Pani stanowisko w sprawie skutków podatkowych sprzedaży 1/2 udziału w nieruchomości nabytej w spadku jest prawidłowe w części dotyczącej braku obowiąz... - Interpretacja - 0114-KDIP3-2.4011.1068.2022.2.AC

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 16 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.1068.2022.2.AC

Temat interpretacji

Pani stanowisko w sprawie skutków podatkowych sprzedaży 1/2 udziału w nieruchomości nabytej w spadku jest prawidłowe w części dotyczącej braku obowiązku zapłaty podatku z tytułu sprzedaży udziału w przedmiotowej nieruchomości oraz nieprawidłowe w części dotyczącej wskazanej przez Panią daty, od której należy liczyć upłynięcie 5 letniego terminu, po którym sprzedaż nieruchomości nie stanowi źródła przychodu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe w części i nieprawidłowe w części

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie skutków podatkowych sprzedaży 1/2 udziału w nieruchomości nabytej w spadku jest:

·    prawidłowe w części dotyczącej braku obowiązku zapłaty podatku z tytułu sprzedaży udziału w przedmiotowej nieruchomości,

·    nieprawidłowe w części dotyczącej wskazanej przez Panią daty, od której należy liczyć upłynięcie 5 letniego terminu, po którym sprzedaż nieruchomości nie stanowi źródła przychodu.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 listopada 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 2 listopada 2022  r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży 1/2 udziału w nieruchomości nabytej w spadku. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie –  pismem z 21 grudnia 2022 r. (wpływ 27 grudnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wniosek dotyczy podatku od sprzedaży działki nabytej w spadku. W dniu 29 kwietnia 2013 roku uzyskała Pani akt poświadczenia dziedziczenia w całości po matce J.K. zd. K. (Rep. A Nr (…)), która zmarła 15 marca 2013 roku.

W dniu 13 lutego 2017 roku Sąd Rejonowy dla (…) w W. I Wydział Cywilny wydał postanowienie, na mocy którego nabyła Pani 1/2 części spadku po K.K., siostrze Pani matki zmarłej 13 stycznia 2016 roku.

W dniu 11 czerwca 2020 roku Sąd Rejonowy dla (…) w W. I Wydział Cywilny wydał postanowienie, w którym Pani matka nabyła prawo do 1/3 części spadku po swojej matce, a Pani babci F.K. zd. W. Pani babcia zmarła 25 czerwca 1987 roku i wówczas nie było prowadzone po niej postepowanie spadkowe. W skład masy spadkowej wchodziła działka o powierzchni 1948 m2 położona w miejscowości B, powiat (…). W obecnym zapisie Księgi Wieczystej (…) dla nieruchomości gruntowej nr (…) obręb ewidencyjny (…) w B. są wskazani następujący współwłaściciele:

1.M.B. w udziale 1/2;

2.K.K. w udziale 7/36;

3.J.K. w udziale 7/36;

4.J.W. w udziale 1/9.

Przedmiotową działkę Pani babcia nabyła od swojej matki B.K. zd. K. 4 lutego 1947 roku w drodze aktu notarialnego – Repertorium Nr (…) spisanego przed notariuszem Z.K. z Kancelarii w gmachu (…) przy ul. (…).

Powyższą działkę zamierza Pani sprzedać z pozostałymi spadkobiercami w 2023 roku.

Uzupełnienie zdarzenia przyszłego

W skład masy spadkowej po Pani babci F.K. wchodziła jedynie nieruchomość gruntowa nr (…) w obr. (…) w miejscowości B., pow. (…), woj. (…).

W akcie notarialnym spisanym 4 lutego 1947 roku w jego 1 par. zawarty jest następujący zapis cyt.: „Aktem niniejszym, stawająca, B.K., całą opasaną wyżej działkę gruntu Nr (…), z tym wszystkim, co się na niej znajduje i stanowi jej istotę, bez żadnego wyłączenia i ograniczenia, sprzedaje współstawającej, F.K. na którą przenosi jednocześnie prawo własności przedmiotu sprzedaży i zezwala na przepisanie tego prawa na jej imię i na jednostronny jej wniosek we właściwej księdze wieczystej i w ogóle, gdzie zajdzie tego potrzeba.”

Pani babcia F.K. nabyła działkę w drodze spisania tego aktu, który jednak w swojej treści nie jest nazwany umową kupna, ani też umową dożywocia, jak również darowizny.

Pani babcia F.K. nabyła przedmiotową działkę do majątku osobistego. Pani dziadek J.K. w chwili nabycia działki przez Pani babcię nie żył. Zginął w obozie D. 20 lutego 1945 r.

Pani prababcia B.K. nabyła przedmiotową działkę do majątku osobistego. Posiada Pani „Wypis aktu sprzedaży” w par. 2 którego widnieje następujący zapis cyt.: „...A.W. oświadczył, że opisaną wyżej niezabudowaną działkę gruntu N. (…) z tym, co się na miejscu znajduje a z natury lub przeznaczenia nieruchomość stanowi, wolną od długów, aktem niniejszym sprzedaje B.K. za cenę…”.

Pani ciotka K.K. nabyła przedmiotową działkę, a właściwie udział w niej w wysokości 1/3 części całości w drodze spadku po swojej matce F.K. Spadkodawczyni F.K. zmarła w dniu 25 czerwca 1987 roku i z tą datą nastąpiło nabycie praw do własności działki przez K.K.

Odrębny dział spadku nie miał miejsca.

Wartość Pani udziału w masie spadkowej jest równa wartości Pani udziału w przedmiotowej działce i wynosi 1/2.

W przywołanych przez Panią postanowieniach sąd określił kto i w jakich częściach nabył spadek po spadkodawczyniach.

Pytanie

Czy sprzedając w 2023 roku udział w wysokości 1/2 w działce położonej w B. nabytą w drodze spadku, będzie Pani zobowiązana do zapłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych?

Pani stanowisko w sprawie

Jeśli sprzedaż Pani udziału w działce (1/2 całości) położonej w B. będzie miała miejsce w 2023 roku, to czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu ze względu na fakt, że zbycie nie będzie stanowiło źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ zostało dokonane po upływie 5 lat od daty, kiedy nastąpiło nabycie działki przez spadkodawcę — F.K., tj. 4 lutego 1947 r. Osoby po których dziedziczy Pani wprost to: Pani matka J.K. — zmarła 15 marca 2013 roku oraz Pani ciotka K.K. — zmarła 13 stycznia 2016 roku.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe w części dotyczącej braku obowiązku zapłaty podatku z tytułu sprzedaży udziału w przedmiotowej nieruchomości oraz nieprawidłowe w części dotyczącej wskazanej przez Panią daty, od której należy liczyć upłynięcie 5 letniego terminu, po którym sprzedaż nieruchomości nie stanowi źródła przychodu.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)–c) ww. ustawy:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego.

Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 tej ustawy, a przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, co do zasady decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment i sposób ich nabycia.

W związku z tym, że sprzedaż udziału 1/2 w nieruchomości nabytego przez Panią w spadku po matce i ciotce nastąpi w 2023 r., w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdą przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 2019 r.

Stosownie do art. 10 ust. 5 ww. ustawy:

W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Do wyliczenia pięcioletniego okresu, od którego uzależnione jest opodatkowanie sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych nabytych w drodze spadku, wliczany jest zatem nie tylko okres posiadania nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę, który dokonuje sprzedaży, ale także okres posiadania nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkodawcę. Jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości bądź nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę, do momentu odpłatnego zbycia nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę upłynęło 5 lat – to sprzedaż nie podlega opodatkowaniu.

Wskazała Pani, że nabyła Pani udział w przedmiotowej nieruchomości w drodze spadku po matce i po ciotce, a więc należy ustalić moment nabycia udziału w przedmiotowej nieruchomości przez spadkodawców, tj. Pani matkę i ciotkę, które były spadkobiercami po Pani babci, a swojej matce zmarłej 25 czerwca 1987 r.

Odnosząc się do powyższego zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że kwestie związane z dziedziczeniem regulują przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.).

W świetle art. 922 § 1 ustawy Kodeks cywilny:

Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

Z kolei art. 924 ustawy Kodeks cywilny stanowi:

Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.

Art. 925 ww. kodeksu wskazuje, że:

Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Natomiast 1025 wyżej powołanego kodeksu stanowi:

§  1.  Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Notariusz na zasadach określonych w przepisach odrębnych sporządza akt poświadczenia dziedziczenia.

§  2.  Domniemywa się, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku albo poświadczenie dziedziczenia, jest spadkobiercą.

§  3.  Przeciwko domniemaniu wynikającemu ze stwierdzenia nabycia spadku nie można powoływać się na domniemanie wynikające z zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia.

Nabyła Pani udziały w przedmiotowej nieruchomości w spadku po matce i ciotce, tj. w dacie śmierci Pani matki i ciotki. Zatem zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) datą, od jakiej należy liczyć pięcioletni okres, od którego uzależnione jest opodatkowanie sprzedaży Pani udziału w przedmiotowej nieruchomości nabytej w drodze spadku, jest data nabycia udziałów w tej nieruchomości przez spadkodawców, czyli Pani matkę i ciotkę, a więc 25 czerwca 1987 r., tj. data śmierci Pani babci.

Zatem 5-letni okres liczony od końca 1987 r., o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w zw. z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych upłynął z dniem 31 grudnia 1992 r.

Wskazana przez Panią w stanowisku data, od której należy liczyć upłynięcie 5 letniego terminu, po którym sprzedaż nieruchomości nie stanowi źródła przychodu, tj. 4 lutego 1947 r. jest nieprawidłowa. Pani F.K. nie była spadkodawczynią dla Pani, tylko dla Pani matki i ciotki.

Na gruncie art. 10 ust. 1 pkt 8 oraz art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, sprzedaż przez Panią w 2023 r. udziału w nieruchomości odziedziczonego po matce i ciotce, nie będzie stanowić źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Sprzedaż ta będzie miała miejsce po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie udziałów w tej nieruchomości  przez spadkodawców, tj. Pani matki i ciotki, czyli od końca 1987 r.

Nie ma Pani obowiązku zapłaty podatku z tytułu sprzedaży w 2023 roku udziału w nieruchomości. Sprzedaży udziału ww. nieruchomości odbędzie się po upływie 5 lat licząc od końca roku, w którym udział w nieruchomości został nabyty przez spadkodawców.

Nie będzie miała Pani również obowiązku złożenia zeznania podatkowego za rok 2023 oraz zgłoszenia w urzędzie skarbowym uzyskanego dochodu z tytułu odpłatnego zbycia udziału w ww. nieruchomości.

Zatem Pani stanowisko, w zakresie braku obowiązku zapłaty podatku z tytułu sprzedaży udziału w nieruchomości jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Interpretacja indywidualna odnosi się wyłącznie do Pani obowiązków podatkowych, nie obejmuje ewentualnych obowiązków podatkowych innych spadkobierców przedmiotowej nieruchomości.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r.