Podpisywanie oświadczeń dotyczących dokumentacji cen transferowych. - Interpretacja - 0114-KDIP2-2.4010.285.2017.8.S/AG

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 15 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.285.2017.8.S/AG

Temat interpretacji

Podpisywanie oświadczeń dotyczących dokumentacji cen transferowych.

Interpretacja indywidualna po wyroku sądu – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo:

1)ponownie rozpatruję sprawę Państwa wniosku z 16 listopada 2017 r. o wydanie interpretacji indywidualnej – uwzględniam przy tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 18 grudnia 2018 r. sygn. akt III SA/Wa 1154/18; i

2)stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie podpisywania oświadczeń dotyczących dokumentacji cen transferowych – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 listopada 2017 r. wpłynął Państwa wniosek z 16 listopada 2017 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie podpisywania oświadczeń dotyczących dokumentacji cen transferowych.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

A SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) może dokonywać w 2017 roku, jak również w kolejnych latach transakcji z podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy CIT (B sp. z o. o.). Mając na uwadze brzmienie regulacji art. 9a ust. 1 pkt 1 ustawy CIT, Spółka może być zobowiązana do sporządzenia dokumentacji podatkowej. W takim przypadku, Spółka – na podstawie art. 9a ust. 7 ustawy CIT – będzie również zobowiązana do złożenia oświadczenia o sporządzeniu tej dokumentacji.

Mając na uwadze, że przy wysyłaniu zeznania rocznego Spółka może skorzystać z regulacji art. 80a § 1 Ordynacji podatkowej (podpisanie deklaracji przez pełnomocnika), jak również mając na uwadze, że oświadczenie, o którym mowa powyżej powinno zostać złożone do dnia upływu terminu określonego dla złożenia tego zeznania, Spółka zamierza złożyć omawiane oświadczenie w dniu, w którym składać będzie zeznanie roczne. W związku z tym, Spółka dla zminimalizowania czynności administracyjnych zamierza udzielić stosownego pełnomocnictwa dla tej samej osoby, która jako pełnomocnik podpisuje zeznanie roczne, celem podpisania i złożenia przedmiotowego oświadczenia.

Po analizie regulacji prawnych, Spółka posiada wątpliwości, czy na gruncie obowiązujących przepisów ww. oświadczenie może zostać podpisane przez pełnomocnika na podstawie odpowiedniego dokumentu pełnomocnictwa, upoważniającego do dokonania tej czynności w imieniu Spółki.

Przedmiotem działalności gospodarczej Spółki jest m.in. świadczenie usług księgowych, polegających na sporządzaniu, podpisywaniu i składaniu deklaracji podatkowej. W związku z tym, Spółka posiada wątpliwość, czy osoba reprezentująca Spółkę, dysponująca odpowiednim pełnomocnictwem może podpisać przedmiotowe oświadczenie w imieniu klienta Spółki.

Pytania

1.Czy oświadczenie, o którym mowa w art. 9a ust. 7 ustawy CIT może być podpisane przez pełnomocnika w imieniu Spółki?

2.Czy osoba reprezentująca Spółkę, wykonującą usługi księgowe (m.in. podpisywanie i składanie deklaracji podatkowych) dla danego klienta, dysponując odpowiednim pełnomocnictwem – może podpisać w imieniu tego klienta oświadczenie, o którym mowa w art. 9a ust. 7 ustawy CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Na podstawie art. 9a ust. 7 ustawy CIT: podatnicy, o których mowa w ust. 1, 1 b, 5a i 5b, są obowiązani składać urzędom skarbowym oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji podatkowej, do dnia upływu terminu określonego dla złożenia rocznego zeznania podatkowego, z tym że oświadczenie to nie dotyczy informacji, o których mowa w ust. 2d. W przypadku podatników, o których mowa w ust. 5a, oświadczenie może podpisać osoba upoważniona do reprezentowania zagranicznego zakładu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie art. 138a § 1 Ordynacji podatkowej: strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania. Pełnomocnictwo może być ogólne, szczególne albo do doręczeń (§ 2 art. 138a). Zgodnie z art. 138d § 1 ww. ustawy: pełnomocnictwo ogólne upoważnia do działania we wszystkich sprawach podatkowych oraz w innych sprawach należących do właściwości organów podatkowych. Zgodnie z art. 138e § 1 omawianego aktu: pełnomocnictwo szczególne upoważnia do działania we wskazanej sprawie podatkowej lub innej wskazanej sprawie należącej do właściwości organu podatkowego.

Spółka stoi na stanowisku, że przedmiotowe oświadczenie nie może być podpisane przez pełnomocnika ustanowionego na podstawie ww. przepisów. Przedmiotowe regulacje znajdują się bowiem w dziale IV Ordynacji podatkowej – Postępowanie podatkowe, zaś oświadczenie nie będzie składane w jego ramach.

Stwierdzić również należy, że także sporządzenie odpowiedniego pełnomocnictwa na podstawie Kodeksu cywilnego i podpisanie na jego podstawie omawianego oświadczenia nie uczyni zadość wypełnieniu dyspozycji art. 9a ust. 7 ustawy CIT, bowiem zgodnie z art. 1 Kodeksu cywilnego – ustawa ta nie ma zastosowania do stosunków pomiędzy podatnikiem, a organem podatkowym.

Zgodnie z art. 80a § 1 Ordynacji podatkowej: jeżeli odrębne ustawy nie stanowią inaczej, deklaracja, w tym deklaracja składana za pomocą środków komunikacji elektronicznej, może być podpisana także przez pełnomocnika podatnika, płatnika lub inkasenta.

Na podstawie art. 3 pkt 5 tej samej ustawy: przez deklaracje podatkowe – rozumie się zeznania, wykazy, zestawienia oraz informacje, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy, płatnicy i inkasenci.

Przepis dot. deklaracji odczytywać należy nie jako definicję zakresową, tak jak np. pkt 4, ale jako skrót terminologiczny, wprowadzony na użytek Ordynacji podatkowej. Nie wyjaśnia on bowiem, czym jest deklaracja, tylko zawiera dyrektywę, aby w ramach Ordynacji podatkowej przez to określenie rozumieć także zeznania, wykazy oraz informacje, do których składania są obowiązani – na podstawie ustaw podatkowych i wydanych na ich podstawie aktów wykonawczych – podatnicy, płatnicy i inkasenci.

Wskazuje się, że Ordynacja podatkowa w art. 3 pkt 5 wprawdzie zawiera sformułowanie „deklaracja”, jednakże nie jest to definicja legalna, lecz skrót terminologiczny, wprowadzony na jej użytek, a także iż jest to zbiorcze pojęcie obejmujące wszelkie dokumenty składane przez wymienione w tym przepisie osoby, obejmujące ich oświadczenia w takich płaszczyznach, które decydują o powstaniu zobowiązania (Etel Leonard (red.), Ordynacja podatkowa. Komentarz, 2017).

W opinii Strony, przedmiotowe oświadczenie nie może zostać uznane za deklarację podatkową, bowiem oświadczenie składane jest na płaszczyźnie, która nie może decydować o powstaniu zobowiązania podatkowego. Oświadczenie to, mające dodatkowo charakter oświadczenia wiedzy, dotyczy jedynie potwierdzenia wykonania technicznej czynności, czyli sporządzenia dokumentacji podatkowej.

Dodatkowo, uzasadnienie do projektu ustawy, która wprowadziła obowiązek złożenia przedmiotowego oświadczenia stanowi: zagadnienia dotyczące polityki cen transakcyjnych dotykają szeregu zagadnień z rachunkowości zarządczej, decyzji strategicznych grupy. Dlatego wiarygodne potwierdzenie kompletności sporządzonej dokumentacji podatkowej możliwe jest wyłącznie z poziomu zarządu podmiotu krajowego.

Mając na uwadze omawiane uzasadnienie przyjąć należy, że celem ustawodawcy było zobowiązanie członków zarządu do podpisania przedmiotowego oświadczenia.

Biorąc pod uwagę powyższe rozważania, Spółka stoi na stanowisku, że oświadczenie, o którym mowa w pytaniach, nie może być podpisane przez pełnomocnika (odpowiedź na pytania).

Postanowienia

12 stycznia 2018 r. wydałem postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania, znak 0114-KDIP2-2.4010.285.2017.1.AG. Postanowienie doręczono Państwu 16 stycznia 2018 r.

Na ww. postanowienie wnieśli Państwo 23 stycznia 2018 r. zażalenie (data wpływu 26 stycznia 2018 r.).

W odpowiedzi na zażalenie wydałem 22 lutego 2018 r. postanowienie utrzymujące w mocy postanowienie I instancji, znak 0114-KDIP2-2.4010.285.2017.2.AG/JG. Postanowienie doręczono Państwu 27 lutego 2018 r.

Skarga na postanowienie

Pismem z 29 marca 2018 r. (wpływ 5 kwietnia 2018 r.) złożyli Państwo skargę na powyższe postanowienie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Wnieśli Państwo o uchylenie w całości postanowienia z 22 lutego 2018 r., znak 0114-KDIP2-2.4010.285.2017.2.AG/JG oraz o wydanie interpretacji indywidualnej.

Postępowanie przed sądami administracyjnymi

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił postanowienie z 22 lutego 2018 r., znak 0114-KDIP2-2.4010.285.2017.2.AG/JG oraz poprzedzające je postanowienie z 12 stycznia 2018 r., znak 0114-KDIP2-2.4010.285.2017.1.AG – wyrokiem z 18 grudnia 2018 r. sygn. akt III SA/Wa 1154/18.

Wniosłem skargę kasacyjną od tego wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Naczelny Sąd Administracyjny – wyrokiem z 1 lutego 2022 r. sygn. akt II FSK 1207/19 oddalił skargę kasacyjną.

Wyrok z 18 grudnia 2018 r. sygn. akt III SA/Wa 1154/18, który uchylił postanowienia stał się prawomocny od 1 lutego 2022 r. W wyroku tym Sąd uznał, że w niniejszej sprawie powinna zostać wydana interpretacja indywidualna. Akta sprawy wpłynęły 22 kwietnia 2022 r.

Ponowne rozpatrzenie wniosku – wykonanie wyroku 

Zgodnie z art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.):

Ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie organy, których działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania było przedmiotem zaskarżenia, a także sądy, chyba że przepisy prawa uległy zmianie.

Wykonuję obowiązek, który wynika z tego przepisu, tj.:

-uwzględniam ocenę prawną i wskazania dotyczące postępowania, które wyraził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w ww. wyroku;

-ponownie rozpatruję Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej – stwierdzam, że stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie podpisywania oświadczeń dotyczących dokumentacji cen transferowych – jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie wydania pierwotnego postanowienia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwo sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosujcie się Państwo do interpretacji.

-Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.