedsiębiorstwa MPSA była przedmiotem zapytania w ramach odrębnego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, rozpatrywanego obecnie przez tut. Organ w ramach sprawy o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.445.2020.APO.

Biuro Konstrukcyjne działające w () jest jednym z dwóch największych biur technicznych w Grupie i zarazem jednostką centralną Grupy. Biuro Konstrukcyjne odpowiada za prace analityczne i koncepcyjne dotyczące przyszłej produkcji (od strony technicznej) oraz inwestycji w zakresie rozbudowy infrastruktury przemysłowej oraz rozwijania know-how Grupy. Jednostka ta realizuje kompleksowe prace, od analizy stanu maszyn i urządzeń produkcyjnych, po projektowanie nowych rozwiązań oraz rozbudowę infrastruktury przemysłowej. Praca Biura Konstrukcyjnego ma na celu ulepszenie obecnych i projektowanie przyszłych procesów produkcyjnych.

Zasadniczo zakres działalności Biura Konstrukcyjnego w ramach Projektów Grupy 1 można podzielić na dwa obszary:

  1. projekty, których celem jest wdrożenie nowego procesu albo ulepszenie istniejącego procesu produkcyjnego w zakresie wykorzystywanej technologii przemysłowej. W ramach tych projektów podejmowane są m.in. działania skupione na planowaniu produkcji, projektowaniu i/lub tworzeniu (budowie) zupełnie nowych maszyn przemysłowych, czy tez, modernizacji/ ulepszeniu istniejących maszyn przemysłowych. Jest to zespół działań (w szczególności koncepcyjnych) w zakresie rozwoju procesów produkcyjnych, skupionych w obszarze wykorzystania maszyn i budynków, zindywidualizowanych i dostosowanych do potrzeb nowego lub zmienionego (usprawnionego) produktu bądź procesu,
  2. działalność planistyczna, skoncentrowana przede wszystkim na rozbudowie przestrzeni przemysłowej oraz rozwijaniu technologicznego know-how Grupy, polegająca na reorganizacji procesów produkcyjnych, umożliwieniu wdrażania w nich istotnych zmian oraz uruchamianiu nowych procesów, służących przyszłemu zwiększonemu zapotrzebowaniu produkcyjnemu na różne asortymenty.

Każdy projekt realizowany przez Biuro Konstrukcyjne wymaga podjęcia szeregu prac koncepcyjnych (projektowych) oraz walidacji wypracowanych w pierwszych etapach projektu założeń. Poniżej przedstawiono etapy przebiegu typowego projektu Biura Konstrukcyjnego:

  • Faza X0 - feasibility study, czyli faza rozpoczynająca realizację projektu. Projekt rozpoczyna się od otrzymania informacji o potrzebie wprowadzenia nowego rozwiązania w danym zakładzie produkcyjnym, bądź informacji o zauważonej możliwości wdrożenia nowego rozwiązania lub usprawnienia. Prace Biura Konstrukcyjnego na tym etapie opierają się na danych zawartych w otrzymanej specyfikacji funkcjonalnej (cahier de charge fonctionnel), przekazywanej od zewnętrznego zespołu specjalistów metod Spółki (z linii produkcyjnych bądź z centralnej jednostki Spółki) zespołowi procesowemu oraz budowlanemu. W tej fazie zespoły Biura Konstrukcyjnego uzyskują informacje o celach projektu, potencjalnym przewidywanym harmonogramie oraz budżecie realizacji projektu. Zebrane dane podlegają wstępnej walidacji pod kątem możliwości faktycznej realizacji założeń funkcjonalnych.
  • Faza X1 - opportunity studies, faza koncepcyjna. Na tym etapie Biuro Konstrukcyjne opracowuje oraz weryfikuje możliwe scenariusze realizacji projektu, w szczególności:
    • analizuje istniejący stan maszyn (które można potencjalnie wykorzystać do realizacji celów projektu),
    • analizuje potrzebę modyfikacji istniejących maszyn,
    • analizuje zapotrzebowanie na nowe maszyny, dostosowane do potrzeb produkcyjnych.

Spośród możliwych rozwiązań Biuro identyfikuje, który scenariusz w największym stopniu spełnia założenia projektowe. Pracownicy Biura weryfikują, które zmiany są niezbędne, a które założenia można modyfikować. Dokonywana jest identyfikacja potencjalnych ryzyk związanych z wdrożeniem projektu według danego scenariusza oraz okres realizacji poszczególnych scenariuszy.

Biuro przygotowuje również wstępną wersję dokumentacji technicznej, zawierającą zestawienie kosztów, harmonogramu oraz kwestii formalno-prawnych, takich jak procedury pozyskiwania decyzji środowiskowych, pozwoleń na budowę. Budżet oraz czas realizacji poszczególnych scenariuszy na tym etapie opracowywany jest z tolerancją +/- 30%.

Celem Fazy X1 jest więc zebranie wszystkich niezbędnych informacji, podsumowanie ich i przedstawienie propozycji najkorzystniejszego scenariusza.

  • Faza X2 - faza projektowania. Podczas tej fazy Biuro Konstrukcyjne przygotowuje i przekazuje większą ilość danych dotyczących realizacji wybranego scenariusza, wraz ze wszystkimi informacjami wymaganymi do jego ukończenia. W trakcie tej fazy następuje również potwierdzenie budżetu i harmonogramu - tolerancja błędu opracowywanej na tym etapie dokumentacji technicznej, kosztorysu oraz harmonogramu wynosi +/- 5%. Biuro Konstrukcyjne wysyła zapytania ofertowe do potencjalnych podwykonawców określonych zadań projektowych i wybiera najkorzystniejsze oferty. Po akceptacji przez klienta (zakład produkcyjny) wszystkich założeń, budżetu i harmonogramu, następuje przejście do fazy realizacyjnej projektu i podejmowane są działania zgodnie z wybranym scenariuszem tak, by osiągnąć zaplanowane rezultaty oraz cele.
  • Faza X3 - faza technicznej realizacji projektu. W trakcie tej fazy realizowane są technologiczne założenia projektu - następuje np. adaptacja istniejących maszyn lub zaimplementowanie nowych, tj.: pozyskanych spośród maszyn istniejących już na rynku, zmodyfikowanych u producentów zewnętrznych zgodnie z wytycznymi funkcjonalnymi dostarczonymi przez zespół Spółki, bądź w wyjątkowych sytuacjach w całości przeprojektowanych i dostosowanych już w ramach prac zespołów procesowych Spółki w zależności od założeń projektowych i zidentyfikowanych potrzeb w danym zakładzie produkcyjnym. Wszelkie prawa własności intelektualnej oraz uzyskane prawa własności przemysłowej zostają przy Spółce. Na tym etapie Biuro Konstrukcyjne przeprowadza również audyt techniczny w celu sprawdzenia, czy założenia projektowe zostały spełnione, a cele osiągnięte, tj. czy zaplanowane budynki zostały zbudowane, maszyny odpowiednio zainstalowane i ustawione na liniach produkcyjnych oraz czy docelowa zdolność produkcyjna w ramach projektu została z powodzeniem osiągnięta. Weryfikowane również są rezultaty związane z efektywnością wdrożonych technologii środowiskowych. Jeśli jakikolwiek z zaplanowanych celów nie został zrealizowany, prace rozwojowe w zakresie nowego zaplecza technicznego muszą być kontynuowane, aż do faktycznego osiągnięcia założeń.

Opisane czynności składają się na całość procesu polegającego na stworzeniu, ulepszeniu lub rozbudowie narzędzi produkcyjnych wykorzystywanych w bieżącej oraz przyszłej produkcji, a także polegającego na wprowadzeniu wszelkich zmian w zakresie obecnej i planowanej infrastrukturze przemysłowej.

W całym procesie projektowania oraz wdrożenia nowego projektu przez Biuro Konstrukcyjne, zespół pracowników Biura wykorzystuje aktualnie dostępną wiedzę i umiejętności, w szczególności w zakresie projektowania i inżynierii przemysłowej.

W ramach Biura Konstrukcyjnego wyróżnić można trzy zespoły:

  • lokalny - praca zespołu jest skoncentrowana na identyfikacji potrzeb i możliwości wprowadzenia nowych rozwiązań w procesie produkcji w fabryce w (),
  • procesu - grupa ekspercka złożona z inżynierów pracujących nad udoskonalaniem procesu produkcyjnego od strony technicznej, który polega na projektowaniu maszyn i opracowywaniu technicznego know-how Grupy. Rozwiązania techniczne stworzone przez zespół wdrażane są następnie w spółkach produkcyjnych Grupy na świecie. Po zidentyfikowaniu potrzeby wprowadzenia nowej maszyny w procesie produkcyjnym, eksperci zespołu maszyn dokonują analizy stanu technologii dostępnej na rynku - jeżeli istnieje maszyna odpowiadająca zapotrzebowaniu Grupy, zespół zamawia maszynę od danego producenta, w innym wypadku zaś zespół zamawia maszynę najbardziej zbliżoną technicznie do zapotrzebowania Grupy i we własnym zakresie dokonuje modyfikacji. Jeżeli potrzeba zmian jest mało istotna i nie narusza tajemnicy wypracowanego w Grupie know-how, zmiany w maszynie wprowadzane są na zamówienie, jeszcze w siedzibie producenta,
  • budowlany - zajmuje się przede wszystkim konserwacją zaplecza produkcyjnego w Spółce oraz realizacją nowych inwestycji w zakresie infrastruktury produkcyjnej w Grupie. Zespół ten odpowiedzialny jest również za wdrażanie w zakładach produkcyjnych nowych technologii środowiskowych związanych ze zużyciem energii, powietrza czy mediów, przykładowo: wykorzystanie technologii solarnej, projekt zamkniętego obiegu zużycia wody w obrębie zakładów w ().

Biuro Konstrukcyjne posiada portfolio projektów, na które składają się wszystkie na bieżąco realizowane przedsięwzięcia. Na czele każdego projektu stoi Project Manager, czyli dedykowana osoba bezpośrednio zatrudniona w danym zakładzie produkcyjnym, w którym realizowany jest konkretny projekt. Poza Project Managerem, od strony technicznej projekt nadzoruje tzw. Affair Leader, czyli pracownik biura konstrukcyjnego odpowiedzialny za poprawną realizację i wdrożenie projektu od strony technicznej.

Wnioskodawca zaznacza, że prace prowadzone przez Biuro Konstrukcyjne, mające z perspektywy Spółki charakter innowacji produktowej i procesowej, stanowią nieodłączny i konieczny element działań służących zachowaniu pozycji rynkowej oraz poprawie konkurencyjności Spółki zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej i będą prowadzone również w przyszłości.

Metodyka prowadzenia działalności B+R

Opisywane w niniejszym Wniosku prace są i będą prowadzone przez Spółkę w sposób systematyczny - planowo, w oparciu o przyjętą metodykę i określony harmonogram dla poszczególnych czynności podejmowanych w ramach prac projektowych.

Do prowadzenia prac w Biurze Konstrukcyjnym w sposób stały zaangażowani są wysoko wykwalifikowani pracownicy MPSA. W przedstawionych zespołach wchodzących w skład Biura zatrudniani są inżynierowie oraz informatycy, którzy współuczestniczą w realizacji projektów Grupy 1, poprzez wykonywanie zadań zleconych przez osoby odpowiedzialne za dostarczenie rezultatów projektu, przy wykorzystaniu zasobów technologicznych i produkcyjnych Spółki.

Do projektów angażowane są środki trwałe i wyposażenie niebędące środkami trwałymi (urządzenia przemysłowe, maszyny, komputery, licencje na oprogramowanie itp.), bez których realizacja prac nie byłaby możliwa.

Spółka korzysta także z własnych oraz udostępnianych przez Grupę systemów do organizacji pracy, zarządzania projektami, tworzenia i archiwizowania dokumentacji projektów.

MPSA ewidencjonuje i analizuje wszelkie koszty ponoszone w związku z realizacją projektów Grupy 1, tj. w szczególności koszty wynagrodzeń pracowników, amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zużycia materiałów i surowców. Analizie podlega także zaangażowanie pracowników w realizację projektów Grupy 1. i 2., co pozwala na określenie, czy dany pracownik realizuje wyłącznie projekty dotyczące opracowywania i usprawniania produktów lub procesów, czy też zaangażowany jest w działalność rutynową lub produkcję bieżącą Wnioskodawcy.

Działalność badawczo-rozwojowa jest i będzie przez Spółkę rozgraniczana od pozostałej działalności (prac rutynowych) - prowadzonej w ramach projektów Grupy 2.

Zdaniem Spółki, działalność prowadzona w ramach Biura Konstrukcyjnego, stanowi działalność badawczo-rozwojową. Działalność prowadzona w ramach prac rutynowych nie stanowi działalności badawczo-rozwojowej.

Wnioskodawca zaznacza, że:

  • w związku z prowadzoną przez Spółkę działalnością badawczo-rozwojową, Wnioskodawca zamierza korzystać z odliczenia kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 18d i art. 18e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1406, z późn. zm., dalej: Ustawa o CIT);
  • Spółka prowadzi opisaną działalność w sposób stały i zamierza prowadzić działalność badawczo-rozwojową w sposób opisany powyżej również w przyszłości;
  • każdorazowo będzie dokonywał oceny prac prowadzonych w ramach danego projektu pod kątem spełnienia ustawowych przesłanek uznania ich za działalność badawczo- rozwojową;
  • w ramach prowadzonej przez siebie dokumentacji, Spółka będzie w stanie wyodrębniać koszty prowadzonej przez siebie działalności badawczo-rozwojowej, w sposób umożliwiający określenie wysokości przysługującej ulgi B+R, przede wszystkim przez przypisanie kosztów do poszczególnych projektów uznanych uprzednio za badawczo-rozwojowe;
  • będzie możliwe określenie, jaka część wynagrodzenia pracowników Spółki dotyczy działalności badawczo-rozwojowej - w oparciu o prowadzoną analizę zaangażowania czasowego pracowników w działania badawczo-rozwojowe oraz pozostałe,
  • Wnioskodawca nie korzysta ze zwolnienia Polskiej Strefy Inwestycji/Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a w razie uzyskania w przyszłości decyzji o wsparciu, ulga nie będzie stosowana wobec kosztów, które zostaną uwzględnione w kalkulacji dochodu zwolnionego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym opisana powyżej część działalności Spółki, dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz procesów, a także planowania przyszłej produkcji (realizowana w ramach projektów Grupy 1 - Biura Konstrukcyjnego), wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT - w związku z czym Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, o których mowa w art. 18d Ustawy o CIT?

Zdaniem Wnioskodawcy, przytoczona w stanie faktycznym (winno być: oraz zdarzeniu przyszłym) działalność Biura Konstrukcyjnego w zakresie projektów Grupy 1 spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT. W związku z tym, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d Ustawy o CIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Zgodnie z art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT, przez działalność badawczo-rozwojową rozumie się działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Badania naukowe zostały przy tym - zgodnie z art. 4a pkt 27 Ustawy o CIT - podzielone na:

  1. badania podstawowe - zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej także: PSWiN) jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne, oraz
  2. badania aplikacyjne - zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 2 PSWiN, jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Prace rozwojowe zostały natomiast zdefiniowane jako działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń (art. 4 ust. 4 PSWiN, do którego odsyła art. 4a pkt 28 Ustawy o CIT).

Na podstawie przedstawionych powyżej definicji należy stwierdzić, że w celu uznania działalności prowadzonej przez podatnika za działalność badawczo-rozwojową niezbędne jest kumulatywne spełnienie poniższych przesłanek:

  1. działalność ta musi mieć charakter twórczy,
  2. działalność ta musi być prowadzona w sposób systematyczny,
  3. działalność ta musi obejmować zwiększenie zasobów wiedzy bądź wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia owych zastosowań (z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń).

Wnioskodawca wskazuje, że kryteria te zostały wyróżnione oraz omówione przez Ministra Finansów w Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 roku dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej także: Objaśnienia MF), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, która znajduje zastosowanie m.in. do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej przewidzianej w art. 18d Ustawy o CIT - co zostało wskazane w samej treści Objaśnień (por. pkt 31 Objaśnień MF).

Ponadto, wyróżnienie wskazanych trzech kryteriów kwalifikacji prac jako działalności badawczo-rozwojowej znalazło potwierdzenie w stanowisku Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wyrażonym w interpretacji indywidualnej z 23 września 2019 roku (sygn. 0113- KDIPT2-3.4011.402.2019.2.IR).

Mając na uwadze powyższe, należy podkreślić, że codzienna działalność Biura Konstrukcyjnego sprowadza się w głównej mierze do kompleksowych działań z zakresu planowania produkcji i wdrażania nowych rozwiązań produkcyjnych - od weryfikacji zapotrzebowania lub możliwości wprowadzenia innowacji, przez projektowanie i analizę możliwych rozwiązań, aż po implementację najwłaściwszego łańcucha działań. Tym samym więc, prace Biura Konstrukcyjnego spełniają definicję prac rozwojowych jako prace z zakresu:

  • planowania produkcji - w sytuacji gdy dla zaplanowania produkcji bieżącej w przyszłości konieczne jest zrealizowanie Projektu (należącego do Grupy 1) przez pracowników Biura Konstrukcyjnego,
  • projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów - gdy niezbędne jest opracowanie i wytworzenie nowych narzędzi lub wyposażenia dla prowadzenia produkcji,
  • projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych procesów - gdy przedmiotem Projektu Biura Konstrukcyjnego jest opracowanie funkcjonalnie istotnej zmiany w procesie dotyczącym działalności bieżącej Spółki lub opracowanie nowego procesu, który zostanie wprowadzony w przyszłości.

Twórczy charakter prowadzonej działalności

Zgodnie z Objaśnieniami MF, przez działalność twórczą należy rozumieć zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, powstania czegoś, a twórczość działalności badawczo- rozwojowej przejawiać się może m.in. opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

W świetle powyższej definicji, Wnioskodawca podkreśla, że prace prowadzone w ramach projektów Biura Konstrukcyjnego podejmowane są przez pracowników Spółki w celu opracowywania nowych koncepcji oraz rozwiązań niewystępujących dotychczas w działalności Spółki lub rozwiązań znacząco odróżniających się od rozwiązań funkcjonujących w Spółce uprzednio.

Wśród przykładów takich działań należy wskazać przede wszystkim prace koncepcyjne związane z opracowywaniem i wdrażaniem nowej bądź usprawnionej technologii przemysłowej, obejmujące analizę zapotrzebowania na nowe rozwiązania w zakresie technologii wytwórczej, projekt i budowę maszyn produkcyjnych (projekty mające na celu wdrożenie nowego procesu albo ulepszenie istniejącego procesu produkcyjnego) oraz prace związane z analizą potencjału obecnej i planowej infrastruktury przemysłowej MPSA, skierowane na rezultat w postaci rozbudowy bądź efektywniejszego wykorzystania przestrzeni produkcyjnej Spółki (projekty inwestycyjne).

W ocenie Wnioskodawcy, zakres prac Spółki dotyczący technicznych aspektów planowania produkcji oraz inwestycji w zakresie infrastruktury przemysłowej, w tym w szczególności poszukiwanie optymalnych scenariuszy wdrożenia nowych rozwiązań, tworzenie harmonogramu projektu i związanej z jego realizacją dokumentacji projektowej, sporządzanie projektów technicznych, analizy i raporty dotyczące stanu obecnego i pożądanego w zakresie infrastruktury przemysłowej lub wykorzystywanej technologii produkcyjnej niewątpliwie mieści się w pojęciu działań o charakterze twórczym.

Co więcej, jak podkreślono w Objaśnieniach MF, istotnym elementem tego rodzaju działalności jest kreatywna aktywność wynikająca z działalności człowieka, co w przypadku Spółki przejawia się w fakcie, że rozwiązania w ramach projektów Grupy 1 powstają jako wynik kreacyjnej działalności pracowników Spółki, którzy samodzielnie muszą znaleźć optymalne rozwiązania zagadnień, a rezultatem tej działalności są nowe wytwory intelektu, uzewnętrzniane m.in. w tworzonych raportach, planach wykonania/produkcji oraz zmianach w treści obowiązujących w Spółce procedur, metod oraz know-how.

Podkreślenia w odniesieniu do powyższego wymaga również fakt, że pracownicy Spółki, zaangażowani w realizację prac w ramach projektów badawczo-rozwojowych, to wysokiej klasy specjaliści, posiadający wykształcenie w zakresie działalności będącej przedmiotem prowadzonych prac oraz długoletnie doświadczenie zawodowe. Równocześnie pracownicy Spółki w sposób ciągły podnoszą swoje kwalifikacje oraz zdobywają nową wiedzę w dziedzinie swojej specjalizacji.

Biorąc pod uwagę powyższe, Spółka stoi na stanowisku, zgodnie z którym działalność prowadzona przez Spółkę w ramach projektów Grupy 1 spełnia definicję działalności twórczej.

Systematyczność podejmowanej działalności

Jak wskazano w Objaśnieniach MF, w świetle obowiązujących w Polsce znaczeń pojęcia systematyczność, prowadzenie działalności w taki sposób może oznaczać realizację tego rodzaju działań:

  • w znaczeniu pierwszym - w sposób stały, od dłuższego czasu (regularnie), bądź
  • w znaczeniu drugim - w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (planowo, metodycznie).

Zgodnie z podejściem przyjętym przez Ministra Finansów w cytowanych już objaśnieniach podatkowych, dla potrzeb definicji działalności badawczo-rozwojowej, kryterium to należy rozumieć zgodnie z drugim znaczeniem. W świetle powyższego, oznacza to, że kryterium systematyczności jest spełnione, gdy działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (metodycznie, zgodnie z planem).

Spółka stoi na stanowisku, że w jej przypadku powyższe kryterium jest spełnione, z uwagi na prowadzanie prac w ramach projektów Grupy 1 w oparciu o przedstawioną w opisie stanu faktycznego (winno być: oraz zdarzenia przyszłego) metodykę, w ramach której do realizacji projektu opracowywane są określone wymagania, harmonogram oraz przypisywane są adekwatne zasoby (zarówno materiały, jak i wykwalifikowana kadra). Wdrażane projekty są odpowiednio zaplanowane i realizowane metodycznie, w uporządkowany sposób. Dla każdego projektu tworzone są określone cele jakościowe, tj. cele, których finalne osiągnięcie wpływa na pomyślną realizację danego projektu i ostateczną akceptację jego rezultatów.

W tym miejscu Spółka wskazuje, że tożsame kryteria spełnienia przesłanki systematyczności przyjął także Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, który w interpretacji indywidualnej z 23 września 2019 r. (sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.402.2019.2.IR) wskazał, że najbardziej właściwą definicją systematyczności prowadzenia działalności B+R jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu, a spełnienie kryterium systematyczności danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona, ani też od istnienia planu, co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby.

Wnioskodawca jednak wskazuje, że niezależnie od spełnienia definicji systematyczności przyjętej w Objaśnieniach MF (tj. podejmowania prac w sposób uporządkowany, według określonej metodyki), działalność prowadzona przez Spółkę prowadzona jest w sposób systematyczny również w świetle pierwszej z przedstawionych definicji, tj. prowadzenia tego rodzaju prac w sposób stały, od dłuższego czasu. Jak podkreślono w opisie stanu faktycznego/ zdarzenia przyszłego, Spółka prowadzi tego rodzaju prace w sposób stały, jako nieodłączny element prowadzenia swojej działalności gospodarczej, a także zamierza prowadzić tego rodzaju działalność w przyszłości.

Konsekwentnie, Spółka stoi na stanowisku, zgodnie z którym działalność prowadzona przez Spółkę w ramach projektów Grupy 1 spełnia kryterium systematyczności.

Zwiększanie zasobów wiedzy i wykorzystywanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń).

Trzecim kryterium uznania danej działalności za badawczo-rozwojową jest zwiększanie zasobów wiedzy (zgodnie z Objaśnieniami MF - pkt 43, to pojęcie odnosi się przede wszystkim do badań naukowych) lub wykorzystania istniejących zasobów wiedzy (na co nakierowane są przede wszystkim prace rozwojowe, obejmujące zdobywanie, łączenie i kształtowanie wiedzy) do tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług). W tym miejscu Wnioskodawca podkreśla, że stosownie do wskazanego powyżej fragmentu Objaśnień, prace rozwojowe będące wykorzystaniem już istniejącej lub zwiększonej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań stanowią przeważającą działalność Biura Konstrukcyjnego i zarazem przedmiot niniejszego wniosku.

Jednocześnie, jak zauważono w treści cytowanych Objaśnień MF, ustawodawca nie zdefiniował wprawdzie sformułowania zwiększania zasobów wiedzy, jednak przyjąć można, że sformułowanie to należy rozumieć z perspektywy danego podatnika, a kluczowym jest element celowościowy (tj. zwiększenie poziomu wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań), bez względu na to, czy zdobywana wiedza stanowić będzie nowość tylko z perspektywy danego podmiotu, albo czy po jej zastosowaniu będzie służyć wyłącznie jednemu podmiotowi, czy też znajdzie szersze zastosowanie (por. pkt 45 Objaśnień MF).

Odnosząc powyższe do sytuacji Spółki, należy zauważyć, że bez wątpienia opisywana działalność Spółki i jej pracowników wpisuje się w tak postawione kryterium zwiększania zasobów wiedzy - pracownicy Spółki stale rozwijają posiadaną wiedzę specjalistyczną oraz biorą udział w spotkaniach branżowych i konferencjach, a zdobywana wiedza umożliwia im prace nad opracowywaniem nowych rozwiązań produktowych oraz innowacji procesowych.

W tym miejscu Wnioskodawca również wskazuje, że opracowywanie nowego rozwiązania, zarówno celem jego późniejszej implementacji w zakładach lokalnych Spółki na świecie (np. w przypadku opracowania nowego know-how produkcyjnego i wprowadzeniu zmian do maszyn produkcyjnych we wszystkich zakładach wytwórczych), jak i rozwiązania opracowane wyłącznie na potrzeby pojedynczego zakładu, nie wykluczają uznania tego rodzaju prac za działalność badawczo-rozwojową.

Stanowisko takie zostało potwierdzone przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 29 sierpnia 2018 r. w odniesieniu do podatnika, którego produkty mają niejednokrotnie charakter unikalny, dopasowany do pracy w określonych warunkach eksploatacyjnych, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa dla użytkownika, co nie stoi na przeszkodzie uznaniu ich za przejaw działalności badawczo-rozwojowej.

Podejście to jest także spójne z przedstawionym powyżej stanowiskiem MF, w którym wyrażono pogląd, że nie ma znaczenia, czy zastosowanie obejmie wyłącznie jedno przedsiębiorstwo (co należy rozumieć nie tylko z perspektywy zastosowania w działalności samego podatnika prowadzącego prace B+R, ale także zastosowania stricte dla potrzeb klienta, który uzyska produkt, w którym zdobyta, ukształtowana czy połączona wiedza została zastosowana).

Wnioskodawca podkreśla jednocześnie, że prace podejmowane przez pracowników Spółki w poszczególnych projektach Grupy 1 nie dotyczą prac rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do już istniejących produktów i procesów - takie czynności nie są uznawane przez Wnioskodawcę za działania badawczo-rozwojowe (i, jak wskazano na wstępie, nie są objęte przedmiotem niniejszego wniosku). Prace rutynowe i okresowe zmiany w istniejących procesach oraz produktach zostały zakwalifikowane przez Wnioskodawcę jako aktywności realizowane w ramach Grupy 2, wyłączonej z zakresu przedmiotowego wniosku.

Nierutynowany charakter projektów realizowanych w ramach Grupy 1 wynika z faktu, że prowadzone w nich prace, poprzedzone są koniecznością przeprowadzenia prac koncepcyjnych, opracowania specyficznych wymagań oraz planów wykonania, a w trakcie wykonywania zadań pracownicy Spółki często stają przed koniecznością zmierzenia się z sytuacją, w której w danym obszarze (w momencie definiowania wymagań) brakuje określonych informacji. Sytuacja ta określana jest jako tzw. niepewność badawcza, charakterystyczna dla prowadzenia prac B+R i wymaga od pracowników Spółki samodzielnego opracowania koncepcji danego rozwiązania, które nie posiada jeszcze modelowego sposobu postępowania w ramach działalności prowadzonej przez Spółkę - w tym rozważenia, czy opracowanie rozwiązania jest możliwe przy użyciu zakładanych metod.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, także przesłanka związana ze zwiększaniem zasobów wiedzy i wykorzystywaniem zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń), będzie spełniona w odniesieniu do projektów Grupy 1, gdyż cała działalność Biura Konstrukcyjnego zmierza do opracowania i wdrożenia nowego rozwiązania (zarówno maszynowego jak i w postaci zaplecza produkcyjnego), co spełnia przesłanki działalności badawczo-rozwojowej.

Na podstawie analizy wszystkich przedstawionych powyżej przesłanek działalności badawczo-rozwojowej (twórczy charakter, systematyczność, zdobywanie i wykorzystywanie wiedzy w celu opracowywania nowych lub ulepszonych produktów i procesów), Spółka stoi na stanowisku, zgodnie z którym opisywana przez nią działalność realizowana w ramach projektów Grupy 1 (w obu obszarach) spełnia ustawowe ramy działalności B+R.

Spółka ponadto wskazuje, że Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej niejednokrotnie potwierdzał także w wydawanych interpretacjach indywidualnych, że działalność zbliżona do tej opisywanej przez Spółkę spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, m.in. w interpretacji z 16 maja 2017 roku (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.7.2017.1.APO), stwierdzając, że za działalność badawczo-rozwojową mogą być uznane prace w ramach których przeprowadzane są prace polegające na dokonywaniu (...) licznych pomiarów, badań oraz symulacji wchodzących w zakres zadań, których celem jest ocena przydatności konkretnych rodzajów technologii na potrzeby realizowanych projektów. W oparciu o analizę danych uzyskanych z przeprowadzanych badań pracownicy Działu Konstrukcyjnego są w stanie podjąć decyzję co do możliwości wykorzystania testowanych technologii w opracowywanych prototypach produktów i projektach pilotażowych (...) Dział Konstrukcyjny w większości swoich prac realizuje innowacyjne projekty, wymagające posiadania wymienionych wyżej wiedzy, umiejętności i doświadczenia, a także twórczego podejścia i wysiłku intelektualnego, co umożliwia późniejszą realizację nowatorskich rozwiązań.

Podobne stanowisko Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyraził także w interpretacji z 23 listopada 2018 roku (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.479.2018.1.BM), z 8 stycznia 2019 roku (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.566.2018.1.AN) oraz z 16 września 2019 roku (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.291.2019.2.JS).

Biorąc powyższe argumenty pod uwagę, Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym przytoczona w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym działalność Spółki w zakresie projektów Grupy 1, w szczególności charakteryzuje się wykorzystywaniem istniejących zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Biorąc pod uwagę fakt, że jak wskazano powyżej, działalność Spółki w zakresie projektów Grupy I:

  1. ma charakter twórczy,
  2. prowadzona jest w sposób systematyczny,
  3. charakteryzuje się wykorzystywaniem istniejących zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań,

w ocenie Wnioskodawcy, będzie stanowić działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT. W konsekwencji powyższego Spółka stoi na stanowisku, iż będzie uprawniona do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d Ustawy o CIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1406, z późn. zm., dalej: updop), podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej kosztami kwalifikowanymi. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Zgodnie z brzmieniem art. 4a pkt 26 updop, przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Ustawa z dnia 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r., poz. 1669, dalej: Ustawa wprowadzająca), znowelizowała definicję badań naukowych oraz prac rozwojowych zawartą w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z treścią Ustawy wprowadzającej, nowelizacja powyższych pojęć weszła w życie z 1 października 2018 r.

W myśl art. 4a pkt 27 updop, w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r., ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

  1. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
  2. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, badania naukowe są działalnością obejmującą:

  1. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
  2. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop, ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka jest producentem opon, tworząc jeden z największych zakładów produkcyjnych Grupy Kapitałowej (dalej: Grupa) na świecie w ramach przedsiębiorstwa zlokalizowanego w (), gdzie mieści się również siedziba Spółki. Prace realizowane w ramach podstawowej działalności Spółki obejmują przede wszystkim produkcję i sprzedaż ogumienia stosowanego w środkach transportu, w tym opon do pojazdów osobowych, ciężarowych, dostawczych, autobusów, opon ciągnikowych, opon do maszyn i urządzeń rolniczych. Działalność Spółki obejmuje ponadto produkcję komponentów do opon (m.in. mieszanek, kordów) oraz elementów służących do ich produkcji (formy). Zakres realizowanych prac przez Spółkę obejmuje również usługi związane z transformacją cyfrową Grupy świadczone na rzecz lokalnych zakładów Grupy, obejmujące projektowanie i rozwój oprogramowania oraz projekty Big Data, mające na celu m.in. usprawnienie i automatyzację procesów produkcyjnych w Grupie. W celu utrzymania pozycji rynkowej oraz stałego zwiększania konkurencyjności swojej oferty, a także zapewnienia klientom najwyższej jakości produktów i usług, Spółka w sposób stały i systematyczny prowadzi prace nad nowymi rozwiązaniami produktowymi, procesowymi oraz funkcjonalnościami. Jednocześnie, wraz z rozszerzaniem i ulepszaniem oferty produktowej, niezbędnym elementem prac prowadzonych przez Spółkę jest rozwój funkcjonujących w Spółce procesów technologicznych. Rozwój ten obejmuje m.in. wdrażanie nowych technologii oraz nowych urządzeń, a także wprowadzanie istotnych modyfikacji w przebiegu procesu produkcyjnego w celu jego ulepszenia. Wzrasta także znaczenie funkcji planowania przyszłych aktywności produkcyjnych. Realizacja działalności prowadzonej przez Spółkę jest możliwa dzięki projektowaniu i stosowaniu nowoczesnych metod oraz specjalistycznych urządzeń, nieustającemu usprawnianiu procesów i tworzeniu własnego know-how, a także zaangażowaniu wyspecjalizowanej kadry inżynierskiej. Z uwagi na zróżnicowany charakter prac realizowanych przez Spółkę, które obejmują zarówno prace ukierunkowane na zdobywanie i poszerzanie posiadanej wiedzy, która wykorzystywana jest w celu opisanego planowania produkcji, tworzenia nowych/ulepszonych produktów i poprawy parametrów prowadzenia działalności przez usprawnienia procesowe, jak i standardowe prace w obszarze produkcji.

Co do zasady, prace prowadzone przez Spółkę można podzielić na dwie główne grupy:

  1. Grupa 1 - Projekty badawczo-rozwojowe, tj. projekty mające na celu poszerzanie oferty produktowej poprzez tworzenie całkowicie nowych lub ulepszonych rozwiązań, w tym także prace ukierunkowane na usprawnienie wewnętrznych procesów stosowanych w Spółce,
  2. Grupa 2 - Projekty rutynowe, tj. projekty dotyczące standardowych prac produkcyjnych, a także utrzymania i obsługi już wdrożonych rozwiązań i produktów. Celem tego typu projektów może być np. wprowadzenie okresowych, drobnych zmian i ulepszeń w uprzednio opracowanych rozwiązaniach produktowych. Prace te mają w istotnej części charakter rutynowy. Działalność Spółki prowadzona w ramach projektów Grupy 2 nie jest objęta niniejszym wnioskiem.

Strukturę Spółki w () tworzy wiele jednostek prowadzących działalność badawczo-rozwojową nakierowaną na rozwój i usprawnienie procesów produkcyjnych, jednakże przedmiotowy wniosek dotyczy wyłącznie działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej przez Biuro Konstrukcyjne. Biuro Konstrukcyjne odpowiada za prace analityczne i koncepcyjne dotyczące przyszłej produkcji (od strony technicznej) oraz inwestycji w zakresie rozbudowy infrastruktury przemysłowej oraz rozwijania know-how Grupy. Jednostka ta realizuje kompleksowe prace, od analizy stanu maszyn i urządzeń produkcyjnych, po projektowanie nowych rozwiązań oraz rozbudowę infrastruktury przemysłowej. Praca Biura Konstrukcyjnego ma na celu ulepszenie obecnych i projektowanie przyszłych procesów produkcyjnych.

Zasadniczo zakres działalności Biura Konstrukcyjnego w ramach Projektów Grupy 1 można podzielić na dwa obszary:

  1. projekty, których celem jest wdrożenie nowego procesu albo ulepszenie istniejącego procesu produkcyjnego w zakresie wykorzystywanej technologii przemysłowej. W ramach tych projektów podejmowane są m.in. działania skupione na planowaniu produkcji, projektowaniu i/lub tworzeniu (budowie) zupełnie nowych maszyn przemysłowych, czy też, modernizacji/ ulepszeniu istniejących maszyn przemysłowych. Jest to zespół działań (w szczególności koncepcyjnych) w zakresie rozwoju procesów produkcyjnych, skupionych w obszarze wykorzystania maszyn i budynków, zindywidualizowanych i dostosowanych do potrzeb nowego lub zmienionego (usprawnionego) produktu bądź procesu,
  2. działalność planistyczna, skoncentrowana przede wszystkim na rozbudowie przestrzeni przemysłowej oraz rozwijaniu technologicznego know-how Grupy, polegająca na reorganizacji procesów produkcyjnych, umożliwieniu wdrażania w nich istotnych zmian oraz uruchamianiu nowych procesów, służących przyszłemu zwiększonemu zapotrzebowaniu produkcyjnemu na różne asortymenty.

W całym procesie projektowania oraz wdrożenia nowego projektu przez Biuro Konstrukcyjne, zespół pracowników Biura wykorzystuje aktualnie dostępną wiedzę i umiejętności, w szczególności w zakresie projektowania i inżynierii przemysłowej. Opisywane przez Wnioskodawcę prace są i będą prowadzone przez Spółkę w sposób systematyczny - planowo, w oparciu o przyjętą metodykę i określony harmonogram dla poszczególnych czynności podejmowanych w ramach prac projektowych. Działalność badawczo-rozwojowa jest i będzie przez Spółkę rozgraniczana od pozostałej działalności (prac rutynowych) - prowadzonej w ramach projektów Grupy 2.

Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy jest kwestia ustalenia, czy część działalności Spółki, dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz procesów, a także planowania przyszłej produkcji (realizowana w ramach projektów Grupy 1 - Biura Konstrukcyjnego), wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 updop - w związku z czym Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, o których mowa w art. 18d updop.

Odnosząc się do kwestii będącej przedmiotem pytania wskazać należy, że w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 updop).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może się przejawiać opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań, niewystępujących w praktyce gospodarczej podatnika i na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań funkcjonujących u podatnika. Po drugie, z art. 4a pkt 26 updop, wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Kryterium systematyczności należy rozumieć jako prowadzenie działań w sposób stały, regularny, uporządkowany, zaplanowany, metodyczny ze wskazaniem harmonogramu i zasobów. Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

W tym miejscu wskazać należy, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe mogą obejmować nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług, nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Biorąc pod uwagę przedstawiony opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że w ocenie tut. Organu, działalność Biura Konstrukcyjnego w zakresie projektów Grupy 1 spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 updop, w związku z czym Wnioskodawca jest/będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d updop.

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej). Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz.U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Stanowisko

prawidłowe

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej