W zakresie ulgi badawczo-rozwojowej - Interpretacja - 0111-KDIB1-3.4010.151.2022.2.AN

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 23 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.151.2022.2.AN

Temat interpretacji

W zakresie ulgi badawczo-rozwojowej

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

10 marca 2022 r., za pośrednictwem systemu ePUAP wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia, uzupełniony pismem z 12 maja 2022 r., o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej.

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy w (…), Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod nr (…), NIP (…), REGON (…), (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”). Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2015 r., poz. 1710, z 2016 r., poz. 1206 oraz z 2017 r., poz. 1089 i 2201). Spółka nie przekazuje do GUS sprawozdań z działalności badawczo-rozwojowej - PNT-01. Wnioskodawca powstał w 1997 r. jako podmiot stworzony wspólnie przez C AB z siedzibą w Szwecji oraz firmę AS Inc. z USA. Od 2016 r. Spółka funkcjonuje w ramach grupy kapitałowej A Group z siedzibą w Szwecji w skład, której wchodzą (…). Podmiotem dominującym w grupie jest A Systems z siedzibą w Szwecji, która jest w posiadaniu 100% udziałów w firmie. Działalność produkcyjna realizowana od 1999 r. doprowadziła do tego, że Spółka jest wiodącym dostawcą systemów okablowania m.in. dla branży przemysłowej, medycznej, morskiej, rolniczej, leśnej, motoryzacyjnej, kolejnictwa. Prowadzi działalność gospodarczą w zakresie opracowania, produkcji wiązek i systemów kablowych oraz elektroniki i elementów mechanicznych. Główne PKD działalności Spółki: 27.32.Z produkcja pozostałych elektronicznych i elektrycznych przewodów i kabli. Misją Spółki jest realizacja oczekiwań klientów poprzez dbałość o wysoką jakość produkcji wyrobów, postęp technologiczny oraz rozwój pracowników. Spółka działa w oparciu o ścisłą współpracę w zarządzaniu projektami technicznymi Klientów w fazie projektowania.

Strategia rozwoju.

Priorytetem prowadzonych przez Spółkę działań jest zaufanie i satysfakcja Klienta, o których świadczy długotrwała współpraca z wieloletnimi kontrahentami. Działania Spółki pozostają spójne z celami zwiększenia mocy produkcyjnych oraz rozwoju kadr. Wnioskodawca dostrzega potrzebę przygotowania produktu spełniającego najwyższe oczekiwania. Każdy projekt traktowany jest indywidualnie, dlatego tak ważne jest poznanie założeń Klienta. Doświadczenie specjalistów Spółki pozwala z kolei na zwrócenie uwagi na najdrobniejsze szczegóły mogące mieć wpływ na użytkowanie wiązek i systemów kablowych dedykowanych dla różnych branż. Istotne z punktu widzenia przedsiębiorstwa jest:

stałe podnoszenie jakości oferowanych produktów oraz umacnianie pozycji rynkowej firmy w oparciu o:

-sprawne zarządzanie i obsługę klientów,

-doposażanie parku maszynowego przedsiębiorstwa i rozwój technologiczny,

-zaostrzenie reżimów produkcyjnych,

-przyspieszenie czasu realizacji dostaw,

-współpracę ze sprawdzonymi dostawcami spełniającymi wymagania jakościowe i środowiskowe,

-zwiększenie mocy produkcyjnych i liczby zamówień,

-realizowanie zamówień na produkty spełniające a nawet wyprzedzające oczekiwania Klientów i skuteczne działanie na rzecz wzrostu ich zadowolenia,

-zmniejszanie negatywnego oddziaływania na środowisko poprzez zapobieganie występowaniu potencjalnych zagrożeń dla środowiska.

Wewnętrzne kontrole jakości prowadzone są w Spółce na wielu etapach produkcji — wysoką wartość każdego artykułu gwarantują rygorystyczne standardy i normy jakościowe. Produkowane wiązki kabli i moduły elektromechaniczne są systematycznie badane przez Dział Utrzymania Ruchu. Spółka pracuje zgodnie z wymogami ISO 9001:2015, ISO 14001:2015, UL, IATF 16949:2016. W ramach działalności B+R, Spółka systematycznie opracowuje technologie, które usprawniają procesy i pozwalają wytwarzać niestandardowe produkty. Spółka posiada bogaty dorobek w zakresie opracowywania innowacyjnych rozwiązań, m.in. w obszarze projektowania oraz planowania produkcji umożliwiających tworzenie zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, głównie w obszarach dotyczących:

-specyfikacji wykorzystywanych materiałów i niemożliwości ich dopasowania, np. niekompatybilnych elementów wypustek, które są niemożliwe do wykrycia na etapie przygotowania do produkcji, determinuje konieczność opracowania modyfikacji w procesie produkcyjnym,

-trudności w dopasowaniu materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji - głównie tub, węży, których wielkości się zmieniają powodując każdorazowo konieczność opracowania nowej koncepcji procesu technologicznego.

W ramach prowadzonej działalności B+R Wnioskodawca zrealizował w szczególności następujące projekty:

-System wiązek wraz z szafami sterującymi do odśnieżarki lotniskowej. Projekt dotyczył opracowania i prototypowania unikalnego systemu połączeń wiązek wraz z szafami sterującymi do odśnieżarki lotniskowej. Celem projektu było wykonanie prototypu szafy sterującej wpasowanej w odpowiednie podłączenia oraz wyprowadzenia do kilkunastu integralnych z projektem wiązek. W ramach prowadzonych prac nad indywidualną konstrukcją wiązek konieczne było na wstępie dobranie odpowiednich materiałów. Następnie wszystkie elementy konstrukcyjne prototypowej szafy zostały zintegrowane w jedno funkcjonalne rozwiązanie. Sam projekt jak i wyposażenie elektryczne modułów wymagało szeregu prac koncepcyjnych zmierzających do spełnienia potrzeb Klienta przy zminimalizowaniu ceny produktu.

-Box sterujący do maszyn służących do recyklingu. Projekt dotyczył opracowania boxu sterującego do maszyn służących do recyklingu. Prototypowane urządzenie posiadało dedykowane rozwiązanie PCB, którego konstrukcja została opracowana i zintegrowana z konstrukcją maszyny. Etap prototypowania powtarzany był kilkakrotnie celem osiągnięcia pożądanego efektu. Dodatkowo, ze względu na ciężkie warunki pracy (element był zabezpieczony specjalnymi masami), konieczne było przygotowanie go w wymaganej jakości oraz zabezpieczeniu.

Struktura organizacyjna.

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na dzień 31 grudnia 2021 r. zatrudnia łącznie 408 pracowników. Schemat organizacyjny Spółki obejmuje następujące stanowiska:

-Kierownik Produkcji i Utrzymania Ruchu, któremu podlegają m.in. liderzy produkcji, inżynierowie: procesu, produkcji, pracownicy Działu Utrzymania Ruchu i Testów - specjaliści testów, specjaliści utrzymania ruchu,

-Kierownik Logistyki, któremu podlegają m.in. Koordynator Obsługi Klienta, Kierownik Planowania Produkcji, Kierownik Magazynu, Kierownik Zakupów Operacyjnych, Specjalista ds. transportu, Kontroler materiałowy, Główny Planista Produkcji,

-Kierownik Sprzedaży, któremu podlegają m.in. Kierownik Zespołu Wsparcia Sprzedaży, Kierownicy Programu, Kierownik Zakupów,

-Kierownik Zakupów, któremu podlegają m.in. Global Commodity Buyer, Purchasing Administration Specialist,

-Kierownik Jakości i BHP, któremu podlegają m.in. Koordynator Jakości, Środowiska, BHP, Kontrolerzy Jakości, Kontrolerzy Produktu,

-Kierownik Technologii, któremu podlegają m.in. Specjalista ds. przygotowania produktu, Inżynier ds. Nowych Projektów, Kierownik Technologii,

-Kierownik ds. ciągłego doskonalenia, któremu podlegają m.in. Koordynator ds. ciągłego doskonalenia, Specjalista ds. programowania oraz usprawnień.

Wszystkie działy podlegają Dyrektorowi Zarządzającemu. Wnioskodawca zatrudnia wysoko wykwalifikowaną kadrę inżynieryjno-techniczną. Działalność badawczo-rozwojowa Spółki nie jest prowadzona w ramach wyodrębnionego w strukturze organizacyjnej firmy Działu Badań i Rozwoju, ale prowadzona jest przez pracowników zatrudnionych w poszczególnych komórkach organizacyjnych i realizujących proces projektowania i produkcji wiązek prototypowych. Spółka, w ramach istniejącej struktury organizacyjnej w zakładzie, udoskonala procesy technologiczne produkcji, jednocześnie pracując nad wysoką jakością i trwałością wytwarzanych produktów oraz projektuje nowe produkty lub udoskonala będące już w ofercie. Spółka w swojej strukturze posiada komórki organizacyjne, które są odpowiedzialne za poszczególne etapy procesu wytwarzania produktów prototypowych. Prace o charakterze B+R są prowadzone przede wszystkim w ramach Działu Produkcji, Technologii oraz Ciągłego Doskonalenia. O rozwój nowych produktów dba również Dział Sprzedaży.

Zatrudnienie w obszarze B+R.

Umowy o pracę dla pracowników poszczególnych Działów nie zawierają postanowień, że celem zatrudnienia jest realizacja działalności badawczo-rozwojowej. Obszary zaangażowania pracownika w prace B+R wynikają bezpośrednio z zakresów obowiązków na zajmowanych stanowiskach, które potwierdzają, że jest on związany z prowadzoną przez Spółkę działalnością badawczo-rozwojową, w tym m.in. prototypowaniem i testowaniem nowych i udoskonalonych produktów. Ponadto, pracownicy faktycznie wykonują prace B+R, potwierdzone ewidencją czasu pracy B+R. Do zakresu obowiązków pracowników należy także stałe monitorowanie rozwiązań konkurencji oraz innych, niezależnych innowatorów oraz potrzeb rynkowych na cele tworzenia koncepcji nowych produktów. W działalność badawczo-rozwojową Spółki zaangażowani są w szczególności następujący pracownicy:

-Specjalista ds. Wdrażania Nowych Projektów,

-Kierownicy Programu/Program Manager’owie,

-Inżynierowie ds. Produktu,

-Koordynator ds. Ciągłego Doskonalenia,

-Montażyści,

-Operatorzy,

-Technicy Utrzymania Ruchu,

-Kontrolerzy Jakości,

-Inżynierowie Jakości.

Do zadań pracowników Spółki wykonujących prace badawczo-rozwojowe, zgodnie z obowiązującymi ich kartami czynności określającymi zakres obowiązków, odpowiedzialności i uprawnień służbowych pracownika na zajmowanym stanowisku pracy, należy:

1.Specjalista ds. Wdrażania Nowych Projektów; Dział Technologii - do jego zadań należy w szczególności:

-montowanie nowych produktów na podstawie rysunku technicznego/schematów/informacji/masterów,

-definiowanie specyfikacji technicznej i wymagań dla procesu produkcyjnego,

-wdrażanie nowych projektów z uwzględnieniem: czasu, jakości, wymagań i oczekiwań klienta oraz wdrażanie ich do seryjnej produkcji,

-współpraca z działem technicznym przy projektowaniu procesu produkcyjnego i usprawnianiu procesów produkcyjnych,

-ustalanie harmonogramu realizacji projektu na podstawie uzgodnień wewnętrznych,

-określanie zasobów (ludzkich, materiałowych, czasowych) niezbędnych do wykonania projektu,

-przygotowanie list materiałowych, dokumentacji technologicznej, struktur w systemie Monitor,

-dobór i koordynowanie prac,

-zarządzanie zmianami w produkcie,

-identyfikowanie potencjalnego ryzyka i opracowywanie działań naprawczych,

-współpraca ze Specjalistą ds. Testów przy organizowaniu testów dla nowych uruchomień,

-udzielanie wsparcia we wdrożonych procesach produkcyjnych,

-udział w realizacji wewnętrznych projektów badawczo-rozwojowych związanych z działalnością w zakresie wprowadzania do produkcji nowych lub udoskonalonych produktów, w szczególności montowania prototypów oraz definiowania specyfikacji technicznej i wymagań dla procesu wdrożenia prototypów do produkcji.

2.Kierownik Programu/Program Manager; Dział Sprzedaży - do jego zadań należy w szczególności:

-przesyłanie ofert do obecnych klientów,

-koordynacja zapytań ofertowych - m.in. konsultacja przed wysłaniem oferty (feasibility), weryfikacja warunków oferty,

-przesyłanie ofert, rekalkulacje cen, ECN-y,

-zarządzanie obsolete (materiał, wyroby gotowe) - obciążanie klienta,

-weryfikacja danych z oferty versus stan faktyczny (obrót, LT etc.),

-udział w realizacji wewnętrznych projektów badawczo-rozwojowych związanych z działalnością w zakresie wprowadzania do produkcji nowych lub udoskonalonych produktów, w szczególności w zakresie koordynacji zapytań ofertowych na prototypowe produkty. Inżynier ds. Produktu.

3.Dział Technologii - do jego zadań należy w szczególności:

-tworzenie i aktualizowanie zaawansowanego planowania jakości wyrobu (APQP),

-współpraca z klientami w zakresie konstrukcji wyrobów, zmian konstrukcyjnych i technologicznych oraz jakości wyrobów,

-analiza możliwości uruchomienia produkcji nowych wyrobów: projektowanie procesu technologicznego, określanie parametrów produkcji, określanie zapotrzebowania na oprzyrządowanie i maszyny, nadzór nad budową prototypów, tworzenie i aktualizowanie dokumentacji technologicznej i technicznej związanej z bieżącą produkcją i nowymi uruchomieniami: karty technologiczne, schematy procesu (FC), karty materiałowe, listy cięcia przewodów i tub, listy oznakowań, listy połączeń, instrukcje produkcyjne, rysunki wykonawcze produktów, schematy i szablony, instrukcje obsługi urządzeń,

-uruchamianie produkcji nowych wyrobów i wdrażanie zmian,

-tworzenie i aktualizowanie norm materiałowych i czasowych MRP II,

-projektowanie i nadzór nad wdrażaniem nowych rozwiązań technologicznych,

-określanie założeń technologicznych zakupu nowych maszyn oraz projektowanie oprzyrządowania technologicznego,

-optymalizacja procesu produkcyjnego w celu zwiększenia wydajności i jakości: zmiany organizacyjne, wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych, zmiany konstrukcji wyrobów,

-sporządzanie kart materiałowych oraz obliczanie czasów operacji,

-udział w realizacji wewnętrznych projektów badawczo-rozwojowych związanych z działalnością w zakresie wprowadzania do produkcji nowych lub udoskonalonych produktów, w szczególności prototypowania konstrukcji wyrobów, zmian konstrukcyjnych i technologicznych oraz projektowania procesu technologicznego i uruchomienia produkcji prototypowej.

4.Koordynator ds. Ciągłego Doskonalenia; Dział Ciągłego Doskonalenia i IT - do jego zadań należy w szczególności:

-opracowywanie i analizowanie procesów produkcyjnych,

-poszukiwanie i wdrażanie rozwiązań optymalizujących procesy produkcyjne w celu zwiększenia ich wydajności i poprawy jakości,

-wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych,

-zmiany konstrukcji wyrobów,

-współpraca z innymi działami w zakresie rozwiązywania problemów technologicznych i procesowych,

-wdrażanie narzędzi Lean (5S, Kaizen, TPM, Wizualne Zarządzanie, SMED, JiT, Poka-Yoke, Lean Office, automatyzacja i robotyzacja) w procesy i obszary organizacji,

-budowa standardów, rozwój i wdrażanie zasad 6S na całym obszarze firmy,

-koordynacja programu pomysłów pracowniczych,

-prowadzenie oraz uczestniczenie w podejmowanych projektach usprawniających,

-udział w realizacji wewnętrznych projektów badawczo-rozwojowych związanych z działalnością w zakresie wprowadzania do produkcji nowych lub udoskonalonych produktów, w szczególności w zakresie zmian konstrukcyjnych na etapie prototypowania i optymalizacji procesów produkcyjnych dla prototypów.

5.Technik Utrzymania Ruchu; Dział Produkcji - do jego zadań należy w szczególności:

-bieżący nadzór nad sprawnością techniczną maszyn i urządzeń,

-uczestnictwo w rozruchu nowych maszyn i urządzeń,

-rozwiązywanie problemów natury technicznej oraz wprowadzanie usprawnień,

-udział w realizacji wewnętrznych projektów badawczo-rozwojowych związanych z działalnością w zakresie wprowadzania do produkcji nowych lub udoskonalonych produktów, w szczególności: przygotowania maszyn i urządzeń do prototypowania.

6.Montażysta; Dział Produkcji - do jego zadań należy w szczególności:

-przygotowywanie wiązek elektrycznych do montażu,

-montowanie i instalowanie wiązek elektrycznych, w tym składanie powierzonych komponentów,

-udział w realizacji wewnętrznych projektów badawczo-rozwojowych związanych z działalnością w zakresie wprowadzania do produkcji nowych lub udoskonalonych produktów, w szczególności: przygotowywania prototypowych wiązek do montażu, prototypowy montaż i instalacja wiązek, bieżąca weryfikacja jakości wykonania prototypów.

7.Operator; Dział Produkcji - do jego zadań należy w szczególności:

-obsługa maszyn i urządzeń produkcyjnych,

-ustawianie parametrów,

-praca przy montażu wiązek kablowych lub półproduktów w ramach grup produkcyjnych w firmie,

-udział w realizacji wewnętrznych projektów badawczo-rozwojowych związanych z działalnością w zakresie wprowadzania do produkcji nowych lub udoskonalonych produktów, w szczególności w zakresie ustawienia maszyn i montażu prototypów. Kontroler Jakości, Dział Jakości i BHP - do jego zadań należy w szczególności:

-inspekcja dostaw komponentów,

-kompletowanie dokumentacji zatwierdzenia elementów oraz próbek materiałów,

-kontrola jakości wykonywanych prac w procesach produkcyjnych (w tym eskalowanie wykrytych problemów),

-inspekcja produktów gotowych, odbiory prototypów i pre-serii oraz kontrola produktów, które podlegają inspekcji Działu,

-raportowanie zgodnie z ustalonym porządkiem (w tym obliczanie wyznaczonych wskaźników),

-kontrola zapisów jakościowych, w tym zestawienia wad,

-przeprowadzanie audytów produktów i audytów procesów produkcyjnych oraz audytów czystości zgodnie z ustalonym harmonogramem,

-inicjowanie i nadzorowanie realizacji działań korygujących i naprawczych,

-udział w realizacji wewnętrznych projektów badawczo-rozwojowych związanych z działalnością w zakresie wprowadzania do produkcji nowych lub udoskonalonych produktów, w szczególności inspekcja i przeprowadzanie działań korygujących dla prototypów.

8.Inżynier Jakości, Dział Jakości i BHP - do jego zadań należy w szczególności:

-zapewnienie jakości produktu gotowego i procesów wewnętrznych, zgodnie z wymaganiami klienta oraz Systemu Zarządzania Jakością,

-koordynowanie i wdrażanie działań korygujących/zapobiegawczych oraz prowadzenie cyklicznych przeglądów podjętych działań,

-nadzór nad materiałem niezgodnym,

-prowadzenie projektów poprawiających jakość, optymalizacyjnych bądź wdrożeniowych,

-inicjowanie i wdrażanie zmian pozwalających na doskonalenie jakości produktów i procesów oraz obniżenie kosztów,

-raportowanie zgodnie z ustalonym porządkiem (w tym realizacja celów dla uzgodnionych wskaźników),

-realizacja czynności związanych z kalibracją przyrządów pomiarowych,

-udział w realizacji wewnętrznych projektów badawczo-rozwojowych związanych z działalnością w zakresie wprowadzania do produkcji nowych lub udoskonalonych produktów, w szczególności w zakresie poprawy jakości prototypów.

Działalność badawczo-rozwojowa.

Wnioskodawca nie świadczy usług prowadzenia działalności badawczej lub prac rozwojowych dla innych podmiotów. Prace badawczo-rozwojowe są inicjowane przez samą Spółkę. Wypracowane w wyniku działalności badawczo-rozwojowej rozwiązania firma wdraża do własnej działalności. Kierunek prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez Spółkę wyznacza zmieniająca się sytuacja na konkurencyjnych rynkach, a także dążenie do optymalizacji procesów produkcyjnych, wdrażanie innowacyjnych produktów. Spółka stale monitoruje rynek produkcji wiązek i systemów kablowych dla różnych branż oraz dostępność nowych rozwiązań technologicznych. Przedmiotem prac badawczo-rozwojowych Spółce jest działalność mająca na celu poszukiwanie, projektowanie, opracowywanie oraz wprowadzenie do działalności Spółki nowych rozwiązań produktowych oraz technologicznych. Celem realizowanych projektów jest zapewnienie prototypowym wyrobom nowych funkcji lub możliwości oraz wdrożenie nowatorskich rozwiązań.

Przykładowo stworzono unikalny system połączeń, dopasowany indywidualnie do potrzeb Klienta dla systemu wiązek wraz z szafami sterującymi do odśnieżarki lotniskowej oraz zintegrowano konstrukcję dedykowanego rozwiązania PCB do wymogów Klienta w boxie sterującym do maszyn służących do recyklingu. Prowadzone przez Spółkę prace w obszarze wytwarzanych produktów mają na celu zwiększenie zasobów wiedzy lub wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań, tj. tworzenia nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów. Działalność badawczo-rozwojowa w powyższym zakresie obejmuje następujące grupy czynności (każdorazowo część z nich lub wszystkie) dla nowo prototypowanych wiązek:

- analiza wymagań (np. kosztowych, konstrukcyjnych, technicznych, czasowych) oraz potrzeb (np. technologicznych),

- ścisła współpraca w zarządzaniu projektami technicznymi Klientów w fazie projektowania,

- przygotowanie założeń koncepcji z wykorzystaniem np. specjalistycznego oprogramowania do projektowania i produkcji,

- zaprojektowanie procesu technologicznego wytwarzania nowego/udoskonalonego wyrobu,

- określenie parametrów produkcji,

- określanie zapotrzebowania i dobór oprzyrządowania i maszyn oraz materiału w postaci przewodów i tub oraz narzędzi wykorzystywanych do produkcji i przygotowania list materiałowych, dokumentacji technologicznej, struktur,

- wdrażanie nowych projektów z uwzględnieniem: czasu, jakości, wymagań i oczekiwań klienta oraz wdrażanie ich do seryjnej produkcji,

- wstępna walidacja koncepcji rezultatów prac w zakresie produkcji wiązek kabli, której zasadniczym celem jest ustalenie, czy przyjęte założenia są prawidłowe,

- testowanie wyrobów np. wykonywane na specjalistycznych urządzeniach testy niskonapięciowe lub w przypadku bardziej skomplikowanych konstrukcji wysokonapięciowe, kontrola na poziomie jakości przekroju przewodów, zgrzewów i zagniatanych połączeń, prawidłowość połączeń elektrycznych, zgodności z dokumentacją, kompletności,

- wdrożenie rozwiązania w działalności Spółki.

Zgodnie z zamierzeniami Spółki - rezultatem prowadzonych prac badawczo-rozwojowych jest wytwarzanie nowych lub ulepszonych produktów oraz optymalizacja stosowanych metod produkcji. Projekty realizowane w Spółce prowadzą do wzrostu innowacyjności firmy w dwóch płaszczyznach:

1.produktowej - w ramach projektu powstaje nowy produkt w postaci prototypowej wiązki lub modułu elektromechanicznego,

2.procesowej - opracowanie procesu oraz technologii pozwalającej na produkcję wyrobów w produkcji seryjnej dzięki wypracowanym wcześniej rozwiązaniom dla produktów prototypowych wykorzystujących:

-efektywny sposób projektowania wyrobów,

-właściwą kolejność wykonywanych operacji,

-techniki prac i wytyczne technologiczne,

-optymalizowanie ryzyk procesu produkcyjnego i poszukiwanie środków zaradczych,

-zapewnienie łatwej integracji z istniejącymi produktami Klientów.

Podejmowane prace badawczo-rozwojowe wynikają bezpośrednio z potrzeb obecnych i potencjalnych Klientów Spółki, dotyczą technologii już obecnych na rynku jak również nowych. Realizowane prace zmierzają do udoskonalania opracowywania i wykonywania nowych produktów spełniających wymagania Klientów. Projekty B+R zakładają zastosowanie praktyczne rozwiązań prawdopodobnie dostępnych na rynku, niedostępnych jeszcze w Spółce. Prace opisane powyżej były/są/będą zdarzeniami unikalnymi/innowacyjnymi w skali co najmniej Spółki. Prace badawczo-rozwojowe nie są nakierowane na uzyskanie rutynowych/okresowych zmian do produktów, procesów. Rozwiązania wypracowywane w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych pozwalają na realizację określonych celów Spółki. Prowadzone prace badawczo-rozwojowe nie zawsze prowadzą do osiągnięcia zakładanych rezultatów, a prace nad nowymi produktami/procesami nie zawsze skutkują wprowadzeniem nowych produktów do oferty Spółki/sposobów wytwarzania produktów do działalności gospodarczej (przykładowo, w sytuacjach, gdy właściwości nowego produktu nie są zadowalające, a wprowadzenie produktu do sprzedaży mogłoby okazać się nieopłacalne z biznesowego punktu widzenia, etc.). Prace optymalizacyjne w zakresie istniejących produktów/procesów nie zawsze skutkują uzyskaniem lepszych parametrów Produktów lub optymalizacją procesu produkcyjnego. Działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona w Spółce w sposób systematyczny, według harmonogramów oraz procesów opracowanych wewnętrznie. Prace B+R są dokumentowane w ewidencji Spółki w sposób umożliwiający wyodrębnienie ich od produkcji stanowiącej podstawową działalność Spółki. W działalności gospodarczej Spółki wyróżnić można dwa obszary, w ramach których, podejmuje ona twórcze działania w ramach realizowanych projektów (dalej: „Projekty B+R”):

1.Opracowywanie nowych produktów, w tym procesu technologicznego budowania wiązek i systemów kablowych oraz elektroniki i elementów mechanicznych, nowych parametrów produkcji, określenia zapotrzebowania na urządzenia i narzędzia, testowania wyrobów prototypowych.

2.Projektowanie i wprowadzanie znaczących ulepszeń do dotychczasowych produktów Klientów.

Projekty z obszarów B+R - Opracowywanie nowych produktów oraz Projektowanie i wprowadzanie znaczących ulepszeń do dotychczasowych produktów Klientów są, co do zasady, przeprowadzane według poniżej opisanego schematu.

Faza I - Etap ofertowania. Na samym początku, Spółka otrzymuje zapytanie ofertowe na zbudowanie wiązki kablowej, która będzie dostosowana do seryjnej produkcji wyrobu bądź zbudowanie wiązki na potrzeby wyprodukowania prototypów. Spółka wraz z zapytaniem ofertowym otrzymuje od Klienta wytyczne zawarte w przesłanym przez Klienta rysunku technicznym 2D. Specyfikacje wiązki przesłane w rysunkach 2D zawierają dane, tj. wymiary, kształty, materiał z jakiego ma zostać wykonana wiązka.

Otrzymywane od Klienta informacje zawierają jedynie parametry oraz wytyczne, które dotyczą samej wiązki. Kierownik Programu na podstawie otrzymanego zapytania ofertowego dokonuje analizy wykonalności danego zlecenia wraz z opracowaniem kosztorysu. Na tym etapie konieczne jest rozwiązanie szeregu wątpliwości technicznych, które wynikają z przekazanej przez Klienta dokumentacji i wiążą się z założeniem, iż projektowanie wiązek kablowych dla produktów z różnych branż jest końcowym etapem i ma niski priorytet. Pracownicy Wnioskodawcy na etapie ofertowania diagnozują błędne założenia materiałowe (np. materiały nie istniejące na rynku i niedostępne) i zmieniają dokumentację Klienta celem doboru właściwych materiałów z magazynu. W tej fazie Kierownik Programu jest odpowiedzialny za przygotowanie m.in.:

-wstępnego przepływu procesu i technologii;

-wstępnej listy materiałów i dostawców;

-wstępnej listy przyrządów produkcyjnych, kontrolnych;

-kosztorysu wykonania prototypów;

-wstępnego termin wykonania prototypów;

-analizy ryzyka, kosztów ewentualnych inwestycji i nakładów.

W tym celu, Kierownik Programu dokonuje wstępnej analizy wykonalności, która jest podstawowym elementem analizy ryzyka dla wykonania danej wiązki. Ponadto, pod uwagę brane są wszelkie zagrożenia związane z wykonaniem wiązki takie jak dostępność zasobów ludzkich i materiałów, możliwości czasowe wykonania oraz finansowania.

Uzasadnienie twórczości i nowości podejmowanych w Fazie I działań. Otrzymywane od Klienta na etapie Fazy I informacje zawierają jedynie podstawowe dane, tj. wymiary, kształty, materiał z jakiego ma zostać wykonana wiązka. Oznacza to, że Spółka musi przeprowadzić analizy w zakresie przepływu procesu i technologii, materiałów i dostawców, przyrządów produkcyjnych, kontrolnych, określić ryzyka, koszty ewentualnych inwestycji i nakładów. Działania podejmowane na tym etapie wymagają rozwiązania szeregu wątpliwości technicznych. Wiedzy tej nie posiada Klient, stąd wymagane jest zaangażowania wyspecjalizowanych pracowników, ich doświadczenia, wiedzy i know-how oraz specjalistycznego oprogramowania wspomagającego.

Faza II Przygotowanie koncepcji - etap przygotowania do produkcji.

W gestii Spółki pozostaje opracowanie procesu technologicznego, określanie parametrów produkcji i zapotrzebowania na oprzyrządowanie i maszyny produkcyjne. Opracowanie procesu technologicznego jest skomplikowanym i złożonym procesem wymagającym zaangażowania kadry posiadającej wiedzę oraz doświadczenie w zakresie konstrukcji wyrobów, zmian konstrukcyjnych i technologicznych oraz jakości produkcji wiązek i systemów kablowych oraz elektroniki i elementów mechanicznych. Warunkiem realizacji tego etapu jest posiadanie kompletnych danych projektowych niezbędnych do wykonania wiązki. W związku z tym prowadzone przez specjalistów działania mają doprowadzić do znalezienia najlepszej koncepcji produktu i opierają się na ścisłej współpracy z klientem w zakresie zarządzania projektami technicznymi w fazie projektowania. Technolodzy Spółki koncentrują się na czynnościach zmierzających do:

-zaprojektowania procesu technologicznego,

-określeniu parametrów produkcji,

-zmianach konstrukcji produktów,

-określanie zapotrzebowania na narzędzia i maszyny,

-sprawdzeniu dostępności rozwiązania,

-przygotowaniu prototypu w dedykowanym oprogramowaniu do projektowania lub w AutoCad,

-wydruku na folii (od wewnętrznej strony) na ploterach będących w posiadaniu firmy (średnio 5-10 wydruków dziennie) projektu prototypowej wiązki 1:1.

Uzasadnienie twórczości i nowości podejmowanych w Fazie II działań.

Etap przygotowania do produkcji wiąże się z działalnością twórczą technologów, a sam przebieg tych prac odbywa się przy wykorzystaniu aktualnych zasobów wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki i technologii (tu: produkcyjnej) oraz wymaga kreatywnego, zindywidualizowanego podejścia w znalezieniu najlepszej koncepcji i umiejętnej współpracy z Klientem w zakresie projektowania.

Faza III Etap produkcyjny.

Zakres produkcji wiązek kablowych obejmuje:

1.Przygotowanie przewodów i mechanicznych zabezpieczeń. W zależności od m.in. wielkości produkcji cięcie odbywa się przy użyciu specjalnie dedykowanych narzędzi, maszyn i urządzeń. W kablach wielożyłowych cięcie i znakowanie odbywa się równolegle na różnych maszynach. Poza kablami cięte są także elementy osłonowe i izolacyjne. Jest to cięcie pod wymiar oplotów, rurek, tub, tulejek z wykorzystaniem automatów.

2.Znakowanie nazw wyprowadzeń - wtyczek, tulei.

3.Wykonanie półproduktów: obejmuje połączenie komponentów z wtyczką. Etap ten występuje wyłącznie w przypadku złożonych wiązek, by skrócić całkowity czas produkcji.

4.Zacisk terminali na półautomatycznych prasach.

5.Montaż/tworzenie prototypowej wiązki. Proces montażu wiązek jest opracowywany i przygotowywany dla każdego projektu indywidualnie. Jest to proces manualny realizowany na stole montażowym 1:1 wyposażonym w wydrukowaną na ploterach folię z wiązką. Prototypowy montaż i instalacja wiązek wymaga wykorzystywania nowej wiedzy.

Uzasadnienie twórczości i nowości podejmowanych w Fazie III działań.

 Za zakończone sukcesem prace B+R uznaje się w Spółce uzyskanie produktów prototypowych o parametrach założonych na początku prac. Przy czym na tym etapie Spółka wciąż nie posiada wiedzy, czy w skali produkcji seryjnej produkty o takich parametrach, jakie udało się uzyskać na etapie montażu, spełnią wymagania Klienta. Prototypowa partia produkcyjna służy przetestowaniu warunków produkcji nowych lub ulepszonych produktów. Stąd ma ona na celu przetestowanie zachowania się wykorzystanych materiałów w warunkach produkcji przemysłowej oraz przetestowanie otrzymanych nowych lub ulepszonych produktów pod kątem założonych i uzyskanych parametrów. Z tych powodów pierwsza partia produkcji odbywa się pod ścisłym nadzorem pracowników Spółki zaangażowanych w pracę nad nowymi lub ulepszonymi produktami.

Faza IV Testowanie prototypu i kontrola jakości.

Wyprodukowany prototyp wymaga przeprowadzenia testów i prób technologicznych w zakresie zbadania bezpieczeństwa wiązek kabli i modułów elektromechanicznych (test elektryczny niskonapięciowy lub wysokonapięciowy). Dla boxów sterujących przeprowadza się testy funkcjonalne, które określają czy pracuje on prawidłowo. Konieczna jest również kontrola jakości na poziomie jakości przekroju przewodów, zgrzewów i zagniatanych połączeń, prawidłowość połączeń elektrycznych, zgodności z dokumentacją i kompletności prototypów.

Uzasadnienie twórczości i nowości podejmowanych w Fazie IV działań.

Etap testowy jest niezbędny do sprawdzenia wyrobów prototypowych, które muszą zapewnić istotne dla Klienta funkcjonalności i wymogi w różnych branżach np. przemysłowa, medyczna, rolnicza, morska, motoryzacyjna.

Maszyny i narzędzia wykorzystywane przez Spółkę.

Spółka wykorzystuje do realizacji projektów z obszarów B+R maszyny i narzędzia takie jak:

-automaty do obróbki przewodów jednożyłowych i automaty do obróbki kabli wielożyłowych,

-automaty do obróbki przewodów na etapie cięcia i znakowania,

-automaty do cięcia tub, tulejek,

-maszyny do zakładania uszczelek,

-prasy,

-etap zaciskania terminali,

-narzędzia ręczne montażowe, aplikatory używane na prasach,

-dynamometr,

-sprzęt testujący.

Materiały wykorzystywane przez Spółkę.

W związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową Spółka nabywa materiały będące składnikami wytworzonych prototypów, a następnie zużywa przedmiotowe materiały (bezpośrednio lub w formie wytworzonych uprzednio półproduktów) w toku prac badawczo-rozwojowych. Do materiałów tych można zaliczyć przede wszystkim:

- przewody,

- kable,

- tuby,

- tulejki,

- terminale,

- wtyczki,

- etykiety,

- znaczniki.

W przypadku niestandardowych zamówień, przykładowo z panelem sterującym, używane są również szyny, złącza szynowe, przekaźniki, sterowniki, bezpieczniki, przełączniki, rozłączniki. W ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej Spółka ponosi i nadal będzie w przyszłości ponosiła szereg wydatków związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Wydatki ponoszone na działalność badawczo-rozwojową Spółki można zaliczyć do jednej z następujących kategorii:

a) wynagrodzenia na rzecz osób realizujących prace badawczo-rozwojowe, zatrudnionych na podstawie umów o pracę, umów zlecenie, umowy o dzieło („Pracowników”), oraz inne świadczenia realizowane na rzecz Pracowników, będące przychodami ( dalej: „Wydatki Pracownicze”), a także składki na ubezpieczenia społeczne określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, których podstawą wymiaru są przychody podatkowe Pracowników, finansowane przez Wnioskodawcę (dalej: „Składki”);

Odnośnie powyższej litery Wnioskodawca wskazuje: Na powyższe koszty składają się należności poniesione przez pracodawcę z tytułu zatrudnienia pracowników, w celu prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej. Koszty osobowe obejmują swym zakresem zatrudnienia zarówno na podstawie umowy o pracę jak również w oparciu o umowę cywilnoprawną oraz płacone przez pracodawcę składki od tych należności.

Kwalifikowane są:

-wynagrodzenie zasadnicze,

-koszty składek na ubezpieczenia społeczne/emerytalne, rentowe, wypadkowe/w części finansowanej przez pracodawcę,

-wynagrodzenie za godziny nadliczbowe,

-nagrody i premie, diety i inne należności za czas podróży służbowych,

-dodatki tj. za przepracowane lata, funkcyjne, za prace w nocy, koszty abonamentu za świadczenia prywatnej opieki medycznej, odprawy oraz inne koszty związane z zatrudnieniem pracownika.

Odliczeniu w ramach ulgi B+R nie podlegają składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Podstawą do kalkulacji kosztów osobowych jest prowadzona co miesiąc ewidencja czasu pracy poświęconego na działalność badawczo-rozwojową. Przedsiębiorca określa proporcję czasu pracy (liczbową lub procentową) faktycznie poświęconego na działania B+R w stosunku do ogólnego czasu pracy w danym miesiącu. Zarówno wydatki pracownicze, jak i składki, zaliczane są przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów.

b) wydatki na nabycie materiałów i surowców wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (dalej: „Surowce”), a także koszty wytworzenia produktów zużywanych w toku prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Odnośnie powyższej litery Wnioskodawca wskazuje: Kategoria ta obejmuje wydatki na zakup materiałów i surowców bezpośrednio zużytych do działalności badawczo-rozwojowej. W przypadku materiałów lub surowców wykorzystywanych nie tylko do działalności badawczo-rozwojowej, podatnik ma możliwość rozliczenia wyłącznie tej części kosztów, która jest związana z działaniami B+R.

c) dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością („Środki Trwałe i WNiP”).

Odnośnie powyższej litery Wnioskodawca wskazuje: W ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej Spółka może wykorzystywać Środki Trwałe i WNiP (np. urządzenia i aparatura specjalistyczna, licencje na oprogramowanie w nich wykorzystywane etc.) Spółka ujmuje Środki Trwałe i WNiP w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i dokonuje odpisów amortyzacyjnych od ich wartości początkowej. Wśród Środków Trwałych i WNiP mogą być zarówno takie, które będą wykorzystywane wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jak i takie, które będą wykorzystywane również do innych celów niż działalność badawczo-rozwojowa. W przypadku gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności - to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. Wydatki poniesione w związku z działalnością badawczo-rozwojową nie zostały Spółce zwrócone w jakiekolwiek formie, w szczególności nie zostały sfinansowane dotacją. Wszystkie opisane wyżej Wydatki Spółka zalicza do kosztów uzyskania przychodu. Wnioskodawca uzyskuje przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych.

W piśmie uzupełniającym z 12 maja 2022 r., wskazaliście Państwo ponadto, że:

-nie korzystacie i nie będziecie Państwo korzystać ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a ustawy o podatku dochodowym;

-koszty wynagrodzeń stanowią należności pracowników, o których mowa w art. 12 ust. 1 bądź współpracowników zatrudnionych na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło o których mowa w art. 13 ust. 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pytania

1.Czy opisane w stanie faktycznym prace prowadzone przez Wnioskodawcę stanowią działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych?

2.Czy koszty wskazane w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2-3 Ustawy o CIT, a w rezultacie, czy Wnioskodawca jest uprawniony do skorzystania z ulgi B+R w szczególności w stosunku do tych kosztów?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, opisane w stanie faktycznym prace wykonywane przez Spółkę spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, określoną w art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT, zgodnie z którą przez działalność badawczo-rozwojową rozumie się działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zgodnie z art. 4a pkt 27 Ustawy o CIT badania naukowe to:

a) badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b) badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodnie z powołanymi przepisami ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: „PSWiN”), odpowiednio art. 4 ust. 2 pkt 1 oraz 2 stanowią, że badania naukowe to działalności obejmujące:

a) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast art. 4a pkt 28 Ustawy o CIT stanowi, że prace rozwojowe to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei art. 4 ust. 3 PSWiN stanowi, że prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Zgodnie z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego zawartym w niniejszym wniosku, głównym celem realizowanych przez Spółkę jest działalność mająca na celu poszukiwanie, projektowanie, opracowywanie oraz wprowadzenie do działalności Spółki nowych rozwiązań produktowych oraz technologicznych. Ponadto, dodatkowym celem realizowanych projektów jest zapewnienie prototypowym wyrobom nowych funkcji lub możliwości oraz wdrożenie nowatorskich rozwiązań. Jak stanowią przytoczone powyżej przepisy, działalnością badawczo-rozwojową jest działalność twórcza, obejmująca m.in. badania przemysłowe i prace rozwojowe, podejmowane systematycznie i w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Ponadto, w myśl przepisów, działalnością badawczo-rozwojową jest działalność twórcza, obejmująca m.in. badania aplikacyjne i prace rozwojowe, które nastawione są na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub też znaczących ich ulepszeń jak również, które nie mają charakteru rutynowego w celu uzyskania nowej wiedzy lub wykorzystania zasobów wiedzy już posiadanych. W tym kontekście należy wskazać, że głównym celem realizowanych przez Spółkę projektów badawczo-rozwojowych jest opracowywanie nowych, ulepszonych lub zmienionych produktów, bądź ich funkcjonalności oraz rozwiązań w zakresie produkcji nowo prototypowanych wiązek, poprzez wykorzystywanie i rozwijanie dostępnych technologii i wiedzy z tej dziedziny. Celem Spółki jest tworzenie rozwiązań, które w przyszłości będą mogły być wykorzystane w działalności operacyjnej Spółki oraz opracowywanie nowych produktów. Zgodnie z treścią opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, w ramach Spółki funkcjonują działy, które prowadzą prace badawczo-rozwojowe. Ich głównym celem jest opracowanie/wprowadzanie nowych Produktów do sprzedaży, a także ulepszanie obecnie oferowanych Produktów (które może skutkować np. poprawą parametrów Produktów, obniżeniem kosztów wytworzenia). Działalność Spółki opisana we wniosku nakierowana jest na opracowywanie nowych produktów i procesów na podstawie poszukiwań i badań, a także wprowadzanie istotnych, innowacyjnych ulepszeń dla wytwarzanych produktów i stosowanych procesów technologicznych. W swojej działalności Spółka wykorzystuje zarówno dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej, jak również podejmuje własne badania celem zdobycia nowej wiedzy oraz umiejętności. Przedstawione w opisie stanu faktycznego czynności podejmowane przez Pracowników Spółki w ramach opisanej w niniejszym wniosku działalności Spółki, mają w ocenie Wnioskodawcy charakter działalności badawczo-rozwojowej, polegającej na wykorzystywaniu istniejących zasobów wiedzy oraz ich poszerzaniu dla celów rozwijania oferty Wnioskodawcy poprzez opracowywanie nowych Produktów i rozwiązań oraz ulepszanie istniejących. Wnioskodawca podkreśla, że czynności badawczo-rozwojowe podejmowane przez Pracowników w poszczególnych projektach, nie dotyczą prac rutynowych ani okresowych zmian wprowadzanych do istniejących już Produktów - takie czynności nie są uznawane przez Wnioskodawcę za działania badawczo-rozwojowe i nie są objęte zakresem niniejszego wniosku. Na nierutynowy charakter działalności Wnioskodawcy objętej niniejszym wnioskiem, wskazuje fakt, że prace zaliczane przez Wnioskodawcę do kategorii badawczo-rozwojowych, poprzedzone są zdefiniowaniem zindywidualizowanych wymagań klientów lub kwestii dotyczących oferty bądź sposobu działania wewnątrz Spółki, a w trakcie wykonywania zadań Pracownicy Spółki stają przed koniecznością rozwiązania zagadnień badawczych, tj. sytuacji charakteryzujących się niepewnością badawczą. Wymagają one zmierzenia się z opracowaniem koncepcji danego rozwiązania (które nie posiadają jeszcze modelowego sposobu postępowania w Spółce), w tym rozważenie czy opracowanie rozwiązania jest możliwe przy użyciu zakładanych metod. Podkreślenia wymaga fakt, że nowe oraz ulepszone rozwiązania, o których mowa powyżej, powstają w wyniku twórczej pracy Pracowników Spółki, którzy samodzielnie muszą znaleźć optymalne rozwiązania stawianych wyzwań. Istotne znaczenie w realizacji zadań poszczególnych działów zaangażowanych w prace badawczo-rozwojowe ma kreatywność w odniesieniu do stawianych problemów badawczych, zarówno rodzących się wewnątrz Spółki jak i wynikających z oczekiwań klientów Wnioskodawcy. Realizowane prace badawczo- rozwojowe mają charakter twórczy, są prowadzone w sposób systematyczny, według określonych planów i harmonogramów, przez zatrudnione w tym celu osoby posiadające odpowiednie kompetencje i wykształcenie, których głównym zadaniem jest zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych wyrobów/procesów lub ulepszenia ich. Jak zostało przedstawione w opisie stanu faktycznego prace badawczo-rozwojowe realizowane przez Wnioskodawcę obejmują kompleksowy proces od opracowania pomysłu/koncepcji, aż do momentu wdrożenia nowego lub udoskonalonego Produktu. Podkreślić należy, że w świetle legalnej definicji, sens pojęcia prac rozwojowych zawiera się w ich celu, którym jest tworzenie nowego produktu/procesu (ulepszeniu istniejącego) i sposobie osiągania tego celu, czyli wykorzystywaniu, nabywaniu oraz łączeniu wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin. Jeżeli uwzględnić dodatkowe przesłanki zawarte w końcowej części legalnej definicji, w szczególności ich oczywisty przedprodukcyjny charakter („prototypy”, „projekty pilotażowe”, „demonstracje”, „testowanie” i „walidacja”), to można wnioskować, że prace rozwojowe kończą się w momencie powstania nowego produktu w sensie zdolności do jego wytwarzania w skali komercyjnej. Z tej perspektywy, analizowane w niniejszym wniosku działania w procesie tworzenia nowego produktu mają charakter prac badawczo-rozwojowych ze względu na ich wspólny cel, jakim jest stworzenie nowego/ulepszonego produktu, oraz z uwagi na fakt użycia do tego celu wiedzy i umiejętności. Jak zostało podkreślone w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, w ramach Spółki funkcjonują działy, które prowadzą prace B+R, których głównym celem jest prowadzenie działalności zmierzającej do opracowania, wprowadzenia nowych Produktów do sprzedaży, jak również ulepszenie obecnie oferowanych. Wnioskodawca podkreśla, że wykonywane przez Pracowników Spółki czynności badawczo-rozwojowe zmierzają do wprowadzenia do produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych Produktów - i w nie są to działania obejmujące rutynowe i okresowe zmiany obecnie dotychczas oferowanych Produktów. Realizowane prace badawczo-rozwojowe mają charakter twórczy i są prowadzone w sposób systematyczny. Działalność badawczo-rozwojowa obejmuje zarówno tworzenie prototypów, testowanie jak również walidację stworzonych rozwiązań, Wnioskodawca zaznacza, że działania te są częścią podejmowanej pracy twórczej, zmierzającej do wypracowania innowacyjnych (co najmniej w skali przedsiębiorstwa Wnioskodawcy) rozwiązań. Działania te kumulatywnie stanowią o istocie działalności badawczo-rozwojowej, a mianowicie są prowadzone w celu zwiększenia zasobów wiedzy, wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań i weryfikacji, czy prowadzone działania przyniosły zamierzone rezultaty. W ocenie Spółki, bez znaczenia pozostaje fakt, że prace badawczo-rozwojowe nie zawsze prowadzą do osiągnięcia zamierzonych rezultatów. Istotą bowiem prac badawczo-rozwojowych jest ryzyko, że wyniki prac nie zawsze będą zadowalające, pomimo zaangażowania i nakładów na ten cel. Z powyższego punktu widzenia zdaniem Spółki, istotny jest cel prowadzonych prac a nie sam fakt osiągnięcia zakładanego rezultatu. Z uwagi na powyższe argumenty, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego prace Spółki, polegające na projektowaniu i tworzeniu nowych, zmienionych oraz ulepszonych produktów, rozwiązań lub funkcjonalności poprzez tworzenie i ulepszanie rozwiązań z zakresu opracowywania/projektowania oraz wdrażania innowacyjnych Produktów i rozwiązań stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu Ustawy o CIT.

Ad. 2

Zgodnie z art. 18d ust. 1 Ustawy o CIT, od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, odlicza się koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową, zwane „kosztami kwalifikowanymi”. Zgodnie zaś z przepisem art. 18d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za koszty kwalifikowane uznaje się:

1.poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

2.poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 co podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

3.nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

4.nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

5.ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

6.odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;

7.nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;

8.koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

a. przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b. prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskie lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c. odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d. opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

Według przepisu art. 18d ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Natomiast, zgodnie z treścią art. 18d ust. 6 przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Zgodnie z przepisem art. 18d ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

W myśl art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej. Analizując przytoczone przepisy, można wyodrębnić podstawowe warunki, które powinny zostać spełnione, aby podatnik mógł skorzystać z prawa odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym:

1.podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2.koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

3.koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

4.jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

5.w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

6.podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

7.kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych,

8.koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Biorąc pod uwagę ponoszone przez Wnioskodawcę koszty, powstałe przy realizacji prac badawczo-rozwojowych, opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, Wnioskodawca podaje, co następuje:

I. Wynagrodzenia dla pracowników i osób współpracujących z Wnioskodawcą na podstawie umów cywilnoprawnych, biorących udział w realizacji działań z obszarów B+R, posiadających specjalistyczną wiedzę i doświadczenie oraz składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez Wnioskodawcę jako płatnika.

Przepis art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, daje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych należności z tytułu wynagrodzeń pracowników w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu. W stosunku do osoby zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej, uprawnienie takie przyznaje przepis art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o  podatku dochodowym od osób prawnych. W tej sytuacji, kosztami kwalifikowanymi będą należności z tytułu wynagrodzeń (z wyłączeniem składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych) tych osób, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu. Trzeba przy tym pamiętać, że dla możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych należności z tytułu ww. wynagrodzeń konieczne jest faktyczne uczestnictwo zatrudnionych w pracach badawczo-rozwojowych. Nie wystarczy zatem jedynie wpisanie w dokumencie nawiązującym stosunek pracy/zlecenia umowy o dzieło do zakresu obowiązków takiej osoby prac z obszaru B+R. Jeżeli w ramach świadczonej pracy, pracownik lub osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej, oprócz obowiązków związanych z działalnością badawczo-rozwojową, wykonuje inne obowiązki, należy wyodrębnić, a zatem wyłączyć z ulgi badawczo-rozwojowej, tę część wynagrodzenia, świadczeń i składek, które nie są związane z realizacją działalności badawczo-rozwojowej. Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca będzie prowadzić ewidencję czasu pracy, która wykaże, ile godzin poświęca dany pracownik na działalność badawczo-rozwojową, jeśli pracownik ten będzie zajmować się też innymi czynnościami spoza obszaru B+R. Rozpatrując kwestię wynagrodzeń pracowniczych pod kątem możliwości ich zaliczenia do kosztów kwalifikowanych, nie można pominąć brzmienia przepisu art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 t.j. z dnia 21 sierpnia 2020 r.), zgodnie z którym za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika. Jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Należy zatem uznać, że do kosztów kwalifikowanych należy zaliczyć wszystkie elementy wynagrodzenia wymienione w przywołanym wyżej przepisie. Co więcej, zastosowanie w przepisie katalogu otwartego elementów wynagrodzenia, przez użycie zwrotu „w szczególności” oznacza, że przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, a mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy. W ocenie Wnioskodawcy, wszystkie wymienione wyżej wypłaty w postaci wynagrodzenia zasadniczego i pozostałych elementów, stanowiących przychód ze stosunku pracy, a niestanowiące opisany wyżej przedmiot wyłączenia, będą się zatem zaliczać się do kosztów kwalifikowanych ponoszonych przez pracodawcę.

II. Koszty sprzętów, materiałów wykorzystywanych przy pracy nad realizacją zleceń lub projektów z obszaru B+R.

W związku z prowadzeniem badań oraz prac, opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, Wnioskodawca ponosi i będzie ponosić koszty związane z koniecznością zakupu różnych surowców lub materiałów. Zgodnie z brzmieniem przepisu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców za koszty kwalifikowane jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. W przepisach ustaw podatkowych nie znajdziemy definicji użytych w ww. przepisie wyrażeń „materiały” i „surowce”. Zgodnie z definicją, zawartą w Słowniku Języka Polskiego (www. sjp.pwn.pl), pojęcie surowce oznacza „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii”. Odnośnie zaś do pojęcia „materiałów” należy, zdaniem Wnioskodawcy, oprzeć się na definicji zamieszczonej w ustawie z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości (Dz. U. z 2019 r., poz. 351 tj. z dnia 22 lutego 2019 r.). W myśl art. 3 ust. 1 pkt 19 ww. ustawy, materiały to „składniki majątku zużywane na własne potrzeby”. W piśmiennictwie wskazuje się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej”. W ocenie Wnioskodawcy, nabywane materiały i surowce wskazane w opisie zdarzenia przyszłego/stanu faktycznego będą bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, należy zatem stwierdzić, że wydatki te będą stanowiły koszty kwalifikowane, o których mowa w ww. przepisach. Wnioskodawca wskazuje nadto, że ww. koszty podejmowanych prac będą stanowiły koszty kwalifikowane jedynie w tej części, która jest związana z działaniami B+R.

III. Środki Trwałe i WNiP.

Zgodnie z art. 18d ust. 3 Ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością. W myśl art. 15 ust. 6 Ustawy o CIT, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16. Natomiast, w myśl art. 16d ust. 1 Ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r., podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, o których mowa w art. 16a i 16b, których wartość początkowa określona zgodnie z art. 16g nie przekracza 10.000 zł; wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.

Zgodnie z art. 16f ust. 3 Ustawy o CIT, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 16h-16m, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 10.000 zł. W przypadku gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 10.000 zł, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16d ust. 1, mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16h-16m albo jednorazowo w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, albo w miesiącu następnym. Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w przypadku, gdy Spółka posiada środki trwałe, które wykorzystuje w działalności badawczo-rozwojowej oraz w innej działalności operacyjnej, Spółka będzie uprawniona do uznania, za koszty kwalifikowane w tej części odpisów amortyzacyjnych od ww. środków trwałych, w jakiej są one wykorzystywane do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z brzmieniem art. 4a pkt 26 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1800 ze zm., dalej: „updop”, „uCIT”),

przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 updop,

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a.badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b.badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

badania naukowe są działalnością obejmującą:

a.badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b.badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop,

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Natomiast, stosownie do treści art. 18d ust. 1 updop,

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Odnosząc się do kwestii będącej przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego nr 1 wskazać należy, że aby działalność spełniała przesłanki działalności badawczo-rozwojowej, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 updop).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano), przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności - badania naukowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na podkreślone wyłączenie w art. 4a pkt 28 updop, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które pomimo ulepszenia istniejących procesów lub usług z uwagi na brak innowacyjnego charakteru (rutynowość) nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Po drugie, z art. 4a pkt 26 updop, wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zdaniem tut. Organu, realizowane przez Państwa Prace w ramach działalności Spółki, spełniają przesłanki do uznania ich za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu przepisów art. 4a pkt 26-28 updop. 

W świetle powyższego, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy opisane w stanie faktycznym prace prowadzone przez Wnioskodawcę stanowią działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych, należy uznać za prawidłowe.

Ad. 2.

Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 18d ust. 2-3 updop.

Na podstawie art. 18d ust. 2 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się m.in.:

1. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

W myśl art. 18d ust. 3 updop,

za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

W myśl art. 15 ust. 6 updop,

kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane zgodnie z art. 16a-16m, przy czym w przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być w roku podatkowym wyższe niż dokonywane zgodnie z  przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki.

Zgodnie z art. 18d. ust. 5 updop,

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Natomiast zgodnie z treścią art. 18d ust. 6 updop,

podatnikowi, który w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia.

Z art. 18d ust. 7 updop wynika, że kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1.w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2.w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3.w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Według brzmienia art. 18d ust. 8 updop,

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym

podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1.podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2.koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu uCIT,

3.koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 uCIT,

4.ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu uCIT, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

5.jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

6.w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b uCIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

7.podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

8.kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w uCIT,

9.koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Przedmiotem Państwa wątpliwości objętych zakresem pytania nr 2 jest m.in. kwestia uznania kosztów osobowych wskazanych w pkt a) niniejszego wniosku, za koszty kwalifikowane na potrzeby skorzystania z ulgi B+R.

Odnosząc się do powyższego stwierdzić należy, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.

Zatem, w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Należy w tym miejscu zauważyć, że ustawodawca w treści art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, odnosi się do czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, a zatem do czasu faktycznie poświęconego na ten cel.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1128, ze zm., dalej: „updof”),

za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki i nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.

Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 updof, zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

W przypadku, gdy pracownik nie wykonuje czynności w ramach prac B+R, będąc na zwolnieniu lekarskim, czy na urlopie, a w ramach należności ze stosunku pracy otrzymywał m.in.: wynagrodzenie za czas urlopu oraz inne usprawiedliwione nieobecności, itp. - zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych należności, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, które nie są związane z realizacją działalności B+R.

W tym miejscu zauważyć należy, że choć ww. wynagrodzenia stanowią należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 updof, to jeśli będą obejmowały okres, w którym pracownicy nie wykonywali faktycznie czynności związanych z realizacją działalności badawczo-rozwojowej, będąc np.: na urlopie, zwolnieniu lekarskim, itp. nie mogą podlegać odliczeniu, jako koszt kwalifikowany w ramach ulgi, o której mowa w treści art. 18d ust. 2 pkt 1 w zw. z art. 18d ust. 1 updop. Nieobecność pracownika oznacza, że nie wykonywał on wówczas faktycznie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej.

Należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.

Dodatkowo wskazać należy, że w komunikacie Ministerstwa Finansów z dnia 18 maja 2017 r. o Uldze B+R zostało wyraźnie wskazane, że (...) prowadzenie tego rodzaju ewidencji przewidziane jest wprost w propozycji legislacyjnej przedstawionej w „projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej”. Ustawodawca proponuje tam, aby wynagrodzenia i składki stanowiły koszty kwalifikowane (stanowiące bazę do wyliczenia ulgi B+R) - w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracownika (...).

Od 1 stycznia 2018 r., przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane, poza należnościami z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 updof, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT), również należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1a updop).

Stosownie do art. 13 pkt 8 lit. a updof,

za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Zatem, koszty kwalifikowane prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej stanowią również wydatki na wynagrodzenia osób z którymi zawarta została umowa zlecenie i o dzieło, a którzy wykonują określone prace w ramach prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia  i o dzieło w danym miesiącu.

Przechodząc z kolei do wydatków na nabycie materiałów, surowców wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej wskazanym w pkt b) opisu sprawy, to jak już wyżej wskazano, zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 updop,

za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r., poz. 217 ze zm.). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam, Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj, Walińska Anna, Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

W tym miejscu zauważyć należy, że surowcami i materiałami w znaczeniu przywołanym powyżej mogą być w istocie aktywa bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Biorąc pod uwagę powyższe, w ocenie tut. Organu, możecie Państwo zaliczyć do kosztów kwalifikowanych o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 updop, wymienione w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wydatki na materiały i surowce.

Przedmiotem Państwa wątpliwości jest także kwestia odliczenia w ramach ulgi badawczo-rozwojowej  wskazanych w pkt c) wniosku odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności związanej z realizacją Prac B+R.

Odnosząc się do powyższego należy mieć na uwadze cytowany już art. 18d ust. 3 updop, zgodnie z którym,

za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Zgodnie z art. 16f ust. 3 updop:

odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 16h-16m, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 10 000 zł. W przypadku gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 10 000 zł, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16d ust. 1, mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16h-16m albo jednorazowo w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, albo w miesiącu następnym.

W tym miejscu wskazać należy pierwszej kolejności, że co do zasady odpisy amortyzacyjne dokonane od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w działalności badawczo-rozwojowej, mogą być objęte omawianą ulgą badawczo-rozwojową przy spełnieniu warunków wskazanych w art. 18d updop.

Zatem, istnieje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych, w rozumieniu art. 18d ust. 3 updop, w ramach limitów, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast, jeżeli służą one bieżącej działalności, odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie stanowią kosztów kwalifikowanych.

Wyjaśnić zatem należy, że powyższe sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w całości stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast, w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

W świetle powyższych przepisów, mają Państwo prawo do zaliczenia do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 3 updop, w ramach limitów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w takiej części, w jakiej są one rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, tj. do realizacji opisanych we wniosku Prac.

Analizując cytowane powyżej przepisy, a także opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego należy przyjąć, że Państwa stanowisko w zakresie ustalenia czy:

-opisane w stanie faktycznym prace prowadzone przez Wnioskodawcę stanowią działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych, jest prawidłowe;

-koszty wskazane w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2-3 Ustawy o CIT, a w rezultacie, czy Wnioskodawca jest uprawniony do skorzystania z ulgi B+R w szczególności w stosunku do tych kosztów, jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

·Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, wprzypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

·Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako: „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540 ze zm.).