Możliwość odliczenia wydatków na szkolenie od kosztów uzyskania przychodu. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-1.4011.356.2023.4.HJ

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 11 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.356.2023.4.HJ

Temat interpretacji

Możliwość odliczenia wydatków na szkolenie od kosztów uzyskania przychodu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 maja 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 14 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych ze szkoleniami. Uzupełnił go Pan – w odpowiedziach na wezwania – pismami z 28 czerwca 2023 r. (wpływ 28 czerwca 2023 r.), z 2 lipca 2023 r. (wpływ 2 lipca 2023 r.) i z 6 lipca 2023 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Od 19 lutego 2021 r. prowadzi Pan pozarolniczą, jednoosobową działalność gospodarczą. W świetle art. 3 ust. 1 w zw. z ust. 1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, posiada Pan na terenie Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy. Pana działalność obejmuje czynności z zakresu projektowania inżynierskiego (co związane jest z Pana wykształceniem), a ponadto świadczy Pan usługi m.in. fotografii z lotu ptaka (z wykorzystaniem dronów, motolotni i samolotów ultralekkich – na które posiada Pan stosowne uprawnienia uzyskane prywatnie). W ostatnim czasie uzyskał Pan, również prywatnie, licencję pilota turystycznego samolotowego. W maju 2023 r. rozpoczął Pan kolejne etapy szkolenia celem uzyskania licencji pilota zawodowego samolotowego i uprawnień instruktorskich na ww. typy statków powietrznych. Po uzyskaniu tych licencji będzie mógł Pan świadczyć usługi jako pilot zawodowy, np. w liniach lotniczych, u innych przedsiębiorców, jako instruktor w szkole lotniczej lub własnej, co zamierza Pan czynić.

W związku z powyższym, w maju 2023 r. rozszerzył Pan PKD prowadzonej działalności (poprzez złożenie do CEiDG wniosku o dodanie nowych kodów). Aktualnie PKD wykonywanej przez Pana działalności to:

·51.21.Z – Transport lotniczy towarów,

·51.10.Z – Transport lotniczy pasażerski,

·85.53.Z – Pozaszkolne formy edukacji z zakresu nauki jazdy i pilotażu.

Po rozszerzeniu PKD działalności rozpoczął Pan pierwsze szkolenie, podpisując stosowną umowę i ponosząc pierwsze koszty niezbędne do uzyskania licencji zawodowej pilota samolotowego.

Głównym powodem chęci zdobycia opisanych uprawnień jest chęć rozwoju działalności gospodarczej i zapewnienie alternatywnego źródła dochodu w związku z niestabilną sytuacją na rynku budowlanym. Jednocześnie chciałby Pan móc wykorzystać swoje 20-letnie doświadczenie i uprawnienia lotnicze, w tym m.in. świadectwo kwalifikacji pilota motolotni, świadectwo kwalifikacji pilota samolotu ultralekkiego oraz licencję pilota turystycznego samolotowego. Wszystkie te uprawnienia stanowią podstawę do rozpoczęcia szkolenia do uprawnień zawodowych i instruktorskich na ww. typy statków powietrznych. Każdorazowo koszty szkolenia będą udokumentowane umowami ze szkołami lotniczymi oraz wystawionymi fakturami.

W uzupełnieniu wniosku z 28 czerwca 2023 r. wskazał Pan, że czas trwania szkoleń jest ściśle uzależniony od zaangażowania i poświęconego czasu osoby szkolonej. W Pana przypadku, pomimo, że prowadzi Pan działalność gospodarczą i pracuje w wymiarze pełnego etatu, planuje Pan zakończenie wszystkich szkoleń, zdanie wszystkich egzaminów i uzyskanie licencji pilota zawodowego CPL(A) wraz ze wszystkimi niezbędnymi uprawnieniami w ciągu najbliższych 18 miesięcy.

Szkolenia rozpoczął Pan zaraz po złożeniu wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej i obecnie wykonał już 30 godzin lotów szkolno-treningowych do licencji zawodowej CPL(A) oraz zapisał się Pan na szkolenie teoretyczne ATPL(A)/100KSA, które rozpoczyna się w lipcu tego roku. Na Pana korzyść przemawia doświadczenie ogólne w pilotowaniu różnych statków powietrznych oraz bliskość lotniska w (…), przy którym działają szkoły lotnicze pozwalające wykonać wszystkie etapy szkolenia.

Aby uzyskać uprawnienia pilota zawodowego, czyli licencję pilota zawodowego CPL(A), należy posiadać licencję pilota turystycznego PPL(A), a następnie wykonać następujące szkolenia cząstkowe:

-szkolenie VFR NOC – uprawnienie pozwalające na loty nocne z widocznością ziemi,

-szkolenie ATPL(A)/100KSA – szkolenie teoretyczne zakończone egzaminem państwowym w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego,

-szkolenie praktyczne – loty szkolno-treningowe do licencji CPL(A) w wymiarze 100 godzin,

-szkolenie MEP(L) – szkolenie na samolotach wielosilnikowych tłokowych,

-szkolenie CPL(A) – szkolenie do podstawowej licencji zawodowej,

-szkolenie IR/ME – uprawnienia do lotów wg. wskazań przyrządów (bez widoczności ziemi) na samolotach wielosilnikowych,

-szkolenie UPRT Advanced – szkolenie w zakresie zapobiegania i wyprowadzania samolotu z sytuacji krytycznych,

-szkolenie MCC – szkolenie do lotów w załodze wieloosobowej,

-szkolenie JOC – szkolenie do lotów na samolotach odrzutowych.

Osobnym kosztem jest uzyskanie orzeczenia I klasy badań lotniczo-lekarskich. Koszt wykonania takich badań to 2 500 zł netto. Badania takie wykonują specjalistyczne ośrodki medycyny lotniczej, np. Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej w (…).

Posiadając komplet uprawnień wynikających z ww. modułów szkoleniowych wpisanych w licencję pilota zawodowego można podjąć pracę w charakterze pilota statku powietrznego („Kapitana” – czyli dowódcy i głównego pilota lub „Pierwszego Oficera” – czyli drugiego pilota).

Załączył Pan ofertę jednej ze szkół lotniczych oferujących wszystkie ww. moduły w pakiecie. Podane ceny są cenami netto, a oferta szkoleniowa pochodzi ze szkoły działającej przy narodowym przewoźniku ..... Jednakże jest to oferta dla osób, które nie mają doświadczenia lotniczego i zaczynają od „zera”, wliczając w to licencję pilota turystycznego. Niemniej, wszystkie te etapy szkolenia można wykonywać niezależnie w różnych ośrodkach (niektóre etapy w trybie równoległym). Ponadto, samą licencję pilota turystycznego wykonał Pan prywatnie z racji uprawnień jakie wynikają z tej licencji (turystyczne loty niekomercyjne) i którą można wykorzystywać także w prywatnych lotach. Wszystkie pozostałe ww. moduły stanowią już kolejne etapy szkolenia do uprawnień tylko zawodowych i są niezbędne, aby podjąć pracę w charakterze pilota. Szacuje Pan, że szkolenie powinno kosztować w granicach 150 000 zł (uwzględniając bieżące ceny za szkolenia wykonywane osobno).

Z tytułu usług fotografii lotniczej osiąga Pan przychody na bieżąco korzystając z własnej bazy zdjęć lotniczych oraz aktualnych zleceń. Usługi wykonuje Pan przy pomocy wielowirnikowych bezzałogowych platform latających oraz z pokładu motolotni i samolotu ultralekkiego. Na wszystkie trzy typy statków powietrznych posiada Pan osobne uprawnienia lotnicze wykonane prywatnie (świadectwa kwalifikacji pilota motolotni, samolotu ultralekkiego oraz operatora bezzałogowych aparatów latających). Koszty jakie ponosi Pan w związku z fotografią lotniczą to m.in. zakup sprzętu fotograficznego, drona oraz wypożyczanie statku powietrznego.

Licencja pilota turystycznego PPL(A), jest osobnym uprawnieniem, była Pana prywatnym wydatkiem (m.in. w celu potwierdzenia umiejętności i predyspozycji do latania zawodowego) i nie korzystał Pan z niej do celów fotografii lotniczej. Natomiast wszystkie loty jakie wykonał Pan po uzyskaniu licencji turystycznej to loty szkolno-treningowe do uzyskania licencji zawodowej CPL(A) w ramach etapu szkolenia do licencji pilota zawodowego CPL(A). Koszty te zostały uwzględnione w Pana działalności za okres maj i czerwiec.

Licencja pilota zawodowego CPL(A) to uprawnienia stricte zawodowe, których nie wykonuje się niekomercyjne, czyli do celów innych niż zarobkowe, ponieważ jak Pan wskazał powyżej koszt takich uprawnień jest stosunkowo wysoki, a uprawnienia wynikające z tej licencji są nie do wykorzystania w lataniu turystycznym.

W związku z powyższym uważa Pan, że szkolenia z których chce Pan osiągać przychód w ramach prowadzonej działalności gospodarczej są jak najbardziej kosztem kwalifikowanym. Jednak, ponieważ zarówno czas, jak i koszt takiego szkolenia jest znaczny, to poprosił Pan o indywidualną interpretację z racji jej dostępności i niewielkiego kosztu.

 Pytanie

Czy wydatki związane ze szkoleniami niezbędnymi do uzyskania licencji zawodowej pilota samolotowego i uprawnień instruktorskich, poniesione przez Pana teraz i w przyszłości, są kosztem uzyskania przychodów w ramach prowadzonej przez Pana działalności?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem wydatki związane ze szkoleniami do uzyskania licencji pilota zawodowego oraz uprawnień instruktorskich o jakich mowa we wniosku, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie bowiem z art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: PIT), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowana albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Zatem, aby uznać wydatek za koszt uzyskania przychodów, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

-wydatek został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika;

-poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;

-pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą;

-jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona;

-został właściwie udokumentowany;

-wydatek nie może znajdować się w katalogu kosztów określonych w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT.

Kosztami podatkowymi są zarówno koszty, które pozostają w bezpośrednim związku przyczynowo-skutkowym z przychodami podatkowymi, jak również koszty pośrednie, których powiązanie z konkretnym przychodem nie jest możliwe, jednak dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa poniesienie ich jest uzasadnione.

Nie ulega wątpliwości, że wydatki, o których mowa w analizowanej sprawie nie zostały wymienione w katalogu zawartym w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem w przypadku spełnienia pozostałych przesłanek mogą być one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Jako, że sam fakt niewymienienia określonego wydatku w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT, zawierającym katalog wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, nie przesądza automatycznie o możliwości uwzględnienia tego wydatku przy ustalaniu podstawy opodatkowania. Konieczne jest wykazanie związku ponoszonych kosztów z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą oraz uzyskiwanym z tej działalności przychodem.

W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, należy przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągniecie przychodów, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać jego związek z prowadzoną działalnością oraz to, że jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Ustawodawca wiąże bowiem koszty uzyskania przychodów z celem ich poniesienia, jakim jest osiągnięcie przychodów, ewentualnie zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów. Należy podkreślić również to, że o tym co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje podmiot prowadzący działalność gospodarczą, a nie organ podatkowy. Na podatniku spoczywa zatem obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów z działalnością gospodarczą, w tym okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów.

Mając powyższe na uwadze podkreślić należy, że poniesienie kosztów na sfinansowanie szkoleń nie ma związku z życiem prywatnym. Koszty szkoleń zostaną poniesione jedynie w celu wykonywania usług związanych bezpośrednio z nabytymi uprawnieniami – usług lotniczych. Dotychczasowe licencje jakie już Pan posiada można zakwalifikować jako licencje turystyczne (przeznaczone do niezarobkowego latania) i dlatego wykonywał je Pan prywatnie, ale wszelkie dalsze uprawnienia, o jakich mowa we wniosku, posłużą Panu jedynie dla celów zawodowych. Wydatki te są niezbędne celem rozwijania działalności gospodarczej w zakresie usług lotnictwa zawodowego, a tym samym pozyskania dodatkowych przychodów mających związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Należy w tym miejscu nadmienić, że w interpretacjach podatkowych uznano za koszt uzyskania przychodów opłaty za szkolenia (potrzebne celem osiągania kolejnych etapów uprawnień pilota) oraz opłaty związane z wydaniem licencji, wynajem samolotu w celu wykonywania nalotu wraz z dodatkowymi kosztami, takimi jak opłaty lotniskowe, opłaty za badania lekarskie niezbędne do wykonywania czynności pilota, zakup akcesoriów niezbędnych do wykonywania usług pilotowania samolotów (interpretacja indywidualna z 10 lutego 2022 r., Nr 0115-KDIT3.4011.9.2022.1.AW). Podobne stanowisko zawarto także w interpretacji indywidualnej z 2 września 2022 r., Nr 0113-KDIPT2-1.4011.655.2022.1.KO.

Z kolei w interpretacji indywidualnej z 7 stycznia 2019 r., Nr 0112-KDIL3-3.4011.385.2018.2.DS, Dyrektor Krajowej Informacji Podatkowej stwierdził: „Zatem skoro Wnioskodawca – chcąc rozszerzyć zakres świadczonych usług o usługi pilotowania samolotów pasażerskich – musi odbyć odpowiednie szkolenie, bez którego nie byłby w stanie uzyskać licencji pilota komercyjnego i tym samym nie mógłby on świadczyć odpłatnych usług pilotowania samolotów, to – zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – może uwzględnić wydatki na kurs w kosztach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej”.

Podobnie zostały zakwalifikowane wydatki w związku z uzyskaniem kwalifikacji i uprawnień budowlanych – interpretacja indywidualna z 30 kwietnia 2021 r., Nr 0115-KDIT3.4011.807.2020.2.MK.

Na koniec podkreśla Pan, że dokonał już Pan rozszerzenia profilu prowadzonej działalności o działalność lotniczą. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 16 marca 2021 r., Nr 0114-KDIP3-1.4011.50.2021.2.AC podkreślił, że: „wydatki, które będą ponoszone po dniu rozszerzenia profilu prowadzonej działalności tj. po dniu w którym dokonano zmian w Ewidencji Działalności Gospodarczej (z wniosku wynika, że zmiana nastąpiła w styczniu 2021 r.) – spełniają przesłanki, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że ponoszone przez Wnioskodawcę wydatki, mogą obiektywnie przyczyniać się do osiągnięcia przychodu, bądź też służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów. Wydatki te są bowiem konieczne do uzyskania niezbędnych licencji uprawniających do prowadzenia szkoleń lotniczych jako instruktor, a także wykonywania zarobkowych operacji lotniczych. Uzyskanie odpowiednich uprawnień i licencji gwarantuje, zdobycie przez Wnioskodawcę odpowiednich umiejętności i wiedzy, potrzebnych w prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie szkoleń lotniczych oraz lotów komercyjnych, a tym samym uzyskanie większych dochodów w przyszłości.”

Tym samym nie może być wątpliwości, że również w opisanym we wniosku przypadku, jest możliwe zaliczenie tych kosztów do kosztów uzyskania przychodów.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Pan przedstawił we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.

Wyrażenie „w celu osiągnięcia przychodu” zawarte we wskazanym przepisie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z osiąganiem przychodów z tytułu działalności gospodarczej podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania. Zauważyć należy, że przez sformułowanie „w celu” należy rozumieć dążenie do osiągnięcia jakiegoś stanu rzeczy (przychodu), a dążenie podatnika ma przymiot „celowości”, jeżeli na podstawie dostępnej wiedzy o związkach przyczynowo-skutkowych można zasadnie uznać, że poniesiony koszt może przynieść oczekiwane następstwo (przychód).

Zatem kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23, i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem (zwiększeniem) przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Jednakże ciężar wykazania owego związku spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

Przy czym, związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku, a osiągnięciem przychodu, bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu, bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.

Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu uzyskiwano oraz aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast za koszty służące zabezpieczeniu źródła przychodów należy uznać koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, w sposób gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła. Istotą tego rodzaju kosztów jest więc ich obligatoryjne poniesienie w celu nie dopuszczenia do utraty źródła przychodu w przyszłości.

Kosztami podatkowymi są zarówno koszty, które pozostają w bezpośrednim związku przyczynowo-skutkowym z przychodami podatkowymi, jak również koszty pośrednie, których powiązanie z konkretnym przychodem nie jest możliwe, jednak dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa poniesienie ich jest uzasadnione.

Zatem, aby wydatek poniesiony przez podatnika mógł stanowić koszt uzyskania przychodów, to wydatek musi:

-być poniesiony przez podatnika,

-być poniesiony w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,

-pozostawać w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

-być definitywny (rzeczywisty), czyli wartość poniesionego wydatku nie może zostać podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

-zostać właściwie udokumentowany,

-nie być wymieniony w katalogu kosztów określonych w art. 23 ust. 1 ustawy.

Wydatki, o których mowa w analizowanej sprawie nie zostały wymienione w katalogu zawartym w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem w przypadku spełnienia pozostałych przesłanek mogą być one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Dla stwierdzenia, czy poniesione wydatki na:

-szkolenie VFR NOC – uprawnienie pozwalające na loty nocne z widocznością ziemi,

-szkolenie ATPL(A)/100KSA – szkolenie teoretyczne zakończone egzaminem państwowym w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego,

-szkolenie praktyczne – loty szkolno-treningowe do licencji CPL(A) w wymiarze 100 godzin,

-szkolenie MEP(L) – szkolenie na samolotach wielosilnikowych tłokowych,

-szkolenie CPL(A) – szkolenie do podstawowej licencji zawodowej,

-szkolenie IR/ME – uprawnienia do lotów wg. wskazań przyrządów (bez widoczności ziemi) na samolotach wielosilnikowych,

-szkolenie UPRT Advanced – szkolenie w zakresie zapobiegania i wyprowadzania samolotu z sytuacji krytycznych,

-szkolenie MCC – szkolenie do lotów w załodze wieloosobowej,

-szkolenie JOC – szkolenie do lotów na samolotach odrzutowych,

-niezbędne badania lekarskie,

mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, istotne jest ustalenie:

-czy wydatki te potrzebne są w prowadzonej działalności gospodarczej i mają związek z tą działalnością,

-czy też wydatki te służą tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością gospodarczą, a więc – co do zasady – mają charakter osobisty.

Zatem, za uzasadnione racjonalnie i gospodarczo koszty, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła, jakim jest działalność gospodarcza, uznać należy takie wydatki, które pozwolą podatnikowi nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Z opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wynika, że prowadzi Pan pozarolniczą jednoosobową działalność gospodarczą. Pana działalność obejmuje czynności z zakresu projektowania inżynierskiego, a ponadto świadczy Pan usługi m.in. fotografii z lotu ptaka. Uzyskał Pan również prywatnie, licencję pilota turystycznego samolotowego. W maju 2023 r. rozszerzył Pan PKD prowadzonej działalności o:

̶51.21.Z – Transport lotniczy towarów,

̶51.10.Z – Transport lotniczy pasażerski,

̶85.53.Z – Pozaszkolne formy edukacji z zakresu nauki jazdy i pilotażu.

Po rozszerzeniu PKD działalności rozpoczął Pan pierwsze szkolenie, podpisując stosowną umowę i ponosząc pierwsze koszty niezbędne do uzyskania licencji zawodowej pilota samolotowego. Głównym powodem chęci zdobycia opisanych uprawnień jest chęć rozwoju działalności gospodarczej i zapewnienie alternatywnego źródła dochodu w związku z niestabilną sytuacją na rynku budowlanym. W maju 2023 r. rozpoczął Pan kolejne etapy szkolenia celem uzyskania licencji pilota zawodowego samolotowego i uprawnień instruktorskich na różne typy statków powietrznych. Po uzyskaniu tych licencji będzie mógł Pan świadczyć usługi jako pilot zawodowy np. w liniach lotniczych, u innych przedsiębiorców, jako instruktor w szkole lotniczej lub własnej, co zamierza Pan czynić. Wskazał Pan również, że czas trwania szkoleń jest ściśle uzależniony od zaangażowania i poświęconego czasu osoby szkolonej. Planuje Pan zakończenie wszystkich szkoleń, zdanie wszystkich egzaminów i uzyskanie licencji pilota zawodowego CPL(A) wraz ze wszystkimi niezbędnymi uprawnieniami w ciągu najbliższych 18 miesięcy.

Wydatki, które Pan poniósł oraz poniesie po rozszerzeniu przez Pana swojej działalności gospodarczej o usługi w zakresie transportu lotniczego towarów, transportu lotniczego osób oraz pozaszkolnych form edukacji z zakresu nauki jazdy i pilotażu, spełniają przesłanki, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z prowadzoną działalnością i są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, a ponadto nie znajdują się na liście wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uzyskanie odpowiednich uprawnień i licencji gwarantuje zdobycie przez Pana odpowiednich umiejętności i wiedzy, potrzebnych w prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie transportu lotniczego towarów, transportu lotniczego osób oraz pozaszkolnych form edukacji z zakresu nauki jazdy i pilotażu, a tym samym uzyskanie większych dochodów w przyszłości.

Zatem, ponoszone wydatki, o których mowa we wniosku – choć trudno je przypisać na ten moment do konkretnego przychodu – to jako mające związek z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą, faktycznie poniesione (po rozszerzeniu działalności gospodarczej o usługi w zakresie transportu lotniczego towarów, transportu lotniczego osób oraz pozaszkolnych form edukacji z zakresu nauki jazdy i pilotażu) i właściwie udokumentowane mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionych przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe są zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przedstawionych we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Należy zaznaczyć, że zasadność zaliczenia tych wydatków (w szczególności związek między ich poniesieniem a osiągnięciem przychodów lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodu) do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej może zostać zweryfikowana w toku ewentualnego postępowania podatkowego, prowadzonego przez uprawniony organ podatkowy.

Odnosząc się do powołanych przez Pana interpretacji indywidualnych wskazać należy, że rozstrzygnięcia w nich zawarte dotyczą konkretnych, indywidualnych spraw podjętych w określonych stanach faktycznych (zdarzeniach przyszłych) i są wiążące tylko w tych sprawach, w których zostały wydane.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego.

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).