Uzyskany przez Pana przychód ze sprzedaży Przedmiotu dzierżawy należy zakwalifikować do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej i opodatk... - Interpretacja - 0112-KDIL2-2.4011.297.2023.1.MBN

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 7 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.297.2023.1.MBN

Temat interpretacji

Uzyskany przez Pana przychód ze sprzedaży Przedmiotu dzierżawy należy zakwalifikować do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej i opodatkować według zasad przyjętych w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Ponadto wskazuję, że przychód ten nie będzie objęty zwolnieniem określonym w art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 11 kwietnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 31 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan pismem z 23 maja 2023 r. (wpływ 26 maja 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, polskim rezydentem podatkowym o nieograniczonym obowiązku podatkowym na terytorium RP, czynnym podatnikiem VAT. Prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą pod firmą „(…)”.

Przeważającym i wykonywanym przedmiotem Pana działalności gospodarczej jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (68.20.Z). Przedmiotem Pana działalności nie jest nabywanie i sprzedaż nieruchomości.

Jest Pan właścicielem gospodarstwa rolnego składającego się z nieruchomości rolnych:

1)o pow. (…) ha położonej w miejscowości (…),

2)o pow. (…) ha położonej w miejscowości (…),

3)o pow. (…) ha położonej w miejscowości (…), gdzie znajduje się ferma drobiu o powierzchni użytkowej budynków (…) m2.

Powyższe nieruchomości, które wchodzą w skład gospodarstwa rolnego, nabył Pan w:

1)miejscowości (…) w dniu (…) lipca 2014 r.;

2)miejscowości (…) w dniu (…) kwietnia 2015 r.;

3)miejscowości (…) w dniu (…) grudnia 2015 r.

Pana gospodarstwo rolne spełnia definicję gospodarstwa rolnego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 333), tj. jest obszarem gruntów (sklasyfikowanym w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza), o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

Część gospodarstwa rolnego, znajdującego się w miejscowości (…), składającego się z fermy odchowu drobiu zostało oddane przez Pana do użytku. Do używania przyjęto obiekty w postaci kurników, silosów na paszę, wyposażenia oraz instalacji. Składniki majątku wchodzące w skład tej części Pana gospodarstwa rolnego wprowadził Pan do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, a następnie rozpoczął ich amortyzację zgodnie z przepisami ustawy o PIT.

W dniu (…) stycznia 2016 roku Pan, jako Wydzierżawiający, zawarł umowę dzierżawy (dalej: „Umowa dzierżawy”) ze spółką (…) Spółka z o.o. (dalej: „Dzierżawca”). W Umowie dzierżawy Wydzierżawiający oświadczył, że jest właścicielem nieruchomości gruntowej stanowiącej zabudowaną działkę gruntu o nr ewidencyjnym: (…), obręb (…), gmina (…), powiat (…), woj. (…) o powierzchni (…) ha (dalej zwanej: Nieruchomością). Dla tej Nieruchomości Sąd Rejonowy w (…), (…) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą pod numerem (…).

Wydzierżawiający oświadczył, iż realizuje na Nieruchomości inwestycję polegającą na budowie fermy kur reprodukcyjnych o kierunku odchowalnia o łącznej powierzchni hodowlanej ok. (…) m2.

Przedmiotem dzierżawy była Nieruchomość wraz z budynkami fermy, infrastrukturą towarzyszącą oraz innymi częściami składowymi (dalej jako: „Przedmiot dzierżawy”).

Przedmiot dzierżawy przeznaczony był na cele rolnicze, tj. do prowadzenia działalności polegającej na odchowie kur reprodukcyjnych.

Umowa została zawarta na czas oznaczony 11 lat. Po tym okresie umowa miała przekształcić się w umowę dzierżawy na czas nieoznaczony. Na mocy aneksu nr 1 zmieniono termin rozpoczęcia przedmiotu dzierżawy.

Początkowo, z tytułu powyższej dzierżawy Nieruchomości, opłacał Pan podatek dochodowy na zasadach ogólnych, a od roku 2021 dochód z tytułu dzierżawy Nieruchomości jest opodatkowany podatkiem liniowym na podstawie art. 30c ust. 1 ustawy o PIT.

Przychody z tytułu dzierżawy Przedmiotu dzierżawy stanowią u Pana przychody w źródle przychodów „pozarolnicza działalność gospodarcza”.

Planuje Pan sprzedać Przedmiot dzierżawy na rzecz Dzierżawcy, tj. spółki (…) Sp. z o.o. Przedmiotem sprzedaży (dalej: „Przedmiot sprzedaży”) będą nieruchomości, tj.:

grunty rolne zabudowane Br-Rlllb o powierzchni (…) ha;

grunty rolne zabudowane Br-RIVa o powierzchni (…) ha;

grunty rolne zabudowane Br-RV o powierzchni (…) ha;

grunty rolne zabudowane Br-RVI o powierzchni (…) ha;

(...) kurniki o łącznej powierzchni zabudowy (…) m2 i (…) m2 powierzchni użytkowej, każdy o dwóch halach odchowu, w jednym znajdują się pomieszczenia socjalno-biurowe, w drugim (...) pomieszczenia techniczne;

−     (...) hale przeznaczone do odchowu kurek i kogutów;

budynek padłych ptaków o powierzchni zabudowy (…) m2 i (…) m2 powierzchni użytkowej;

(...) silosów paszowych, w tym (...) silosów magazynowych i (...) silosy wagowe;

płyta fundamentowa ze stacją zbiorników gazu płynnego;

kontener z agregatem prądotwórczym;

zbiornik na ścieki bytowe o poj. 4 m3;

(...) zbiorniki na ścieki technologiczne o poj. po 18 m3 każdy;

zbiornik przeciwpożarowy o poj. 250 m3;

(...) studnie głębinowe;

sieć kanalizacji bytowej, technologicznej i deszczowej, wodociągowa, gazociągowa;

drogi wewnętrzne i place utwardzone;

ogrodzenie betonowe z bramą wjazdową i furtką

wchodzące w skład Pana gospodarstwa rolnego.

W przedstawionym stanie faktycznym:

1)przedmiotem sprzedaży będą zabudowane grunty rolne;

2)w dacie sprzedaży Przedmiot sprzedaży stanowić będzie część gospodarstwa rolnego;

3)sprzedane grunty rolne wchodzące w skład Przedmiotu sprzedaży nie utracą charakteru rolnego, ponieważ celem ich nabycia będzie dalsza działalność polegająca na odchowie drobiu;

4)sprzedaż Nieruchomości nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie.

Pytanie

Czy z tytułu dochodu osiągniętego ze sprzedaży Przedmiotu sprzedaży, obowiązany będzie Pan do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w źródle przychodów „pozarolnicza działalność gospodarcza”, czy też będzie miało zastosowanie zwolnienie osiągniętego dochodu od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.?

Pana stanowisko w sprawie

W Pana ocenie z tytułu osiągnięcia dochodu ze sprzedaży Przedmiotu sprzedaży będzie miało zastosowanie zwolnienie osiągniętego dochodu od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.

W art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. postanowiono, że przepisów ustawy o PIT nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej (art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.). Ilekroć w ustawie jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym (art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.). Za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o których mowa w art. 1, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej (art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym).

W analizowanym stanie faktycznym składniki Pana majątku, będące Przedmiotem dzierżawy, zostały wprowadzone przez Pana do ewidencji środków trwałych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Rozpoznaje Pan przychody, koszty uzyskania przychodu w związku z dzierżawą Przedmiotu dzierżawy w źródle przychodów „pozarolnicza działalność gospodarcza”. Dochód z tego tytułu opodatkowany jest podatkiem liniowym − zgodnie z art. 30c ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29 i art. 30, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku). W uchwale NSA podjętej w składzie siedmiu sędziów z 24 maja 2021 r., sygn. akt II FPS 1/21 wyrażono pogląd, że przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze są zaliczane bez ograniczeń do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., chyba że stanowią składnik majątku osoby fizycznej, który został przez nią wprowadzony do działalności gospodarczej.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. przychodem jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2, nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, prawa wieczystego użytkowania gruntów − jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c − przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy − przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Przepisów tych nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat (art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.). Powyższa zasada dotyczy m.in. środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych, podlegających ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą (art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.).

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. wolne od podatku są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia nieruchomości, ich części lub udziału w nieruchomościach, wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia gruntów, które w związku z tym odpłatnym zbyciem utraciły charakter rolny. Zgodnie z art. 2 ust. 4 cytowanej ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym.

W myśl art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o których mowa w art. 1, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

Stosownie do treści art. 1 powołanej ustawy opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza. W celu ustalenia, jakie rodzaje gruntów wchodzą w skład gospodarstwa rolnego − co decyduje o zakresie zwolnienia od podatku dochodowego przychodu ze sprzedaży gruntów − należy odnieść się do klasyfikacji zawartej w rozporządzeniu Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. z 2019 r. poz. 393) oraz załącznika numer 6 tego rozporządzenia.

Zgodnie z § 67 wskazanego wyżej rozporządzenia użytki gruntowe wykazywane w ewidencji dzielą się na następujące grupy:

1)grunty rolne;

2)grunty leśne;

3)grunty zabudowane i zurbanizowane;

4)użytki ekologiczne, oznaczone symbolem złożonym z litery „E” oraz symbolu odpowiedniego użytku gruntowego określającego sposób zagospodarowania lub użytkowania terenu, np. E-Ws, E-Wp, E-Ls, E-Lz, E-N, E-Ps, E-R;

5)(uchylony);

6)grunty pod wodami;

7)tereny różne oznaczone symbolem − Tr.

Stosownie natomiast do treści § 68 ust. 1 ww. rozporządzenia grunty rolne dzielą się na:

1)użytki rolne, do których zalicza się:

a)grunty orne, oznaczone symbolem − R,

b)sady, oznaczone symbolem − S,

c)łąki trwałe, oznaczone symbolem − Ł,

d)pastwiska trwałe, oznaczone symbolem − Ps,

e)grunty rolne zabudowane, oznaczone symbolem − Br,

f)grunty pod stawami, oznaczone symbolem − Wsr,

g)grunty pod rowami, oznaczone symbolem − W,

h)grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, oznaczone symbolem − Lzr;

2)nieużytki, oznaczone symbolem − N.

Z treści przywołanych przepisów wynika zatem, że zastosowanie zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., uzależnione jest od łącznego spełnienia następujących przesłanek:

1)zbywane grunty muszą być sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako grunty orne, sady, łąki trwałe, pastwiska trwałe, grunty rolne zabudowane, grunty pod stawami, grunty pod rowami oraz grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza;

2)muszą stanowić gospodarstwo rolne (tj. obszar gruntów o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej) lub jego część składową;

3)grunty nie mogą utracić wskutek odpłatnego zbycia rolnego charakteru.

Jeżeli zatem zostaną zachowane powyższe warunki, przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości, w tym Nieruchomości stanowiącej Przedmiot sprzedaży, będzie mógł korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.

W analizowanym stanie faktycznym wszystkie przytoczone warunki ustawowe do zwolnienia uzyskanego przez Pana dochodu od podatku będą spełnione. Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego:

1)przedmiotem sprzedaży będą zabudowane grunty rolne;

2)w dacie sprzedaży Przedmiot sprzedaży stanowić będzie część gospodarstwa rolnego;

3)sprzedane grunty rolne wchodzące w skład Przedmiotu sprzedaży nie utracą charakteru rolnego, ponieważ celem ich nabycia będzie dalsza działalność polegająca na odchowie drobiu.

Z powyższego wynika, że w Pana ocenie dochód ze sprzedaży Przedmiotu sprzedaży będzie wolny od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Natomiast stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

− jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c − przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Powołany art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że:

Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:

a)środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

b)składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,

c)składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,

d)składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

– wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Przy czym stosownie do art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.

Z istoty rozwiązań zawartych w ww. przepisach wynika, że przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej, podlegających ujęciu w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych) stanowią przychód z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z opisu sprawy wynika, że prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarcza, której przeważającym i wykonywanym przedmiotem jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Przedmiotem Pana działalności nie jest nabywanie i sprzedaż nieruchomości. Ponadto jest Pan właścicielem gospodarstwa rolnego. Jak Pan wskazał, składniki majątku wchodzące w skład części Pana gospodarstwa rolnego wprowadził Pan do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, a następnie rozpoczął ich amortyzację. Natomiast 15 stycznia 2016 roku, jako wydzierżawiający, zawarł Pan umowę dzierżawy ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, a przedmiotem tej umowy była nieruchomość wraz z budynkami fermy, infrastrukturą towarzyszącą oraz innymi częściami składowymi (dalej jako: „Przedmiot dzierżawy”). Przedmiot dzierżawy przeznaczony był na cele rolnicze, tj. do prowadzenia działalności polegającej na odchowie kur reprodukcyjnych. Co więcej wskazał Pan, że przychody z tytułu dzierżawy Przedmiotu dzierżawy stanowią u Pana przychody ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza. Planuje Pan sprzedać Przedmiot dzierżawy na rzecz dzierżawcy, tj. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Na podstawie przedstawionego opisu sprawy wskazuję, że sprzedaż Przedmiotu dzierżawy, jako składnika majątku wykorzystywanego w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, skutkować będzie powstaniem przychodu ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z tego też względu do przychodu uzyskanego na skutek opisanej we wniosku transakcji nie znajdzie zastosowanie zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak stanowi art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wolne od podatku są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia nieruchomości, ich części lub udziału w nieruchomościach, wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia gruntów, które w związku z tym odpłatnym zbyciem utraciły charakter rolny.

Zwracam uwagę, że przepis ten znajduje zastosowanie wyłącznie do przychodów z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jak wynika bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 28 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu odpłatnego zbycia całości nieruchomości, ich części lub udziału w nieruchomościach wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny. Przepis ten niewątpliwie nawiązuje nie do każdego przychodu uzyskanego na skutek sprzedaży nieruchomości, ale do takiego przychodu, który może zostać uznany za uzyskany ze źródła przychodów, jakim jest odpłatne zbycie nieruchomości i praw.

Reasumując − uzyskany przez Pana przychód ze sprzedaży Przedmiotu dzierżawy należy zakwalifikować do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej i opodatkować według zasad przyjetych w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Ponadto wskazuję, że przychód ten nie będzie objęty zwolnieniem określonym w art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił, i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).