Ustalenie czy po stronie Spółki Nowo Zawiązanej, w wyniku przeniesienia na Spółkę zorganizowanej części przedsiębiorstwa, powstanie przychód podatkowy... - Interpretacja - 0114-KDIP2-2.4010.127.2023.2.SP

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 25 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.127.2023.2.SP

Temat interpretacji

Ustalenie czy po stronie Spółki Nowo Zawiązanej, w wyniku przeniesienia na Spółkę zorganizowanej części przedsiębiorstwa, powstanie przychód podatkowy.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 31 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy po stronie Spółki Nowo Zawiązanej, w wyniku przeniesienia na Spółkę zorganizowanej części przedsiębiorstwa, powstanie przychód podatkowy.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca, A. Sp. z o.o. (dalej również jako „Spółka Nowo Zawiązana”, „Podatnik” lub „Wnioskodawca”) jest Spółką podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o CIT).

Przedmiotem przeważającej działalności gospodarczej są badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych (PKD 72.19.Z)

Powiązana z Wnioskodawcą Spółka B. Sp. z o.o. (dalej również jako „Spółka Dzielona” ,lub „Spółka”) podjęła uchwałę (dalej jako: „Uchwała”) w przedmiocie wyrażenia zgody na podział przez wydzielenie (dalej również jako „Podział”).

Podział Spółki podyktowany był przesłankami biznesowymi, w tym m.in. efektywniejszym zarządzaniem różnego rodzaju działalnościami.

Podział Spółki poprzez wydzielenie nastąpił w trybie uproszczonym zgodnie z przepisem art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz.U.2022.1467 t.j., dalej również jak: „k.s.h.”) oraz zgodnie z uchwałą Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Spółki B. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Na potrzeby podziału została sporządzona wycena majątkowa Spółki Dzielonej (dalej również „Wycena Majątkowa”).

Wszyscy wspólnicy Spółki posiadali pełną wiedzę na temat procedury Podziału Spółki przez wydzielenie, mieli możliwość zapoznania się z treścią Planu Podziału i załączników do niego, a także z treścią pozostałych dokumentów sporządzonych przez zarząd Spółki Dzielonej.

Podział B. sp. z o.o. nastąpił poprzez przeniesienie na A. Sp. z o.o. zorganizowanej części przedsiębiorstwa, związanej z prowadzonym Działem Operacyjnym, wyodrębnionym w ramach Spółki Dzielonej na podstawie uchwały Nadzwyczajnego Zgromadzania Wspólników.

Spółka Wnioskodawca zgodnie z zasadą sukcesji podatkowej przyjęła dla celów podatkowych wartości wszystkich przejętych składników Spółki Dzielonej, w wartości wynikającej z ksiąg tej właśnie Spółki Dzielonej. Składniki majątkowe należące do Spółki Dzielonej, przejęte przez Spółkę Nowo Zawiązaną w wyniku podziału przez wydzielenie zostało przypisane do prowadzonej działalności na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Wartość emisyjna udziałów objętych przez wspólników Spółki Dzielonej w Spółce Nowo Zawiązanej była równa wartości kapitału własnego Spółki Dzielonej, ustalonej na potrzeby podziału, związanej z wyodrębnionym Działem Operacyjnym w Spółce Dzielonej.

Wskazana w Wycenie Majątkowej Spółki Dzielonej sporządzonej na potrzeby podziału wartość składników majątkowych, związana ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa w ramach wyodrębnionego Działu Operacyjnego Spółki Dzielonej, była równa wartości emisyjnej udziałów objętych przez wspólników Spółki Dzielonej w Spółce Nowo Zawiązanej, powstałej w związku z podziałem przez wydzielenie.

Powstała różnica między wartością nominalną udziałów objętych w Spółce Nowo Zawiązanej a ich wartością emisyjną (tzw. Agio), podlegała przeniesieniu na kapitał zapasowy w Spółce Nowo Zawiązanej.

Wnioskodawca podkreśla, że podział Spółki Dzielonej nastąpił z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych i nie służył uchylaniu ani unikaniu się od opodatkowania.

Uzupełnienie przedstawionego opisu stanu faktycznego pismem z 17 maja 2023 r.

Ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku Spółki Dzielonej otrzymanego przez Wnioskodawcę przewyższała wartość emisyjną udziałów przydzielonych udziałowcom spółki dzielonej.

W ocenie Spółki wartość rynkowa majątku Spółki Dzielonej otrzymanego przez Spółkę A. Sp. z o.o. nie przewyższała wartości emisyjnej udziałów przydzielonych udziałowcom spółki dzielonej.

Pytania

1)Czy zgodnie z opisem stanu faktycznego po stronie Spółki Nowo Zawiązanej powstanie przychód podatkowy zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT?

2)Czy zgodnie z opisem stanu faktycznego po stronie Spółki Nowo Zawiązanej powstanie przychód podatkowy zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad 1

W ocenie Wnioskodawcy przychód z art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT nie powstanie z uwagi na wyłączenie zawarte w przepisie art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o CIT, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów.

Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy o CIT, dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11, art. 24a i art. 24b, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Stosownie do treści art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m tiret pierwszy ustawy o CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym: przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki, przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej, przychody spółki dzielonej.

Artykuł 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT stanowi, że przychodem jest wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników.

Niemniej, w myśl art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, do przychodów nie zalicza się:

„wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze łączenia lub podziału podmiotów, które:

a)spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego oraz

b)spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu;”

Wnioskodawca po podziale Spółki Dzielonej, przyjął dla celów podatkowych wartość składników majątku Spółki Dzielonej przejętych w wyniku podziału, w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych tej spółki dzielonej.

Zgodnie z art. 93c Ordynacji Podatkowej, osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku.

Przepis ten ustanawia tzw. sukcesję uniwersalną, rozumianą jako wstąpienie następcy prawnego – Spółki Nowo Zawiązanej, we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki podatnika (Spółki Dzielonej). Sukcesja uniwersalna dotyczy jedynie takich praw i obowiązków publicznoprawnych, które istniały przed połączeniem się podmiotów. Tym samym, odnosi się również do ustalania wartości składników Spółki Nowopowstałej przez Spółkę Dzieloną.

Wniosek z powyższego jest taki, że skoro wartość składników majątkowych Spółki Dzielonej przyjęta została w Spółce Nowo Zawiązanej podobnie jak w Spółce Dzielonej zgodnie z zasadą kontynuacji wyceny to taki przychód jest neutralny podatkowo dla Spółki Nowo Zawiązanej.

Jednocześnie, z uwagi na okoliczność że Wnioskodawca jest Spółką podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o CIT), składniki majątkowe należące do Spółki Dzielonej, przejęte przez Spółkę Nowo Zawiązaną (tj. Wnioskodawcę) w wyniku podziału zostały przypisane do prowadzonej działalności na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Ponadto, zgodnie z artykułem 12 ust. 13 ustawy o CIT, przepisów ust. 4 pkt 3e, 3f, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów podziału spółek, jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Zgodnie zaś z art. 12 ust. 14 ustawy o CIT, jeżeli podział Spółki nie został przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Według opisu stanu faktycznego podział nastąpił z przyczyn ekonomicznie uzasadnionych i brak jest przesłanki uchylania lub unikania opodatkowania.

Reasumując, uznać należy, że zastosowanie znajdzie art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, a tym samym po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód podatkowy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT.

Ad 2

W ocenie Wnioskodawcy, zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym wartość emisyjna udziałów przydzielonych udziałowcom jest równa cenie rynkowej majątku Spółki Dzielonej i w konsekwencji przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT nie powstał.

Ustawa o CIT, zgodnie z brzmieniem art. 12 ust. 1 pkt 8d, wprowadza dodatkową regulację przewidującą możliwość opodatkowania podmiotu Nowo Zawiązanego tj. Spółki A. Sp. z o.o.

Zgodnie z przepisem przychodem jest: „wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej;”

W tym przypadku kluczowe jest stwierdzenie, czy Spółka Nowo Zawiązana otrzymała majątek, którego wartość rynkowa będzie równa wartości emisyjnej wydanych udziałów.

Przychodem opodatkowanym wg. ustawy o CIT jest tym samym dodatnia różnica pomiędzy:

A.wartością majątku Spółki Dzielonej otrzymanej przez Spółkę Przejmującą a

B.wartością emisyjną wydanych udziałów

W ocenie Wnioskodawcy, przez wartość emisyjną wydanych udziałów (pkt B) należy rozumieć łączną wartość kapitału zapasowego i zakładowego powstałego w związku podziałem. Zgodnie z opisem wartość składników majątkowych, związanych z zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa w ramach wyodrębnionego Działu Operacyjnego Spółki Dzielonej, była równa wartości emisyjnej udziałów objętych przez wspólników Spółki Dzielonej w Spółce Nowo Zawiązanej, powstałej w związku z podziałem przez wydzielenie.

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o CIT za wartość emisyjną udziałów uważa się cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku – w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji) (art. 4a pkt 16a ustawy o CIT).

Wartość emisyjna powinna być rozumiana jako cena, która jest „płacona” Spółce Nowo Zawiązanej za udziały objęte w tej spółce, a więc w praktyce wartość rynkowa wyodrębnionej części przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej tj. Działu Operacyjnego.

Wartość wydawanych Wspólnikowi udziałów w zamian za przejmowany majątek Spółki Dzielonej zgodnie z opisem stanu faktycznego została ustalona na poziomie rynkowym.

Jeżeli chodzi o ustalenie wartości majątku Spółki Dzielonej (pkt. A) nie ma legalnej definicji „majątku”.

W ocenie Wnioskodawcy jako wartość majątkową Spółki Dzielonej należy przyjąć Wycenę Majątkową Spółki Dzielonej sporządzoną na potrzeby podziału.

Reasumując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że zgodnie z opisanym stanem faktycznym transakcja podziału przez wydzielenie jest neutralna podatkowo dla Spółki Nowo Zawiązanej i przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8c i 8d ustawy o CIT nie powstał.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podział spółek handlowych regulowany jest przez ustawę z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm., dalej „KSH”).

Stosownie do postanowień art. 528 § 1 KSH:

Spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych.

Natomiast zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 KSH:

Podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Jest to jedyny podział, który nie skutkuje rozwiązaniem spółki dzielonej (art. 530 § 1 i § 2 KSH).

Celem podziału przez wydzielenie jest to, że spółka dzielona nie przestaje istnieć, a następuje jedynie przeniesienie części jej majątku na inny podmiot.

Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych spółki przejmującej przy podziale lub podziale przez wydzielenie regulują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej „ustawa o CIT” lub „updop”).

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o CIT:

Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Jednocześnie, jak stanowi art. 7 ust. 2 ustawy o CIT:

Dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Zgodnie z treścią art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m updop:

Za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:

      przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,

       przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,

‒    przychody spółki dzielonej.

Należy zauważyć, że dla określenia skutków opodatkowania spółki przejmującej kluczowe/zasadnicze znaczenie ma art. 12 ust. 1 pkt 8c i 8d ww. ustawy, a art. 7b ww. ustawy ma charakter pomocniczy. Celem art. 7b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest bowiem określenie rodzajów przychodów przypisywanych do źródła, jakim są zyski kapitałowe.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT:

Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników.

Art. 12 ust. 1 pkt 8d ww. ustawy stanowi, że:

Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej.

W myśl art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT:

Do przychodów nie zalicza się w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 8c, wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze łączenia lub podziału podmiotów, które:

a)spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego oraz

b)spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 16a w ustawy o CIT:

Wartością emisyjną udziałów jest: cena, po jakiej obejmowane są udziały, określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku – w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższa od wartości rynkowej tych udziałów.

Zgodnie z art. 12 ust. 13 ww. ustawy:

Przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

W myśl art. 12 ust. 14 updop:

Jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

W myśl art. 12 ust. 15 ustawy o CIT:

Przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b mają zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami, o których mowa w:

1)art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo

2)art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo

3)art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.

Zgodnie z art. 12 ust. 16 ww. ustawy:

Przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d stosuje się odpowiednio do podmiotów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że są Państwo polskim rezydentem podatkowym. Przedmiotem przeważającej działalności gospodarczej są badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych. Spółka Powiązana z Państwem podjęła uchwałę w przedmiocie wyrażenia zgody na podział Spółki przez wydzielenie. Podział był podyktowany względami biznesowymi, miał na celu m. in. efektywniejsze zarządzanie różnego rodzaju działalnościami. Podział nastąpił w trybie uproszczonym, zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 KSH i uchwałą Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników (NZW). W wyniku podziału uzyskali Państwo zorganizowaną część przedsiębiorstwa, związaną z prowadzonym Działem Operacyjnym, wyodrębnionych w ramach Spółki Dzielonej na podstawie uchwały NZW. Przyjęli Państwo dla celów podatkowych wartości wszystkich przejętych składników Spółki Dzielonej w wartości wynikającej z ksiąg tej Spółki Dzielonej. Składniki majątkowe należące do Spółki Dzielonej, przejęte przez Spółkę Nowo Zawiązaną w wyniku podziału przez wydzielenie zostały przypisane do prowadzonej działalności na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Wskazana w Wycenie Majątkowej Spółki Dzielonej sporządzonej na potrzeby podziału wartość składników majątkowych, związana ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa w ramach wyodrębnionego Działu Operacyjnego Spółki Dzielonej, była równa wartości emisyjnej udziałów objętych przez wspólników Spółki Dzielonej w Spółce Nowo Zawiązanej, powstałej w związku z podziałem przez wydzielenie. Powstała różnica między wartością nominalną udziałów objętych w Spółce Nowo Zawiązanej a ich wartością emisyjną (tzw. Agio), podlegała przeniesieniu na kapitał zapasowy w Spółce Nowo Zawiązanej. Podział Spółki Dzielonej nastąpił z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych i nie służył uchylaniu ani unikaniu się od opodatkowania. Ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku Spółki Dzielonej otrzymanego przez Państwa przewyższała wartość emisyjną udziałów przydzielonych udziałowcom spółki dzielonej. Jak wskazano we wniosku, wartość rynkowa majątku Spółki Dzielonej otrzymanego przez Państwa nie przewyższała wartości emisyjnej udziałów przydzielonych udziałowcom spółki dzielonej.

Mając powyższe na uwadze wskazać należy, że w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym znajdzie zastosowanie cytowany powyżej art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT.

Jednak jak wcześniej wskazano, zgodnie z treścią art. 12 ust. 4 pkt 3e updop: „do przychodów nie zalicza się wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze łączenia lub podziału podmiotów, które spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego oraz spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.”. Z treści wniosku wynika, że spełniają Państwo te warunki, a zatem zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 pkt 8c w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 3e przeniesienie wydzielonej części majątku Spółki Dzielonej nie spowoduje po Państwa stronie powstania przychodu podatkowego.

Zgodnie z powyższym, przedstawione stanowisko w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe.

Pojęcie „wartości emisyjnej” zawarte zostało w art. 4a pkt 16a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Oznacza ono cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji).

Mając na uwadze, że definicja „wartość emisyjna udziałów” ma zastosowanie tylko do ustalenia wartości w przypadku restrukturyzacji spółek polegających na połączeniach lub podziałach, musi odnosić się ona do wartości majątku łączonego lub wydzielanego. Połączenie przez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą odbywa się w zamian za udziały. Tym samym wartość przeniesionego majątku będzie ceną, po jakiej obejmowane są udziały.

Ustalając wartość emisyjną należy odnieść się do (właściwych dla połączeń i podziałów) warunków „obejmowania” udziałów (akcji). Warunki te ustalane są zgodnie z obowiązującą procedurą wskazaną w przepisach Kodeksu spółek handlowych. W ramach tej procedury powinien zostać określony plan połączenia, w tym szczegółowy parytet wymiany udziałów (akcji) – art. 499 § 1 pkt 2 KSH.

W przypadku połączenia spółek pojęcia „ceny objęcia” nie można rozumieć w taki sposób, jak czyni się to w przypadku zwykłej sprzedaży udziałów. W przypadku przejęcia dochodzi do swego rodzaju „wymiany”, w efekcie której majątek posiadany przez spółkę przejmowaną został przeniesiony w zamian za udziały dla wspólników tej spółki. Wobec czego „ceną objęcia” udziałów jest równowartość majątku spółki przejmowanej przekazanego spółce przejmującej. W taki sposób należy rozumieć definicję wartości emisyjnej udziałów.

Mając na względzie powyższe, należy uznać, że zgodnie z art. 4a pkt 16a u.p.d.o.p. za wartość emisyjną udziałów uważa się „cenę, po jakiej obejmowane są udziały”, jednak „nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów”.

Zatem, jeżeli wartość przyjęta na potrzeby planu połączenia jest niższa od wartości rynkowej, to w takim przypadku wartością emisyjną udziałów będzie wartość rynkowa majątku spółki przejmowanej.

W odpowiedzi na pytanie organu, „czy ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku Spółki Dzielonej otrzymanego przez Państwa przewyższała wartość emisyjną udziałów przydzielonych udziałowcom Spółki Dzielonej”, wskazali Państwo, że wartość rynkowa majątku Spółki Dzielonej otrzymanego przez Państwa nie przewyższała wartości emisyjnej udziałów przydzielonych udziałowcom Spółki Dzielonej.

Mając na uwadze powyższe, w sprawie nie znajdzie zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT.

A zatem Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 jest prawidłowe.

Podsumowując, po stronie Spółki nowo zawiązanej w związku z planowanym podziałem przez wydzielenie nie powstanie przychód (dochód) opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c i art. 12 ust. 1 pkt 8d updop.

Tym samym Państwa stanowisko w sprawie należało uznać w całości za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zaznaczyć należy, że oceny Państwa stanowiska dokonano wyłącznie w kontekście zadanych we wniosku pytań. W konsekwencji inne kwestie nie są przedmiotem niniejszej interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanego przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zauważyć jednak należy, że zbadanie przesłanek i celów dokonywanego połączenia spółek jest w pełni możliwe dopiero w ramach ewentualnego postępowania kontrolnego lub podatkowego. Tym samym stwierdzenia zawarte we wniosku, m. in. fakt, że czynności opisane we wniosku zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a ich głównym bądź jednym z głównych celów nie było uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, nie mogą podlegać ocenie organu, w trybie i na zasadach przewidzianych dla instytucji interpretacji indywidualnej. Z tego też względu powyższe informacje przyjęto jako niepodlegający weryfikacji przez organ interpretacyjny element opisu stanu faktycznego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).