Czy dochód osiągany ze sprzedaży towarów handlowych objętych prawem ochronnym na znaki towarowe wskazane we wniosku podlega opodatkowaniu preferencyjn... - Interpretacja - 0111-KDIB1-3.4010.207.2023.2.JKU

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 9 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.207.2023.2.JKU

Temat interpretacji

Czy dochód osiągany ze sprzedaży towarów handlowych objętych prawem ochronnym na znaki towarowe wskazane we wniosku podlega opodatkowaniu preferencyjną stawką 5%?

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 kwietnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy dochód osiągany ze sprzedaży towarów handlowych objętych prawem ochronnym na znaki towarowe wskazane we wniosku podlega opodatkowaniu preferencyjną stawką 5%. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem, które wpłynęło 6 czerwca 2023 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego  

Wnioskodawca, tj. (…) prowadzi swoją działalność od stycznia (…) roku. Główne PKD Spółki to 01.61.Z - Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT oraz posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Wnioskodawca jest firmą, która wprowadza na rynek produkty do upraw rolniczych i ogrodniczych. Produkty w ofercie Spółki cechują się unikalnymi, innowacyjnymi i nowoczesnymi formułami złożonymi z bezpiecznych i skoncentrowanych składników. Z uwagi na fakt, iż są to nowoczesne i oryginalne produkty Spółka jest w posiadaniu zastrzeżonych znaków towarowych.

W związku z powyższym Wnioskodawca powziął wątpliwości, czy może skorzystać z zastosowania preferencyjnej stawki 5% do dochodów uzyskiwanych ze sprzedaży towarów handlowych, które posiadają prawa ochronne na znak towarowy.

Wnioskodawca otrzymał bowiem liczne decyzje z Urzędu Patentowego, zgodnie z którymi Urząd Patentowy RP udzielił Wnioskodawcy prawa ochronne na znaki towarowe.

Pytanie

Czy dochód osiągany ze sprzedaży towarów handlowych objętych prawem ochronnym na znaki towarowe wskazane we wniosku podlega opodatkowaniu preferencyjną stawką 5%?

Państwa stanowisko w sprawie

Zgodnie z ustawą z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, art. 24d ust. 1 i 2 brzmi: podatek od osiągniętego przez podatnika kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1) patent,

2) prawo ochronne na wzór użytkowy,

3) prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4) prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5) dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6) prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7) wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8) autorskie prawo do programu komputerowego

   - podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Znak towarowy to oznaczenie zarejestrowane przez właściwy urząd, tj. takie dla którego właściwy urząd nadaje prawo ochronne (w przypadku procedury krajowej - Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, unijnej - Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej).

Jeżeli przedsiębiorca zarejestruje znak towarowy zyskuje prawo wyłącznego wykorzystywania zarejestrowanego oznaczenia na określonym terytorium przez cały okres ochronny (który wynosi 10 lat, jednak może być przedłużany o kolejne dekady).

Mamy więc do czynienia z wprowadzaniem na rynek produktów innowacyjnych, oznaczonych znakiem towarowym podlegającym ochronie prawnej na podstawie odrębnych przepisów.

Zdaniem Wnioskodawcy, dochód osiągany ze sprzedaży towarów handlowych objętych prawem ochronnym na znaki towarowe wskazane we wniosku podlega opodatkowaniu preferencyjną stawką 5%.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Regulacje dotyczące stosowania preferencji IP Box zostały odzwierciedlone w art. 24d-24e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „updop”).

Zgodnie z art. 24d ust. 1 updop,

podatek od osiągniętego przez podatnika kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

Kwalifikowane prawa własności intelektualnej zawarte zostały w zamkniętym katalogu opisanym w art. 24d ust. 2 updop. Zgodnie z treścią tego przepisu,

kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1. patent,

2. prawo ochronne na wzór użytkowy,

3. prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4. prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5. dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6. prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7. wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz.U. z 2021 r. poz. 213),

8. autorskie prawo do programu komputerowego

   - podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Powyżej określony katalog praw jest katalogiem enumeratywnym.

Z powołanych przepisów wynika, że kwalifikowane prawo własności intelektualnej to prawo własności spełniające łącznie trzy warunki:

1. zostało wytworzone, rozwinięte lub ulepszone przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej;

2. należy do jednej z kategorii wymienionych w katalogu w art. 24d ust. 2 updop;

3. podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw.

W opisie stanu faktycznego wskazano, że produkty w ofercie Spółki cechują się unikalnymi, innowacyjnymi i nowoczesnymi formułami złożonymi z bezpiecznych i skoncentrowanych składników. Z uwagi na fakt, iż są to nowoczesne i oryginalne produkty Spółka jest w posiadaniu zastrzeżonych znaków towarowych.

Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia, czy dochód osiągany ze sprzedaży towarów handlowych objętych prawem ochronnym na znaki towarowe podlega opodatkowaniu preferencyjną stawką 5%.

Odnosząc zatem zanalizowane przepisy do przedstawionego stanu faktycznego stwierdzić należy, że przedstawione zasady opodatkowania nie przewidują preferencji dla znaków towarowych (praw ochronnych na znaki towarowe), które to w zamkniętym katalogu określonym w art. 24d ust. 2 updop, nie zostały ujęte. W związku z tym, dochodów związanych z tego rodzaju prawem Wnioskodawca nie może opodatkować na zasadach określonych w art. 24d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Prezentowane stanowisko znajduje potwierdzenie w treści objaśnień podatkowych Ministerstwa Finansów z 15 lipca 2019 r. dot. preferencji IP BOX, gdzie wskazano, że:

W stosunku do kwalifikowanych IP wymienionych w art. 24d ust. 2 ustawy o CIT (art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT) po upływie ustawowego okresu ochrony nie jest możliwe wystąpienie o nadanie ochrony na kolejny okres. Przedłużenie ochrony możliwe jest tylko w stosunku do znaków towarowych, które nie są objęte przepisami o IP Box.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawca należy uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w  przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności, będących przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).