Obowiązki płatnika z tytułu nagród przyznanych nauczycielom. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-3.4011.710.2022.2.MS

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 18 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.710.2022.2.MS

Temat interpretacji

Obowiązki płatnika z tytułu nagród przyznanych nauczycielom.

Interpretacja indywidualna  – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 września 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 6 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika z tytułu nagród przyznanych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego nauczycielom akademickim. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 listopada 2022 r. oraz z 16 września 2022 r. (data wpływu 14 listopada 2022 r. oraz 15 listopada 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

X (dalej jako: „Uczelnia”), jest uczelnią publiczną w rozumieniu art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1668 ze zm.). Uczelnia zatrudnia - na podstawie umów o pracę - nauczycieli (…). Uczelnia, jako pracodawca, wypłaca nauczycielom (…) wynagrodzenia za pracę, a także inne świadczenia związane ze stosunkiem pracy. Uczelnia jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych w rozumieniu art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1509 ze zm.; dalej jako: „UPDOF”).

Dodatkowo Uczelnia wypłaca laureatom-nauczycielom (…) nagrody otrzymane z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Nagroda Ministra przyznana za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej lub organizacyjnej oraz za całokształt dorobku wypłacana jest na podstawie decyzji ze środków otrzymanych z budżetu państwa - w części będącej w dyspozycji właściwego ministra. Szczegółowe zasady przyznawania i wypłaty nagród określa rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 23 stycznia 2019 r. w sprawie nagród ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki, rozporządzenie ministra Edukacji i Nauki z 3 sierpnia 2021 r. zmieniające w sprawie nagród ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki (Dz. U. z 2021 r. poz. 2286).

Zgodnie z § 10 ust. 1 pkt 2) rozporządzenia ... z 3 sierpnia 2021 r., nagroda przyznana na wniosek rektora uczelni lub z inicjatywy własnej ministra osobie, która w dniu jej przyznania była zatrudniona w uczelni - wypłaca uczelnia.

W myśl § 10 ust. 2 ww. rozporządzenia, nagrodę wypłaca się ze środków finansowych przekazanych na ten cel przez ministra jednorazowo na rachunek bankowy wskazany przez nagrodzoną osobę albo gotówką.

Nagroda zatem, nie została przyznana przez Uczelnię jako pracodawcę w związku z wykonywaniem przez nauczyciela (…) pracy, ale została przyznana przez Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności wynikającej z ww. rozporządzenia. Uczelnia jedynie dokonuje wypłaty laureatowi tych środków, które zostały przyznane przez inny podmiot, tj. Ministra Edukacji i Nauki.

Pytania

1.Do jakiego rodzaju (źródła) przychodu należy zakwalifikować nagrodę przyznaną przez Ministra Edukacji i Nauki?

2.Czy przychód z tytułu przyznanej nagrody należy zakwalifikować do przychodów osiąganych ze stosunku pracy czy jest to jednak przychód z innego źródła?

3.Czy Uczelnia ma obowiązek naliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych?

4.W jakiej pozycji formularza PIT-11 należy ująć osiągnięty przychód z tytułu wypłaconej nagrody?

Państwa stanowisko w sprawie

Przyznana nagroda przez Ministra Edukacji i Nauki stanowi przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1 UPDOF. Nagroda ta nie jest przychodem wynikającym ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 UPDOF.

W związku z wypłatą ww. nagrody na Uczelni nie ciąży obowiązek uiszczenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od przedmiotowego świadczenia, natomiast Uczelnia ma obowiązek wykazania tego przychodu w PIT-11 w części dotyczącej informacji o wysokości przychodów, o których mowa w art. 20 ust. 1 UPDOF (część „F” formularza PIT-11 obowiązującego w 2021 r.).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W art. 10 ust. 1 ww. ustawy, ustawodawca wymienia źródła przychodów. Zgodnie z pkt 1 i 9 tego przepisu źródłem przychodu jest:

- stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta (pkt 1),

- inne źródła (pkt 9).

Stosownie do treści art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Przy czym, w myśl art. 12 ust. 4 ww. ustawy:

 Natomiast zgodnie z art. 20 ust. 1 cytowanej ustawy:

Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.

Jak dowodzi użycie sformułowania „w szczególności”, definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i nie ma przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w przepisie art. 20 ust. 1 ustawy.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że Uczelnia wypłaca laureatom-nauczycielom (…) nagrody otrzymane z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Nagroda Ministra przyznana za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej lub organizacyjnej oraz za całokształt dorobku wypłacana jest na podstawie decyzji ze środków otrzymanych z budżetu państwa - w części będącej w dyspozycji właściwego ministra. Nagroda nie została przyznana przez Uczelnię jako pracodawcę w związku z wykonywaniem przez nauczyciela pracy, ale została przyznana przez Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności wynikającej z ww. rozporządzenia. Uczelnia jedynie dokonuje wypłaty laureatowi tych środków, które zostały przyznane przez inny podmiot, tj. Ministra Edukacji i Nauki.

Mając na uwadze opisany stan faktyczny wskazać należy, że w myśl § 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie nagród ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki z 23 stycznia 2019 r. (Dz. U. z 2021 r. poz. 2286):

Nagrodę przyznaną:

1) na wniosek - wypłaca podmiot, którym kieruje wnioskodawca;

2) z inicjatywy własnej ministra osobie, która w dniu jej przyznania:

 a) była zatrudniona w podmiocie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy - wypłaca ten podmiot,

 b) nie była zatrudniona w podmiocie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy - wypłaca minister.

Zgodnie z § 10 ust. 2 ww. rozporządzenia:

Wypłata nagrody, o której mowa w ust. 1 pkt 1 i pkt 2 lit. a, następuje jednorazowo na rachunek bankowy albo na rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej wskazany przez nagrodzoną osobę albo gotówką. Nagrodę wypłaca się ze środków finansowych przekazanych na ten cel przez ministra, w terminie 14 dni od dnia ich zaksięgowania na rachunku bankowym odpowiednio podmiotu, którym kieruje wnioskodawca, albo podmiotu zatrudniającego nagrodzoną osobę.

Stosownie natomiast do art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o  szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574):

System szkolnictwa wyższego i nauki tworzą:

1)uczelnie;

2)federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, zwane dalej „federacjami”;

3)Polska Akademia Nauk, działająca na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz.U. z 2020 r. poz. 1796), zwana dalej „PAN”;

4)instytuty naukowe PAN, działające na podstawie ustawy, o której mowa w pkt 3, zwane dalej „instytutami PAN”;

5)instytuty badawcze, działające na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz.U. z 2022 r. poz. 498);

6)międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw działające na  terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwane dalej „instytutami międzynarodowymi”;

6a) Centrum ..., działające na podstawie ustawy z dnia 21 lutego 2019 r. o Sieci Badawczej .... (Dz.U. z 2020 r. poz. 2098);

6b) instytuty działające w ramach Sieci Badawczej ...., zwane dalej „instytutami Sieci ...”;

7)Polska Akademia Umiejętności, zwana dalej „PAU”;

8)inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły.

Odnosząc zacytowane powyżej przepisy do opisanego we wniosku stanu faktycznego należy wyjaśnić, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz obowiązki podmiotów, które dochód z tych źródeł wypłacają. W świetle powyższego w niniejszej sprawie konieczne jest ustalenie źródła przychodów, do którego należy zakwalifikować nagrodę, którą otrzymał laureat od Ministra Edukacji i Nauki, a która została wypłacona przez Uczelnię, w której jest zatrudniony.

Z uwagi na fakt, że ww. nagroda nie została przyznana laureatowi przez Uczelnię jako pracodawcę w związku z wykonywaniem przez niego pracy na rzecz pracodawcy, lecz została przyznana przez Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, to nie sposób zakwalifikować tej nagrody do przychodów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uczelnia dokonała bowiem jedynie wypłaty na rzecz laureata tych środków, które zostały przyznane przez inny podmiot, tj. Ministra Edukacji i Nauki.

W konsekwencji, stwierdzić należy, że przyznana laureatowi przez Ministra Edukacji i Nauki nagroda stanowi przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, którą laureat powinien rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym –  wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

W świetle art. 42a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i przesłać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika wykonuje swoje zadania, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania.

Na mocy art. 42g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Płatnicy oraz podmioty, o których mowa w art. 42a, przesyłają roczne obliczenie podatku, o którym mowa w art. 34 ust. 7, oraz informacje, o których mowa w art. 34 ust. 8, art. 35 ust. 10, art. 39 ust. 1 i 3, art. 42 ust. 2 pkt 1, art. 42a ust. 1 oraz art. 42e ust. 6:

1)urzędowi skarbowemu - w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym;

2)podatnikowi - w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym.

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca w przypadku uzyskiwania przychodu z „innych źródeł” nie określił obowiązku uiszczania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy. Zatem, w przedmiotowej sprawie Uczelnia jako płatnik nie jest zobowiązana do poboru zaliczki na podatek dochodowy od ww. świadczenia. Państwo jesteście zobowiązani jedynie do sporządzenia informacji PIT-11, zgodnie z art. 42a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i wykazać ma w części „F” informacji o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy przychód z tytułu wypłaconej nagrody.

Wobec powyższego, Państwa stanowisko uznano za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania tej interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako: „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).